Peaminister Kaja Kallas.

Foto: Kuvatõmmis valitsuse pressikonverentsi videosalvestisest.
Toimetas Elis Kusma 14. juuli 2022 11:55

Neljapäeval toimus valitsuse pressikonverents, kus osalesid peaminister Kaja Kallas ning rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus. Hommikul teatas Kaja Kallas vana Reformierakonna valitsuse tagasiastumisest ja päeva jooksul toimuvad ettevalmistused uue valitsuse ametlikult ametisse astumiseks.

Kallas ütles, et homseks on kokku kutsutud riigikogu erakorraline istung. Esmaspäeval astub ametisse uus valitsus ja ministrid annavad riigikogus ametivanded. Seni jätkab tööd senine valitsus.

Kallas ütles, et valitsus pistis rinda mitme kriisiga korraga: Covid, majanduslangus, sõda Ukrainas, energiakriis.

Kallas rääkis, et täna toimuvad uute koalitsioonipartnerite volikogud, et kinnitada ära koalitsioonilepe ja ministrikandidaadid. Homme teeb Kallas riigikogus poliitilise avalduse tagasiastumisest ja küsib uut mandaati.

Kallas usub, et uus valitsus saab olema enamusvalitsus, mis suudab Eestit hästi hoida.

OEDC on teinud usaldusuuringu, kus Eesti paistab hästi silma: riik on valmis kasutusele võtma innovaatilisi ideid, ütles Kallas. Eestis parandatakse pidevalt neid avalikke teenuseid, millega inimesed rahul pole. Enamik inimesi usub, et riik on valmis uute pandeemiatega toimetulekuks.

Valitsuse istungil võeti vastu otsused, mis puudutavad PPA ja kaitseväe laevastike ühendamist.

Kabinetinõupidamisel arutati ka Covid olukorda. Kallas rõhutas, et tõhustusdooside tegemine on endiselt väga vajalik, eriti vanemaealiste puhul. Eesti on hetkel kollasel riskitasemel.

Küsiti, kas Keit Pentus-Rosimannust võidakse lähetada Euroopa kontrollikotta. Minister põikles vastamisest kõrvale, öeldes, et esmalt seatakse uued ministrid valitsusse.

Küsiti küttepuude kompenseerimise ja kütuseaktsiisi langetamise kohta. Kas see võiks uues valitsuses teemaks tõusta? Kallas ütles, et kokkulepe oli mitte minna edasi plaaniga, mis oleks aktsiise järk-järgult tõstnud. Pikendatakse maksualandust, mis oli mõeldud ajutiseks. „Igasuguseid mõtteid ma loen ka ajakirjandusest huviga,“ kommenteeris Kallas. Kallas ütles, et inimesi toetatakse toimetulekutoetuste ja keskmise pensioni tõusuga ning energiatoetusmeetmetega. Kallas ütles, et ta loodab, et püsitakse koalitsioonilepingu piirides.

Pentus-Rosimannuselt küsiti ministrikoha kohta. Kas ta võttis rahandusministri portfelli taas vastu? Ministrikandidaate arutatakse erakonna volikogu ja juhatuse poolt täna õhtul, vastas minister.

Kallaselt küsiti, kas koalitsioonipartnerite ministrikandidaadid on temalt kõik heakskiidu saanud. Isikud järjest selguvad, ütles Kallas, ja siis tuleb vaadata, kas on takistavaid asjaolusid nende ministritoolile saamisel.