Peaminister Kaja Kallas.

Foto: Kristjan Orumägi
Ohtuleht.ee 14. juuli 2022 18:19

Uue valitsuse moodustajatele tuleb neljapäev sagimist täis päev: hommik algas Kaja Kallasele kohtumisega president Alar Karisega Kadriorus, kus riigipea rahuldas peaministri tagasiastumispalve ning nimetas Kallase peaministrikandidaadiks. Pärastlõunal toimusid koalitsioonierakondade volikogud, kus kiideti heaks koalitsioonilepe ning parteide valitsusdelegatsioonid.

20:51

Kõige šokeerivamana mõjus Isamaa otsus nimetada justiitsministriks Postimehe arvamustoimetaja Lea Danilson-Järg. Varem on ta töötanud ka toonase rahvastikuministri Riina Solmani alluvuses siseministeeriumi rahvastiku- ja perepoliitika osakonna juhatajana.

20:08

Avalikkus pole veel näinud, mida kujutab endast uue valitsuse koalitsioonileping. Siiski on teada, et valitsus tõttab inimestele appi energiahüvitistega, mis puudutavad elektrit, gaasi ja kaugkütet. Isamaalase Aivar Koka sõnul tuleks appi söösta ka maapiirkondade koduomanikele, kes sõltuvad küttepuust: „Miks kaugküttel olev pere on rohkem kaitstud kui maapiirkonnas kodu omav pere?! Eesti inimesi ja koduomanikke tuleb kohelda võrdselt!“

19:11

„Sotsiaaldemokraadid lähevad valitsusse, et seista kindlustunde eest. Selleks, et hinnatõus ei neelaks senist elatustaset või koguni ei suruks eesti inimesi vaesusesse, peavad suurenema sissetulekud. Oleme Reformierakonna ja Isamaaga kokku leppinud 12 märgilist punkti, mis tagavad Eesti inimeste toimetuleku ja väärikuse,“ tõdes SDE esimees Lauri Läänemets pärast sotsiaaldemokraatide volikogu kohtumist.

„Eelseisva kaheksa kuuga valitsuses ei lahenda me ära kõik Eesti jaoks olulisi probleeme, kuid esimesed sammud saavad astutud. Samas oleme ausad: eelseisvad riigikogu valimised on referendum, kuidas muuta Eesti maksusüsteem õiglasemaks, et jõukad saavad anda suurema panuse ning väikese ja keskmise sissetulekuga pered tulevad toime. Vaid nii on ka pikaajaliselt võimalik rahastada Eesti sotsiaalkaitset, tervishoidu ja haridust, muutes Eesti tugevaks.“

19:02

Mis saab sotside endisest juhist Indrek Saarest, keda kaaluti avalikkuses samuti taas ministrikohale? Tema hakkab riigikogus juhtima sotsiaaldemokraatide fraktsiooni, ütles erakonna esimees Lauri Läänemets.

19:01

Kandidaat töö- ja terviseministri kohale Peep Peterson kommenteeris, et tervisevaldkonnas on palju väljakutseid, näiteks omastehooldusreform. Ka on oht majanduskriisiks ja tuleb mõelda, kuidas säiliks inimeste kindlustunne.

Kuidas on Peterson valmis võimalikuks uueks koroonalaineks? Peterson ütles, et ta oli varasemalt juba väga lähedal otsustustasandile ja Tanel Kiigele. Riik on juba praegu paremini valmis kui varem. Peterson loodab, et sügisel sulgemisteks ei lähe.

Ministrikandidaat Peterson andis oma lõpliku jah-sõna sotside juhile Lauri Läänemetsale alles täna kell 10.

18:17

Kuidas võttis Reformierakonna juhatus vastu partnerite ministrikandidaatide nimed? „Nii nagu ka avalikkus. Üsna suure üllatusega mõne kandidaadi osas. Kuid see on iga erakonna endi nimetada, ja ka mina pole nendega veel kohtunud,“ ütles Kallas. Peaminister loodab kandidaatidega kohtuda lähipäevil. Ühegi kandidaadi osas Kallas veel vastuväiteid avaldanud pole, kuid soovib tutvuda nende taustaga, et ei tuleks halbu üllatusi.

