Välisminister Urmas Reinsalu.

Foto: Stenbocki maja Flickr
Toimetas Elis Kusma 21. juuli 2022 12:40

Valitsuse iganädalasel pressikonverentsil osalesid peaminister Kaja Kallas, välisminister Urmas Reinsalu ning siseminister Lauri Läänemets.

Peaminister Kaja Kallas ütles, et valitsuses on väga töine meeleolu. Kolm suuremat eesmärki on tagada julgeolek, rakendada meetmeid energiakriisi ohjeldamiseks ja aidata inimestel toime tulla tõusnud hindadega ning viia ellu 30 aastat viibinud üleminek eestikeelsele haridusele.

„Toetame Ukrainat nii kaua kui vaja selle sõja võitmiseks,“ ütles Kallas. Eile lepiti Euroopa Liidus kokku uus Venemaa sanktsioonide pakett, mis hõlmab keeldu Venemaa kulla ekspordile ja teatud isikute musta nimekirja kandmist.

Valitsus kiitis heaks Eesti seisukoha energiaministrite nõukogu istungi jaoks mis puudutab gaasitarbimise vähendamise plaani. Esmalt on vabatahtlikud eesmärgid: alates 1. augustist kuni järgmise aasta märtsi lõpuni tuleks gaasitarbimist vähendada 15%. Kui gaasivarustus halveneb, siis saab Euroopa Liit välja kuulutada Euroopa tasemel häireolukorra, mis muudaks 15% eesmärgi kohustuslikuks. Eesti toetab seda eesmärki. „Oluline on lõpetada Putini sõjamasina rahastamine,“ ütles Kallas. Eestis on juba gaasitarbimist vähendatud, rõhutas peaminister.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et sisseelamisaega valitsusel ei ole. Reinsalu ütles, et Eesti vaatest ei ole 7. sanktsioonipakett Venemaale piisav, sest sõda Ukrainas veel kestab. Eesti valmistab ette oma ettepanekud uueks sanktsioonipaketiks. Eesti on valmis aastal 2025 olema Ukraina reformikonverentsi korraldaja.

Siseminister Lauri Läänemets ütles, et elanikkonna kaitse on kõigi riigiasutuste prioriteet. Päästeamet alustas koostöös kohalike omavalitsustega võimalike varjumiskohtade märkimist. Mobiilirakendus Ole valmis pakub ohuteavitusi, kui midagi kuskil juhtub: näiteks tulekahju paksu suitsuga, kemikaalide leke vms, et inimesed teaksid ruumidesse varjuda. Tallinnas kasutati seda karuperest teavitamise puhul.

Küsiti, kui kaugel on ministritel riigisaladuse ja NATO saladuse loa taotlemine. Siseminister ja kaitseminister juba tegelevad asjaga aktiivselt, ütles Kallas. Kultuuri- ja välisministril on load juba olemas. Ka teised võtavad asja ette.

Küsiti, kas töö- ja terviseminister peaks end aastaks tööst taandama, et asi oleks lobireeglitega kooskõlas. Kas saame uue ministri? Kallas ütles, et töö- ja terviseministriga on probleemist räägitud. Hea tava ütleb, et aasta aega peaks olema paus (minister Peep Petersoni puhul ametiühingute juhi tööst), ütles Kallas. Sotsiaaldemokraatide juht Läänemets ütles, et Eesti inimeste varasemat esindamist ei saa kuidagi mureks pidada ja tema probleemi ei näe.

Õhtulehest küsiti, miks pole eelmine valitsus teinud otsust punamonumentide ja eriti Narva tanki osas. Peaminister ütles, et otsus on minna edasi samm-sammult, alustades nendest kohalikest omavalitsustest, kes on valitsuse poole pöördunud. Monumentide all on ka haudu, sel juhul tuleb säilmeid ümber matta – Võsu ja Rakvere puhul sellega juba tegeldakse. Meil on teatud punamonumendid, kus pole haudu all ja mis on kohalike omavalitsuste territooriumil. „See on maaomanike otsus, mida teha.“ Kallas ütles, et monumendid on ka füüsiliselt rasked, mis ei võimalda neid hoogtöö korras teisaldada. „Kui sõda Ukrainas poleks, siis monumendid ei oleks niimoodi häirima hakanud,“ ütles Kallas.

Kas Narva tanki osas tuleb otsus enne 20. augustit? Kallas ütles, et tank on Narva oma ja nad pole teinud ettepanekut seda teisaldada. Narva on olnud pigem isegi selle vastu. Seetõttu on tööde järjekord olnud teine. Teisaldamiseks on vaja kohaliku omavalitsuse soovi.

Reinsalu ütles, et selge eesmärk on, et aasta lõpuks peab plats punamonumentidest puhas olema.

Küsiti, kas Reinsalu kujutab ette Sõrve sääre lahingu obeliski eemaldamist ja mis sellega peale hakatakse. Reinsalu ütles, et kui küsimus on tehnoloogilises eemaldamises, siis tehakse seda õiguspäraselt ja provokatsioone vältides.

Küsiti, et kui Kaja Kallas soovis isiklikult, et Maris Jesse ja Marika Priske lahkuksid sotsiaalministeeriumist, siis mida ta arvab sellest, et Maris Jesse on ministeeriumis tagasi. Kallas vastas, et ta kuulis, et Jessest saab tervise- ja tööministri nõunik, ja nõunikke saavad ministrid ise valida.