Dnipros maeti eile Ukraina sõdurit, kes tapetu kuu alguses Harkivis. Teda jäid leinama kaks tütart.

Foto: Zuma Press/Scanpix
Ohtuleht.ee täna 11:43

Kätte on jõudnud sõja 80. päev. Venemaa katkestas Soome elektritarne. Jätkuvad keerulised läbirääkimised Azovstali tehase kaitsjate päästmiseks.

Olulisemad sündmused:

  • Soome president Sauli Niinistö vestles täna telefonitsi Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Soome osapoole algatatud kõnes rääkis Niinistö NATOga liitumise plaanidest. Vestlus oli olnud otsekohene, ent liigseid pingeid polevat tekkinud.

  • Ukraina asepeaminister Irõna Vereštšuk teatas kohalikus meedias, et võimud üritavad saavutada kokkulepet 60 inimese evakueerimiseks Azovstali kompleksist.

  • Venemaa sõjavägi on tõenäoliselt otsustanud väed Harkivi lähistelt täielikult tagasi tõmmata. See tähistaks ukrainlastele olulist võitu.

  • Eesti peaminister Kaja Kallas on nördinud, et Vladimir Putini telefoniliin on nii hõivatud. „Kui te tõesti tahate, et ta saaks sõnumi, et ta on isoleeritud, siis ärge helistage talle!“ pöördus ta Lääne juhtide poole.

  • Rasked läbirääkimised jätkuvad Mariupoli Azovstali terasetehases endiselt lõksus olevate Ukraina sõdurite saatuse üle, ütles Donetski oblasti sõjaväevalitsuse juht Pavlo Kõrõlenko.

  • Ukraina luure juht ütles, et Putin on tõsiselt haige, tal on vähk. Ja juba algasid protsessid, mis võivad viia riigipöördeni. Ta arvab, et sõda jõuab pöördepunktini augusti keskpaigaks ja enamik vaenutegevust lõpeb 1. jaanuaril 2023, kuigi see ei saa olema lihtne. See on seni kõige optimistlikum Ukraina ametlik ennustus.

  • Gruusiast lahkulöönud Lõuna-Osseetia piirkond on teatanud oma plaanist korraldada juulis rahvahääletus, et ühineda Venemaa Föderatsiooniga. Võib eeldada, et kui see tegelikult läbi läheb, siis võtavad sellest eeskuju ka paljud teised lahkulöönud piirkonnad, nagu Transnistria, Abhaasia ja Donetsk.

  • Ukraina kaitseminister ütles, et loodab relvastada miljon võitlejat, ajal, mil riik valmistub uueks pikaks sõjafaasiks.

  • Ukraina inimõiguste ombudsman teatas, et riigist on küüditatud Venemaale üle 200 000 lapse. „Kui meie lapsed välja viiakse, hävitavad nad rahvusliku identiteedi, jätavad meie riigi ilma tulevikust. Nad õpetavad meie lastele seal vene keeles ajalugu, mida Putin on kõigile rääkinud.“

  • Venemaa katkestab alates tänasest Soome elektritarne. Vaid 10% Soome elektritarbimisest kattis import Venemaalt.

70. sõjapäeva blogi on SIIN. 71. päeva blogi asub SIIN. 72. päeva blogi on SIIN. 73. päeva blogi on SIIN. 74. sõjapäeva blogi asub SIIN. 75. sõjapäeva blogi on SIIN. 76. sõjapäeva blogi asub SIIN. 77. päeva blogi on SIIN. 78. päeva blogi asub SIIN. 79. päeva blogi on SIIN.

15:08

Soome president Sauli Niinistö vestles täna telefonitsi Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Soome osapoole algatatud kõnes rääkis Niinistö NATOga liitumise plaanidest. „Vestlus oli vahetu ja otsekohene ning see toimus ärritumata. Pingete vältimist peeti oluliseks,“ vahendas presidendi kantselei riigipea sõnu.

14:47

Vahelduseks ka mõned fotod Donbassis hävitatud Venemaa sõjatehnikast.

14:14

Helsingin Sanomat kirjutab, et Soome jäigi Venemaa elektrita. Elektrienergia eksport peatati Soome ametnike sõnul juba öösel. Venemaa energiaettevõte Inter Rao tõi põhjuseks „asjaolu“, et Soomel tekkis elektrienergia eest maksmisega probleeme. Kohaliku energiaturu eksperdi Samuli Honkapuro sõnul oli tegelik põhjus muidugi poliitiline. Siiski jäi ta optimistlikuks. „Ma ei usu, et sellel oleks kuigi tõsised tagajärjed,“ sõnas Honkapuru. Teadaolevalt importis Soome vaid 10% elektrist Venemaalt.