18:17

Ajakirjanikele kommenteeris peaminister Kallas, et osad koalitsioonipartnerite ministrikandidaadid tulid tema jaoks üllatusena. „Osad kandidaadid on üllatavad kõigile,“ ütles ta.

Kas Kallas on uute ministritega juba kohtunud? „Ei ole, kuivõrd Isamaa ja sotsiaaldemokraadid otsisid oma kandidaate viimase hetkeni,“ tunnistas Kallas.

Euroopa kontrollikoja liikme lähetamise kohta ütles Kallas, et seda arutatakse veel valitsuses. Kallase sõnul poleks Reformierakonnal kandidaatidest puudust.

Kas Kallas millalgi ka puhkab? Kallas ütles, et ta puhkus peaks hakkama homme, kuid ees on tegusad päevad: riigikogus tuleb olla nii reedel kui ka esmaspäeval. Kuid ehk saab millalgi magada ja midagi lugeda, väljendas peaminister lootust.

Mida pakuti Kalle Laanetile? Parlamendikomisjonide kohad on veel lahti, ütles Kallas. Kuid kohtade ümbermängimisega minevat veel aega.

18:08

Kallas kiitis oma ministrikandidaate, kel kõigil on valitsemiskogemust.

18:08

Aastatel 2009–2012 sotsiaalminister, aastatel 2012–2014 justiitsminister ja 2014–2016 aastatel siseminister olnud Pevkurist saab hoopis kaitseminister!

16:27

Sotsiaaldemokraate hakkavad valitsuses esindama:

Kultuurminister: Piret Hartman

Keskkonnaminister: Madis Kallas

Majandusminister: Peep Peterson

Töö- ja terviseminister: Riina Sikkut

Siseminister: Lauri Läänemets

16:24

Kõige suurem üllatus on tulevane justiitsminister!

14:31

Riigikogu esimees Jüri Ratas kutsus täna valitsuse ja riigikogu 29 liikme ettepanekul kokku Riigikogu erakorralised istungjärgud reedeks, 15. juuliks, ja esmaspäevaks, 18. juuliks.

Valitsuse ettepanekul algab esimene erakorraline istungjärk Toompea lossi istungisaalis reedel kell 9. Istungjärgu päevakorras on peaministri poliitiline avaldus seoses valitsuse tagasiastumisega.

Teine erakorraline istungjärk toimub 29 riigikogu liikme ettepanekul reedel tund aega pärast esimese istungjärgu lõppu. Päevakorras on peaministrikandidaat Kaja Kallasele valitsuse moodustamiseks volituste andmine ning valitsuse algatatud väetiseseaduse, kemikaaliseaduse ja toote nõuetele vastavuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (614 SE) kolmas lugemine.

Kui peaministrikandidaat saab riigikogult valitsuse moodustamiseks volitused, toimub kolmas erakorraline istungjärk esmaspäeval algusega kell 15. Istungjärgu päevakorras on valitsuse ametivanne ning valitsuse algatatud laeva lipuõiguse ja laevaregistrite seaduse ning meresõiduohutuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (571 SE) kolmas lugemine.

13:05

Kallas loetleb sotsiaalmeedias senise valitsuse olulisimaid saavutusi:

  • hoidsime pandeemia ajal ühiskonna avatuna ja lapsed koolis,

  • aitasime inimestel kõrgete energiahindadega toime tulla,

  • investeerisime Eesti kaitsevõime tugevdamisse miljard eurot,

  • saavutasime NATO-s idatiiva tugevdamise ning oleme olnud üks suuremaid Ukraina toetajaid,

  • viisime ellu PPA ja kaitseväe laevastike ühendamise, millest on seni aastakümneid vaid räägitud.

12:01

Jälgi ka valitsuse pressikonverentsi!

11:34

Kõik Isamaa ministrikandidaadid on praeguseks selged. Erakonna eestseisusele tutvustatakse ministrikandidaate kell 15:00. Õhtulehele teadaolevalt on riigihalduse ministri kandidaat Riina Solman.

10:18

Arvestades Reformierakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kokkulepet moodustada uus koalitsioon, tegi riigipea täna Kaja Kallasele kui Reformierakonna esimehele ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks.

Eelnevalt rääkis president Alar Karis kõigi parlamendierakondade esimeestega, saamaks viimast ülevaadet sisepoliitilistest jõujoontest.

