Lõssõtšanski elumaja pärast Vene armee rünnakut.

Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 3. juuli 2022 20:35

Kätte on jõudnud sõja 130. päev. Odessas kortermaja ja puhkekeskust tabanud Venemaa saadetud raketi tõttu suri 21 ja ja sai viga vähemalt 38 inimest. Usbekistanis kehtestati eriolukord.

  • Usbekistanis kehtestatakse 3. juulist 2.augustini eriolukord, kus õhtul kella üheksast algab liikumiskeeld. Osa riigist mässab uue põhiseaduse vastu, mistõttu kogunetakse tänavatele meelsust näitama. Uus seadus lubaks tühistada Karakalpakstani piirkonnas kehtiva autonoomia. Tegu on venemeelse piirkonnaga.

  • Slovjanski linna hõivamine on oluline osa Venemaa plaanist kontrollida kogu Donbassi piirkonda.

  • Ukraina väed olid sunnitud Lõssõtšanskist taanduma.

  • USA saadab Ukrainale kõrgetasemelised raketitõrjesüsteemid.

  • Venemaa ametnikud ja poliitikud süüdistavad Ukrainat vastu ööd korraldatud õhurünnakus nii Berlgorodi kui Kurski oblastitele.

  • Vene sõjaväelased hävitasid ja kahjustasid Ukrainas 407 kultuuripärandi objekti nelja kuu jooksul pärast täielikku sissetungi. Enamik neist asub Harkivi ja Donetski oblastites, teatab Ukraina kultuuriminister. Lisaks hävitasid või kahjustasid venelased 145 usuhoonet.

  • Venemaa teatas, et saavutas Lõssõtšanski üle täieliku kontrolli. See on viimane allesjäänud tähelepanuväärne linn Luganski piirkonnas. Kui see on tõsi, on see Ukrainale tohutu löök vaid mõni päev pärast „taganemist kindlamatele positsioonidele“.

  • Vene välisministeerium nimetas Briti eestkostet Eesti eest avalikuks saladuseks ja väidab, et Suurbritannia on kasutanud Eestit russofoobia viiruse levitamiseks. Kremli ametnikud ja meedia on viimastel nädalatel süüdistanud Ukrainat, Balti riike ja Kasahstani „Briti klientidena“ tegutsemises.

  • Mariupolis avastati uus ühishaud 100 tsiviilisiku surnukehaga.

  • Ukraina borš kanti UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja! Kultuuriminister Oleksandr Tkatšenko tervitas otsust: „Võit sõjas borši pärast on meie.“

23:05

Vene väed pommitasid Slovjanski elurajooni täiesti sihilikult ning tapsid kuus inimest, sealhulgas ühe lapse.

22:08

Video vallutatud Sjevjerodonetskist.

22:06

Sõja ajal saab baleriinist sõdur. Olesia Vorotnik tantsis enne Ukraina Rahvusooperi- ja balletiteatris ja nüüd kaitseb Ukrainat võõrvallutajate eest.

20:42
Karakalpakis kehtestati eriolukord

Uzbekistanis Karakalpaki autonoomses vabariigis kehtestati kuuks ajaks eriolukord pärast seda, kui kümned tuhanded inimesed tulid tänavaile protestima kavandatavate põhiseadusmuudatuste vastu, mis kärbiks või muudaks lausa olematuks piirkonna autonoomia ja, mis kõige tähtsam, kaotaks karakalpakkide õiguse riigist välja astuda.

Kiiruga kohale sõitnud Uzbekistani president Shavkat Mirzojev möönis, et meeleavaldajatega kokkupõrgetes oli surnuid ja haavatuid, provokaatorid aga olevat nüüd vahistatud, ning lubas konstitutsioonimuudatused tagasi võtta.

Muuhulgas oleks need pikendanud riiki isevalitsejana juhtiva 64aastase Mirzojevi ametiaega viielt aastalt seitsmele.

