Foto: Kaitseväe peastaap
Toimetas Triinu Laan 23. mai 2022 14:10

Malis välisoperatsioonil Barkhane teeniv jalaväerühm BKN-11 Estpla tegi möödunud nädalal oma viimased patrullid Gao piirkonnas ning valmistub kojutulekuks.

„Meie rotatsioon on olnud tavalisest veidi pikem, kuid see ei ole vähendanud sõdurite motivatsiooni. Rühm on tõestanud oma professionaalsust ülesannete täitmisel ning leian, et kõik väärivad tunnustust,“ ütles jalaväerühma BKN-11 Estpla ülem leitnant Mihkel Tamm viimase patrulli järgselt.

Eelmise nädala jooksul patrullis jalaväerühm BKN-11 Estpla kokku kolmel korral. Võitlejad patrullisid Gao linnas, käisid linna lähedal põgenikelaagris ning samuti patrulliti Batali platool, mis on kõige tõenäolisem ala Gao baasi kaudtulega ründamiseks.

Mullu detsembris Malis teenistust alustanud rühm käis kokku 34 patrullis Gao linnas ja seda ümbritsevates külades ning mõlemal pool Nigeri jõge. Lisaks mehitasid eestlased 26 korral baasi valveposte ning 28 korral kiirreageerimisüksust.

Viimase patrulli järel sõdurid hooldavad varustuse ja pakivad Eestisse naasmiseks. Üksuse rotatsioon Gaos kestab kuni jaanipäevani, kui Eesti lõpetab panustamise operatsiooni Barkhane.

Malis teeniva Eesti üksuse põhiosa koosneb jalaväerühmast BKN-11 Estpla, mis on moodustatud Scoutspataljoni baasil ning mille põhiülesanneteks oli Gao linnas paikneva Barkhane baasi julgeoleku tagamine, kiirreageerimisüksuse ülesannete täitmine ning patrullimine Gao linnas ja selle lähiümbruses. Lisaks kuulub kontingendi koosseisu erialaspetsialistidest koosnev toetusüksus.

Prantsusmaa juhitud operatsiooni Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust relvastatud terroristlike rühmituste vastu. Operatsioon Barkhane algas 1. augustil 2014. aastal.