„Ootan valitsuskoalitsiooni, mis hoolimata suvest asuks kohe tööle ja kus kõik ministrid asuksid kohe poliitiliselt juhtima enda vastutusvaldkondi,“ ütles president Karis.

„Mina ei ole nõus kasutama väljendit vahevalitsus või üleminekuvalitsus,“ rõhutas riigipea. „Uue koalitsiooni järgmised kaheksa kuud nõuavad kõigilt koalitsioonierakondadelt, kogu valitsuselt jäägitut pühendumist ja see pole valimiskampaania. See on Eesti juhtimine läbi mitme kriisi, kus põimuvad julgeolek, pandeemia, majandus, inimeste hakkama saamine ja riigi rahanduse tugevatel jalgadel hoidmine.“

Riigipea sõnul on ka praeguses olukorras senise peaministri tagasiastumine ja uue valitsuse moodustamise aluste tutvustamine riigikogule parlamentaarse riigi loomulik osa. „Parlamendi enamuse toetus annab uuele valitsusele tugevuse, opositsiooni kaasamine pole tühi lubadus või sõnakõlks, see on normaalne riigivalitsemise viis,“ ütles president Karis.

„Pean oluliseks, et uus koalitsioon töötaks algusest peale meeskonnana, et erakonnad leiaksid valitsusse tugevad ministrikandidaadid ning erakondade delegatsioone valitsuses juhiksid poliitikud, kellel on pädevus otsustada ja need otsused ka jäävad kehtima. Siis muutub just valitsus kohaks, kus täitevvõim teeb riigivalitsemiseks lõplikke otsuseid,“ sõnas riigipea.  

President Karis kohtub lähipäevil uue koalitsiooni ministrikandidaatidega, et saada ülevaade nende kavatsustest oma valdkondade poliitilisel eestvedamisel.

Põhiseaduse kohaselt määrab peaministri kandidaadi riigipea ja volitused valitsuse moodustamiseks annab talle parlament. Seejärel nimetab riigipea valitsuse ametisse, misjärel annavad ministrid riigikogu ees ametivande.

10:03

Kallas teatas kohtumisel presidendiga, et uus valitsus astub ametisse esmaspäeval ning uute ministrite koosseis tehakse avalikuks täna pärastlõunal.

09:33

Kallas on jõudnud Kadriorgu!

09:26

Peaminister Kaja Kallas tegi täna hommikul valitsusele ametlikult teatavaks otsuse astuda omal algatusel ametist tagasi. Koos peaministriga astub tagasi kogu valitsus. Ühtlasi tegi Kallas ettepaneku kutsuda reedel kokku riigikogu erakorraline istung, kus ta küsib mandaati oma uuele valitsuskoalitsioonile Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku erakonnaga.

 „Meie valitsus sattus riiki juhtima väga keerulisel ajal, kuhu mahtusid COVID-19 pandeemia, Venemaa kallaletung Ukrainale ja energiakriis. Hoolimata keerulisest ajast tegime ära palju häid ja suuri asju, millega muutsime Eesti riiki tugevamaks ja toetasime oma inimesi,“ ütles Kaja Kallas.

„Hoidsime pandeemia ajal ühiskonna avatuna ja lapsed koolis, aitasime inimestel kõrgete energiahindadega toime tulla, investeerisime Eesti kaitsevõime tugevdamisse miljard eurot, saavutasime NATO-s idatiiva tugevdamise ning oleme olnud üks suuremaid Ukraina toetajaid. Samuti viisime ellu PPA ja kaitseväe laevastike ühendamise, millest on seni aastakümneid vaid räägitud. Olen tänulik ministritele, kellega koos pooleteise aasta jooksul riiki juhtisime. Eesti on olnud heades kätes,“ lausus Kallas.

Peaminister teavitab täna tavakohaselt oma otsusest tagasi astuda ka presidenti ja riigikogu. Kallas tegi ka riigikogu esimehele ettepaneku kutsuda 15. juulil kokku erakorraline istung, kus ta teeb poliitilise avalduse ning tutvustab uut koalitsioonilepingut. Seejärel otsustab riigikogu uuele valitsuskoalitsioonile mandaadi andmise.

09:10

Loe, kuidas sündis uus koalitsioonilepe!

Loe rohkem