Karakalpak on Uzbekistani suurim territoorium, mis võtab enda alla 40 protsenti riigist. Täpsemaid andmeid on sealt raske saada, internet ja telefoniühendus on pikka aega maas olnud.

20:33
Ukraina väed olid sunnitud Lõssõtšanskist taanduma

Ukraina väed olid sunnitud Lõssõtšanskist taanduma. See oli viimane suurem linn Luganski oblastis, mis kuulus veel Ukrainale.

„Pärast raskeid võitlusi Lõssõtšanski pärast olid Ukraina kaitsejõud sunnitud oma positsioonidelt ja liinidelt taganema,“ teatas armee kindralstaap.

Varem ütles Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu, et tema väed vallutasid Lõssõtšanski ja võtsid Luganski oblasti üle täieliku kontrolli.

Varem avaldas Venemaa Tšetšeeni vabariigi juht Ramzan Kadõrov video, millel oli näha tšetšeeni võitlejaid Lõssõtšanski kesklinnas.

Veidi rohkem kui nädal tagasi vallutasid Vene väed Sjevjerodonetski, linna, mis muutus mitmenädalase Venemaa pommitamise tõttu varemeteks.

18:15
USA saadab Ukrainale kõrgetasemelised raketitõrjesüsteemid

Eelmisel nädalal teatas USA plaanidest anda Ukrainale kõrgetasemelised raketitõrjesüsteemid ning nüüd on see kinnitatud.

USA tarnib täiustatud maa-õhk raketisüsteemi (NASAMS) 820 miljoni dollari suuruse sõjalise abi paketina.

Sellega tarnitakse kaks NASAMS-i üksust, mis sisaldab ka laskemoona suure liikuvusega suurtükiväe raketisüsteemide (HIMARS) jaoks. Mitmekordsed raketisüsteemid on varustatud juhitava täppislahingumoonaga.

Lisaks saadetakse raskerelvadele veel 150 000 padrunitM777 Howitzeridele, 155 mm suurtükiväe laskemoona ning lisaks neli suurtükiväe radarit.

President Zelenskõi soovib, et lääne arenenud raketitõrjesüsteemid täiendaksid ja lõpuks asendaksid vananevaid Nõukogude Liidu baasil loodud süsteeme.

Ukraina kaitseminister Oleksõi Reznikov avaldas Twitteris tänu USA presidendile Joe Bidenile ja kaitseminister Lloyd Austinile, kirjeldades seda kui „järjekordset märkimisväärset sammu Ukraina toetuseks.“

Ukraina vajab rohkem relvi, kaitsmaks end Venemaa lennukite ja rakettide eest. Ainuüksi Ukraina pihta on alates 24. veebruarist sihitud ligi 3000 raketti ning nende kasutamine on viimastel nädalatel olnud tõusuteel.

17:59
Türgis peeti kinni Ukraina vilja vedanud Vene laev

Türgi tollivõimud pidasid kinni Venemaa kaubalaeva, mis vedas Ukraina ametivõimude väitel riigist varastatud vilja, teatas Ukraina suursaadik Türgis.

„Laev seisab praegu sadama sissepääsu juures, Türgi tolliasutused on selle kinni pidanud,“ ütles Vasili Bodnar BBCle.

Okupeeritud Zaporižžja oblasti Moskva-meelne ametnik ütles neljapäeval, et Berdjanski sadamast lahkus esimene viljalaev, laadungiks 7000 tonni teravilja.

Juunis süüdistas Bodnar Türgit Vene võimude poolt konfiskeeritud Ukraina teravilja ostmises. Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu kinnitas, et Ankara uurib teateid varastatud Ukraina teravilja jõudmisest Türgi Musta mere sadamatesse.

Foto: Reuters/Scanpix
16:55
Venemaa süüdistab Ukrainat raketilöögis Belgorodile

Venemaa ametnikud ja poliitikud süüdistavad Ukrainat vastu ööd korraldatud õhurünnakus nii Berlgorodi kui Kurski oblastitele.

