Foto: ZumaPress/Scanpix
Ohtuleht.ee 2. juuli 2022 21:17

Kätte on jõudnud sõja 129. päev. Odessas kortermaja ja puhkekeskust tabanud Venemaa saadetud raketi tõttu suri 21 ja ja sai viga vähemalt 38 inimest. Vene okupandid ründasid fosforpommidega Ussisaart.

 • Ukraina rahvuskaardi komandöri pressisekretär Ruslan Muzõtšuk väidab aga, et linn pole veel langenud, vaid piirkonnas käivad ägedad lahingud.

 • Vene sõjaväelased hävitasid ja kahjustasid Ukrainas 407 kultuuripärandi objekti nelja kuu jooksul pärast täielikku sissetungi. Enamik neist asub Harkivi ja Donetski oblastites, teatab Ukraina kultuuriminister. Lisaks hävitasid või kahjustasid venelased 145 usuhoonet.

 • Lukašenka väitel üritasid Ukraina sõjaväelased pommitada Valgevenes asuvaid sõjalisi objekte, kuid kõik raketid peeti kinni.

 • Venemaa teatas, et saavutas Lõssõtšanski üle täieliku kontrolli. See on viimane allesjäänud tähelepanuväärne linn Luganski piirkonnas. Kui see on tõsi, on see Ukrainale tohutu löök vaid mõni päev pärast „taganemist kindlamatele positsioonidele“.

 • Venelased ähvardavad pommitada Zaporižžjas asuvat lastekunstimaja. Venemaa kaitseministeerium teatas, et Zaporižžjas asuva lastekunstipalee hoonet kasutavad Ukraina sõjaväelased. Eelneva kogemuse põhjal otsustades kasutavad venelased selliseid avaldusi, et „õigustada“ oma rünnakuid Ukraina tsiviilehitiste vastu, selgitades seda „demilitariseerimise ja denatsifitseerimisega“.

 • Venemaal näib sõjas olevat uus taktika. Ukraina ametniku väitel kiirendab Venemaa raketirünnakuid terves Ukrainas, et sundida Kiievit tegema territoriaalseid järeleandmisi. Ukraina presidendi kantselei juhi nõuniku Mihhailo Podoljaki sõnul muutis Venemaa oma taktikat seetõttu, et nende sõjavägi ei sõdi hästi.

 • Kindralleitnant Valeri Zalužnõi teatas, et Vene okupandid pommitasid eile Ussisaart. Rünnakus kasutati fosforpomme. Varasemalt teatas saarel lüüa saanud Venemaa, et taandus sealt „hea tahte sammuna“.

 • Vene välisministeerium nimetas Briti eestkostet Eesti eest avalikuks saladuseks ja väidab, et Suurbritannia on kasutanud Eestit russofoobia viiruse levitamiseks. Kremli ametnikud ja meedia on viimastel nädalatel süüdistanud Ukrainat, Balti riike ja Kasahstani „Briti klientidena“ tegutsemises.

 • Mariupolis avastati uus ühishaud 100 tsiviilisiku surnukehaga.

 • Euroopa kohus käsib Venemaal tagada, et kahte Briti võitlejat ei ähvarda surmanuhtlus. Paar nädalat tagasi mõistis niinimetatud Donetski Rahvavabariigi kohus Briti kodanikud Aiden Aslini ja Shaun Pinneri surma, süüdistades neid palgasõduritena tegutsemises.

 • Vene häkkerid korraldasid küberrünnaku Ukraina suurimale erasektori energiakonglomeraadile kättemaksuks selle omaniku vastuseisule Venemaa sõjale Ukrainas, teatas ettevõte reedel.

 • Norra lubab Ukraina „julgete inimeste“ toetamiseks annetada miljard eurot, teatas riigi peaminister Jonas Gahr Støre reedel Kiievi reisil.

 • Ukraina borš kanti UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja! Kultuuriminister Oleksandr Tkatšenko tervitas otsust: „Võit sõjas borši pärast on meie.“

 • Ukraina parlamendis leidis reedel aset ajalooline hetk, kui Euroopa Liidu kandidaatriigi parlamendi saalis heisati Euroopa Liidu lipp.

 • ÜRO teatel naasevad peaaegu pooled riigisiseselt ümberasustatud ukrainlastest koju. Üle 5,5 miljoni inimese on Ukrainas oma kodudesse naasnud, kuigi 6,2 miljonit on endiselt riigisiseselt ümberasustatud. 15% tagasi pöördunutest teatas, et nende kodud on Venemaa sõjas kannatada saanud.

23:05

Vene sõdurid Lõssõtšanski kesklinnas. Venemaa väitel on linn nende kontrolli all.

