ohtuleht.ee 1. juuli 2022 19:47

Reformierakonna otsus mitte anda 280 miljonit Tallinna haigla ehituseks lõi Eesti poliitilisel pajal kaane pealt. Jevgeni Ossinovski nimetas seda ropuks sigaduseks, Yana Toom sigaduseks ja lolluseks, Tanel Kiik tervishoiuvastaseks kuriteoks, Jüri Ratas masendavaks, Arkadi Popov kui võimalik tulevane haiglajuht oli aga šokis. Selles on Ossinovskil õigus, et otsus toimus igasuguste aruteludeta, seega väljendas tüüpilist reformierakondlikku arrogantsi.

Kui aga ajas tagasi mina, siis sai kogu asi alguse Edgar Savisaare ärplemisest, et Tallinn ehitab Eesti suurima superhaigla ja teeb korda ka linnahalli. Keskerakond vahepeal küll uuenes, kuid savisaarelik suurusihalus ei surnud ka Jüri Ratase ja Mihhail Kõlvarti parteid ja linna juhtides. Et projekt on poliitiliselt laetud, on näha juba valitud asukohast – Savisaare ajal rajatud Lasnamäe kiriku ja valijate läheduses, umbes nagu ARK rajati kunagi linnaserva võpsikusse. Gigantomaania juures ulatuvad juba nõukaaega, selle vilju aga näeme tänagi, kui sõja ootel linnaserva ehitatud Võru, Viljandi ja Keila suurhaiglad on hädas nii kehva asukoha, hoonete ülalpidamise kui ka neile funktsioonide leidmisega.

Valearvestuse näide on keskerakondlase Kadri Simsoni eestvõttel 20 miljoni eest remonditud Pärnu lennujaam, kus kavandatud 50 000 reisija asemel lendas 2020. aastal 361 ja 2021. aastal 379 reisijat. Kas aga Tallinna haigla betooni valamine lahendaks kõik tervishoiu hädad, sest pealinnas on ju praegugi olemas kahe keskhaigla suured hoonekompleksid ning ITKs just sai valmis aasta aega kestnud suurremont. Kas remont tehti selleks, et 18. sajandist samas asukohas töötanud haigla paari aasta pärast maha jätta? Kui senistes asukohtades haiglatöö aga jätkuks ning lisanduks veel superhaigla, siis lõhnab küll üle jõu elamise järele – oleks meil jõudu superhoonet ka sisuga täita?

Viimaseks piisaks haiglaplaani hülgamisel võis olla ka Reidi teele isiklikult ühe sõiduraja juurde pannud linnapea Kõlvarti äkkotsus lisada mastaapsele projektile veel üks maa-alune korrus, millega keeras vindi lõplikult üle. Konkurents haiglate vahel on küll teretulnud, kuid sundmõte Eesti suurima superhaigla ehitamisest viitab pigem poliitilisele ületrumpamisele.