13:36
Välisminister Liimets: peame tugevdama NATO kaitse- ja heidutusvõimekust alliansi idatiival

Välisminister Eva-Maria Liimets rõhutas tänasel kohtumisel Taani ametivenna Jeppe Kofodiga, et Venemaa ei tohi oma ebainimlikku ja julma sõda Ukrainas võita ning selleks peab Euroopa Liit koos partneritega jätkama Venemaa igakülgset isoleerimist. „See puudutab nii uute karmide sanktsioonide kehtestamist Venemaale kui ka otsest poliitilist ja praktilist toetust Ukrainale kaitsealase- ja humanitaarabi kui ka sõjajärgse ülesehitamise näol,“ ütles ta.

Liimetsa sõnul on selge, et Euroopa peab saavutama energiasõltumatuse Venemaast ja kiirendama rohepööret. „Oleme otsustanud Venemaa gaasi ostmise lõpetada. Eesti eesmärk on taastuvenergia osakaalu suurendamine ning selle nimel jätkame aktiivset koostööd Läänemere energiavõrgu arendamisega koos Taaniga,“ ütles Liimets.

Eesti välisminister tänas kolleegi Taani panuse eest Läänemere regiooni julgeoleku tagamisesse ning sõnas, et muutunud julgeolekuolukorras peame Euroopas kohanema uue reaalsusega ning tugevdama NATO kaitse- ja heidutusvõimekust alliansi idatiival. Liimets märkis, et Eesti on otsustanud järgmisel neljal aastal tõsta oma kaitsekulutused keskmiselt 2,5 protsendile SKPst.

Välisminister Liimets kinnitas, et Läänemere julgeolekut aitab tugevdada ka Soome ja Rootsi liitumine alliansiga. „Üheks oluliseks arutelupunktiks NATO välisministrite kohtumisel täna ja homme Berliinis saab olema kindlasti ka Soome ja Rootsi liitumine,“ ütles minister ja toonitas, et NATO liikmena toetab Eesti kindlameelselt NATO avatud uste poliitikat.

13:29

Saksamaa kantsler Olaf Scholz rääkis eile telefonitsi Vladimir Putiniga. Sakslane märkis kohalikule meediale, et Putin pole oma positsioone Ukrainas toimuva suhtes muutnud. „Putinile peaks saama selgeks, et ainus viis sellest olukorrast väljuda on jõuda Ukrainaga kokkuleppele,“ märkis Scholz.

13:15

Probleeme on ka Lätis. Eile pärastlõunal pidas politsei Riia raekoja ees kinni seitse inimest. Nende seas oli ka Läti venemeelne europarlamendi liige Tatjana Ždanoka. Üks vahistatu kandis keelatud Georgi linti, neli üritasid korraldada ebaseaduslikku piketti ning kaks rikkusid avalikku korda ja levitasid avalikult sõjasümboleid. Venemeelse elanikkonna seas tekitas pahameelt Riia linnavalitsuse otsus võtta maha Pārdaugava linnaosas asuv punamonument.

13:04

Ukraina asepeaminister Irõna Vereštšuk teatas kohalikus meedias, et võimud üritavad saavutada kokkulepet 60 inimese evakueerimiseks Azovstali kompleksist. Päästa proovitakse kõige tõsisemalt vigastatud kaitsjaid. Suurem osa Azovstali all asuvates tunnelites varjuvatest inimestest on Azovi pataljoni võitlejad. Nende üks juhtidest Sviatoslav Palamar teatas reedel, et tema väed peavad rünnakutele vastu nii kaua kui võimalik. „Me jätkame vaenlaste tõrjumist,“ põrutas Palamar.

12:15

Ukraina relvajõudude peastaap avaldas uue hinnangu vaenlaste kaotustest. Langenud võib olla juba 27 200 Vene sõdurit.

12:09

Eelnevalt Venemaa rahvuskaardis teeninud belgia lambakoer sattus Ukraina vägede hoole alla, kui tema okupantidest omanikud „likvideeriti“. Kutsa väidetavalt endist tööandjat ei igatse – viimase kuu jooksul on ta saanud selgeks ukrainakeelsed käsklused ning liitub peagi Ukraina rahvuskaardiga.

12:02

Harkivi kuberner Oleh Sõnehubov kinnitas, et Ukraina väed suruvad venelasi edukalt tagasi. Heade uudiste toel on hakanud Harkivisse naasma ka elanikud, kes sealt varem rünnakute tõttu põgenesid. Sõnehubov siiski toonitas, et olukord on jätkuvalt ohtlik ning inimesed peaksid enne naasmist põhjalikult järele mõtlema ning seadma esikohale oma julgeoleku. Näiteks jätsid lahkunud Vene väed piirkonda maha ohtlikke miine. Samuti toonitas kuberner, et naasnud inimesed peaksid suhtuma äärmiselt tõsiselt õhuhäiretesse ning viibima võimalikult vähe tänavatel, vahendab BBC.