Ukraina rahvuskaardi komandöri pressisekretär Ruslan Muzõtšuk väidab aga, et linn pole veel langenud, vaid piirkonnas käivad ägedad lahingud.

22:59

Vene sõjaväelased hävitasid ja kahjustasid Ukrainas 407 kultuuripärandi objekti nelja kuu jooksul pärast täielikku sissetungi. Enamik neist asub Harkivi ja Donetski oblastites, teatab Ukraina kultuuriminister. Lisaks hävitasid või kahjustasid venelased 145 usuhoonet.

21:19

Biden on saatnud kongressile kirja, milles toetab Rootsi ja Soome NATOsse võtmist, teatab Valge Maja.

21:13

Tšetšeenia väed tähistavad Lõssõtšanski „vabastamist“.

19:34

Lukašenka väitel üritasid Ukraina sõjaväelased pommitada Valgevenes asuvaid sõjalisi objekte, kuid kõik raketid peeti kinni.

19:31

Venemaa teatas, et saavutas Lõssõtšanski üle täieliku kontrolli. See on viimane allesjäänud tähelepanuväärne linn Luganski piirkonnas. Kui see on tõsi, on see Ukrainale tohutu löök vaid mõni päev pärast „taganemist kindlamatele positsioonidele“.

17:57

Lõssõtšanski kesklinnas heiskasid venelased NSVL lipu.

17:21

Päästjatel õnnestus Odessa oblastis Serhiivkas Venemaa raketilöögis hävinud maja rusude alt välja tõmmata loomad.

17:17

Venelased ähvardavad pommitada Zaporižžjas asuvat lastekunstimaja.

Venemaa kaitseministeerium teatas, et Zaporižžjas asuva lastekunstipalee hoonet kasutavad Ukraina sõjaväelased.

Eelneva kogemuse põhjal otsustades kasutavad venelased selliseid avaldusi, et „õigustada“ oma rünnakuid Ukraina tsiviilehitiste vastu, selgitades seda „demilitariseerimise ja denatsifitseerimisega“.

17:12

Ukraina ajakirjanik Dmitro Gordon avaldas koopia Valgevene kõrgemate ohvitseride rühma üleskutsest Lukašenkale mitte ohverdada Valgevene suveräänsust Venemaale, mitte ületada piiri oma riigi kaitsmise ja naabrite poole tungimise vahel.

16:54

Iroonilisel kombel palub see vene sõdur oma naisel mitte kellelegi rääkida oma fantaasiatest kellegi kõri läbi lõigata, vaid ta ise räägib sellest kogu maailmale. SBU kuulas kõnet pealt.

15:52

Ukraina julgeolekuteenistus teavitab, et Vene agentide tegutsemist koordineerib Kiievi koolidirektori. SBU teatel uurisid Vene agendid Ukraina vägede asukohta Kiievis. Infot jagas Kiievis tegutsenud koolidirektor, kellele olla Venemaa edu korra lubatut haridusministri ametikohta. Kurb…

15:44

Kas aimad, mida Venemaal kombainidega tehakse?!

15:01

Püüdes edasi liikuda, siis on Vene väed alustanud Luganski oblastis Lüsõtšanski poole liikudes uut ja hävitavat taktikat. Vene väed tulistavad linna ja lähedasi külasid, et hävitada need „põletatud maa taktikaga“. Kohaliku kuberneri sõnul õnnestus Ukraina vägedel eile tõrjuda kaks taolist katset, kus Venemaa tahtis linna äärealadele jõuda.

14:54

Valgevene jätkab sõjaväeõppustega 9. juulini. Harjutamine toimub Ukraina piiri lähedal. Kui esialgu pidid õppused kestma esimese juulini, siis nüüd seda muudeti. Arstidel on keelatud riigist lahkumine.

14:38

Venemaal näib sõjas olevat uus taktika. Ukraina ametniku väitel kiirendab Venemaa raketirünnakuid terves Ukrainas, et sundida Kiievit tegema territoriaalseid järeleandmisi.

Ukraina presidendi kantselei juhi nõunik Mihhailo Podoljak selgitas Kanal 24-s, et Venemaa muutis oma taktikat seetõttu, et nende sõjavägi ei sõdi hästi.

13:58

Kass nimega Konstantin kadus Mairupolis ära, kui tema pere evakueerus Lvivi. Pere ei unustanud oma lemmikut ja jätkas koos abilistega tema otsinguid. Lõpuks loomake leiti ja pääses tagasi oma pere juurde.

13:45

Lootust ei tohi kaotada!

13:42

Sõjaväelennukite ülelend. Tegu on lennukitega, mis Venemaa kindralite poolt juba kolme kuu eest hävitatuks kuulutati.

12:58

Türgi annab Ukrainale kolm Bayraktarsi drooni.

Loe rohkem