KAS PEAGI HÄÄBUB? Härjavõitluse traditsioon kaotab populaarsust nii loomade julma kohtlemise kui ka inimeste ohtuseadmise tõttu.

Foto: Kollaaž (AFP/Scanpix, Reuters/Scanpix, AP/Scanpix)
Greete Kõrvits 27. juuni 2022 19:00

Mõnes maailma paigas on too vastuoluline meelelahutus rahva seas endiselt hinnatud. Toretsevad toreadoorid, möirgav härg ja kogu „tantsu“ võigas lõpp… Möödunud pühapäeval tõid mõned vanemad Colombias El Espinali linnas härjavõitlust vaatama oma lapsedki. On neidki, kes peavad seda kultuuripärandiks – nagu on näiteks kukepoks mõnes paigas vanaks traditsiooniks, millest ei taheta loobuda, ehkki ülejäänud maailm peab selliseid kombeid barbaarseks jäänukiks ajast, kui loomi piinati ja tapeti – seda inimeste lõbustamise nimel. Üldiselt jääb härjavõitluse fänne siiski järjest vähemaks.

Olles küll sarnane hispaaniapärase härjavõitlusega, ei ole colombialaste corraleja-festivali eesmärk härgi tappa. Samas aetakse aga võimas isasloom närvi ning teda kiusatakse. Nii mõnigi julgem pealtvaataja võib üritada ka eluka seljas ratsutada. Corraleja'l tohivad osaleda pealtvaatajadki ning tavaliselt voolavad vägijoogid seal ojadena. Kogu üritus on ka erakordselt kärarikas – pusklevad loomad jooksevad võitlusringis ringi ning mehed huilgavad. Osalejad on tihtilugu igasuguse võitluskogemusteta (ning varieeruvas joobeastmes) , enne osavõttu peavad nad endale tervisekindlustuse ostma, et võimalikke vigastusi haiglas ravitaks. Härg jääb enamasti küll ellu, kuid ei pääse siiski vigastusteta.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
0,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaTellijatele mõeldud auhinnad