11:27

Venemaa meedia teatel märkis asevälisminister Aleksandr Gruško, et Venemaa astub teatud samme, kui NATO kavatseb paigutada nende piiri äärde tuumarelvastust või -rajatisi. Siiski väitis Gruško, et Venemaal pole Soome ega Rootsi suunas mingeid vaenulikke kavatsusi, mistõttu pole tema arvates mingit reaalset põhjust, et need riigid peaksid NATOga liituma. Gruško sõnas pahuralt, et NATO-l on soov „kõik oma käeulatuses militariseerida“.

10:46

Luhanski kuberneri Serhi Haidai sõnul on Vene väed hävitanud oblastis suurtükitulega iga päev umbes 50 hoonet. Enim on kannatada saanud Hirske ja Popasna lähedal asuvad asulad.

10:19

Venemeelsete Luhanski ja Donetski rahvavabariikide sõdurid on sattunud kitsikusse. Ka nemad on vägede seas, kes on sunnitud Harkivi oblastis põhjapoolsel rindel vastupealetungi alustanud Ukraina vägede ees taanduma. Ent Venemaa ei luba neid üle piiri, mistõttu pole neil lihtsalt võimalik kuhugi taganeda. Seega on LNRi ja DNRi sõdurid piiril lõksus. Venemaa jaoks on separatistlikud liitlased ilmselt lihtsalt väärtusetu „kahuriliha“.

10:05

Suurbritannia kaitseministeeriumi tänase luureraporti teatel kuulutas Hersoni venemeelne juhtkond, et paluvad liita oblasti Vene Föderatsiooniga. Brittide hinnangul oligi ilmselt Vene invasiooni keskseks plaaniks korraldada Ukraina oblastites manipuleeritud referendumeid, et haarata piirkonnad oma kontrolli alla. Seni on suudetud venemeelne valitsus pukki tõsta vaid Hersonis, mis näitab, et Venemaa pole saavutanud invasiooniga loodetud poliitilisi eesmärke. Suurbritannia kaitseministeerium on veendunud, et Hersoni referendumi puhul manipuleeritakse valimistulemusi, et jääks mulje, otsekui sooviks enamik sealsetest elanikest Ukrainast lahku lüüa.

09:27

Luhanski oblastis asuvast Popasna linnast on jäänud pärast Vene vägede suurtükituld alles sisuliselt vaid rusud.

09:02

Täna kohtuvad Berliinis Rootsi ja Soome esindajad NATO välisministritega. Ehkki kumbki riik pole veel ametlikult liitumisavaldust esitanud, juhtub see ilmselt peagi – esimesena astub sammu Soome, kelle peaminister ja president andsid mõne päeva eest liitumisele heakskiidu. Tänasel kohtumisel on kohal ka Türgi, kes teatas hiljuti, et ei toeta Soome ja Rootsi potentsiaalset liitumist NATOga.

08:33

Ukraina rokkbändi Okean Elzy solist Svjatoslav Vakartšuk korraldas esinemise Tšornobõli tuumajaamas. Ta rääkis pärast etteastet, et ilmselt pole keegi varem seal midagi sarnast korraldanud. Lisaks kiitis ta Tšornobõli jaama personali: „Imelised töötajad – vaprad ja pühendunud.“

08:21

Saksamaa ajalehe Welt am Sonntag väitel on riiki jõudnud juba üle 700 000 Ukraina sõjapõgeniku. Ligi 40% põgenikest on alaealised. Täiskasvanutest moodustavad naised 81%.

08:18

USA sõjauuringute instituudi teatel on Venemaa sõjavägi tõenäoliselt otsustanud väed Harkivi lähistelt täielikult tagasi tõmmata.

08:13

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi rääkis oma tavapärases hilisõhtuses pöördumises eelkõige Mariupolist. Riigipea sõnul on vaja Azovstali tehasest evakueerida palju haavatuid. „Evakueerimismissiooni järgmises etapis ootavad meid ees väga keerulised läbirääkimised,“ tõdes Zelenskõi. Ta toonitas, et võimud teevad kõik endast oleneva, et tuua Azovstalist välja kõik sealsed kaitsjad. Lisaks märkis Zelenskõi, et Kiiev kasutab kõnelustel „mõjukaid vahemehi“, ent selle kohta ta täpsemat infot ei jaganud.

Loe rohkem