Venemaa kaitseministeeriumi pressiesindaja ütles, et õhutõrje hävitas kolm Ukraina ballistilist raketti Tochka-U kobarlõhkepeadega, kuid ühe killud kukkusid kortermajale, vahendab BBC.

„See raketirünnak kavandati tahtlikult ja oli suunatud tsiviilelanikonna vastu,“ ütles pressiesindaja Igor Konašenkov.

Ta ütles ka, et Venemaa tulistas alla kaks relvastatud Ukraina drooni, mis lähenesid Kurskile.

Varem ütles Belgorodi kuberner Vjatšeslav Gladkov, et Belgorodi rünnakus hukkus vähemalt kolm inimest.

Ukraina kaitseministeerium lükkas Venemaa väite ümber. Pressiesindaja Juri Sak ütles BBC-le, et „meie julgeolekuteenistus on korduvalt pealt kuulanud Vene sõjaväelaste vahelisi telefonikõnesid, mis tõestavad, et enamasti on seda tüüpi tegevus... Venemaa poolne provokatsioon.“

Teine Ukraina ametnik Serhi Bratšuk ütles, et Belgorodi kortermaju tabanud pommid pärinevad Vene õhutõrjesüsteemist Pantsir, mida Ukrainal ei ole.

Aprilli alguses teatas Venemaa, et kaks Ukraina helikopterit ründasid Belgorodi äärelinnas tsiviilotstarbelist naftahoidlat, põhjustades selle põlengu. Ukraina sõjavägi eitas oma seotust.

Päästetöötajad Belgorodi raketitabamuse saanud maja varemeil.

Foto: Reuters/Scanpix
16:43
Slovjanski abilinnapea: jäänud on ainult tühjad seinad

Slovjanski linn on Vene vägede ägeda tule all ning selle hõivamine on oluline osa Venemaa plaanist kontrollida kogu Donbassi piirkonda.

„Mul on selle kirjeldamiseks ainult halvad sõnad,“ ütles Slovjanski abilinnapea Juri Podlesnõi BBCle ja väitis, et linna pihta lastakse kobarpomme.

"Seal on palju šrapnelle. Üks elumaja sai kõvasti kannatada. Pommlaine tõttu jäid ainult tühjad seinad järele,“ ütles ta.

ESialgsetel andmetel sai surma vähemalt kuus inimest ja umbes 20 vigastada.

Rünnaku alla on ka Kramatorsk, mis asub Slovjanskist lõuna pool.

Tegemist on kahe suurima linnaga Donetski oblastis, mis on endiselt ukrainlaste kontrolli all.

16:01

Ukraina ajakirjanikud edastavad video Slovjanskist. Kohalikud tuletõrjujad on päästetöödel kohalikul turul, mis süttis tabanud mürskude tõttu.

15:50

Usbekistanis on lood kehvad.

15:47

Enne venelaste saabumist oli Mariupolis veel elu. Kaadrid on filmitud kohaliku elaniku poolt.

15:14

Kramatorski tabanud õhulöök.

14:45

Mariupolis ollakse endiselt hädas puhta joogivee kättesaadavusega.

14:25

Ukraina eest Azovstalis ja Mariupolis võidelnud sõdurid saavad Kiievis taastusravi.

14:10

Venemaa kutsub Mariupolis õpetajad kontrollile, et selgitada välja, kas nad teavad ikka „õiget“ ajalugu…

13:55

Javelini abiga õnnestus Ukraina sõduritel hävitada Vene armee varustust.

13:40

Kramatorski rongijaamas viga saanud ema ja ta tütar. USA abiga saavad nad omale kaotatud jäsemete asemele proteesi.

13:20

Traktoritel on Ukrainas endiselt oluline tähtsus.

13:03

Harkivi rünnakus Vene armee poolt hävitatud auto.

Postitaja sõnul on see niivõrd tavapärane nähtus juba, mis ei üllata. Aga endiselt ei mõista ukrainlased Vene terrorismi Ukraina vastu.

Loe rohkem