Tõukeratturid põhjustavad õnnetusi. Tihtilugu on saadud vigastused tõsised.

Foto: Remo Tõnismäe
Toimetas Kristjan Väli 19. juuli 2022 11:46

Liiklusjärelvalvekeskus jagab Facebookis infot, kuidas mujal Euroopas on elektriliste tõukerattaga liiklemine reglementeeritud. Ilmneb, et Eesti seadused on selles osas vägagi liberaalsed.

„Elektriliste tõukerataste suur levik ja nendega sageli juhtuvad liiklusõnnetused on pannud nii mitmedki riike reegleid üle vaatama ja sellest tulenevalt on nõuded sõidukile ja juhile ajas muutuvad. Paljudes Euroopa riikides kehtivad elektrilisele tõukerattale samad reeglid, mis jalgrattale ja kõnniteel sõitmine on täielikult keelatud või lubatud jalakäija kiirusega,“ teatab liiklusjärelvalvekeskus ühismeedias.

Amet toob välja mõned punktid.

  • Kergliikurid on suunatud jalgrattateedele ja nende puudumisel sõidutee paremasse äärde (teedel, kus lubatud kiirus ei ületa 50 km/h).

  • Isiklikku või renditavat kergliikurit puudutavad reeglid võivad olla erinevad. Kiivri kasutamine on mõnes riigis kohustuslik, enamikes tugevalt soovitatav.

  • Norras on renditavate kergliikurite kasutamine keelatud 23.00–05.00 ja Soomes nädalavahetustel 00.00–05.00 ja nädala sees on öösiti kiirus piiratud 15 km/h peale. Põhjuseks kergliikurite sage kasutamine alkoholi tarvitanuna ja sellest tingitud õnnetused.

  • Hispaanias kehtivad kergliikurijuhtidele rikkumiste puhul samad karistusmäärad, mis autojuhtidele. Mobiiltelefoni või kõrvaklappide kasutamine 200 eurot, reisija sõidutamine 100 eurot. Alkoholi tarvitanuna 0,25 mg/l või rohkem 500 eurot, 0,50 mg/l või rohkem 1000 eurot.

  • Taanis on elektrilise tõukeratta suurim lubatud mass 25 kg. Osades riikides nõutakse teatud vanuseni jalgratta juhtimisõiguse olemasolu.

  • Ka Eestis peab 10–15aastane omama liikluses osaledes jalgratta juhtimisõigust. Inglismaal, Saksamaal, Hollandis, Prantsusmaal ja alates 2023 Norras, peab elektriline tõukeratas olema kindlustatud.

Tõukerattad on Eestis avalikkuse huviorbiiti tõusnud. Suuresti seetõttu, et tõukerattad risustavad linnapilti ning nendega juhtub palju õnnetusi.