Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 14. mai 2022 23:37

Kätte on jõudnud sõja 80. päev. Venemaa katkestas Soome elektritarne. Jätkuvad keerulised läbirääkimised Azovstali tehase kaitsjate päästmiseks.

Olulisemad sündmused:

 • Umbes 600 raskelt haavatud Ukraina kaitsjat on endiselt lõksus Azovstali terasetehases. Nende elud on kaalul, sest nad vajavad viivitamatut evakueerimist ja haiglaravi.

 • President Volodõmõr Zelenskõi allkirjastas riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu otsuse järel seaduseelnõu, millega keelatakse Ukrainas venemeelsed erakonnad.

 • Soome soovib hoida piiri Venemaaga rahumeelsena, ütles Soome välisminister Pekka Haavisto. „Meil on Venemaaga 1300-kilomeetrine piir. Piir on rahulik ja me tahame seda piiri rahulikuna hoida. On väga oluline, et me oma naabriga suhtleksime,“ tõdes ta.

 • Azovstali terasetehase kaitsjad ütlevad, et nad on tugeva rünnaku all. „Hoolimata äärmiselt kriitilisest olukorrast tõrjuvad kaitsjad üliinimlikke pingutusi tehes katsed murda läbi kaitsjate positsioonidest ja heidutada vaenlase vägesid.“

 • Venemaa on teadlikult otsustanud laiendada sõda Ukraina vastu teraviljasõjaks, ütles Saksamaa välisminister Annalena Baerbock. „Venemaa tegevus põhjustab tarnete katkemise, hindade mõõtmatu tõusu – mitte ainult meie riigis, vaid kogu maailmas – ja jõhkra nälja ohu.“

 • Kiievis on tööd jätkanud juba 38 saatkonda, teatas Ukraina välisministeerium.

 • Gruusia valitsev erakond Gruusia Unistus teatas, et riik ei tunnusta Lõuna-Osseetias kavandatavat referendumit.

 • Saksamaa ajalehe Welt am Sonntag väitel on riiki jõudnud juba üle 700 000 Ukraina sõjapõgeniku. Ligi 40% põgenikest on alaealised. Täiskasvanutest moodustavad naised 81%.

 • Vene väed taganesid Harkivist. Linnapea Igor Terekhov ütles BBC-le, et inimesed hakkavad linna tagasi tulema – ja et lahing on võidetud.

 • Soome president Sauli Niinistö vestles täna telefonitsi Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Soome osapoole algatatud kõnes rääkis Niinistö NATOga liitumise plaanidest. Vestlus oli olnud otsekohene, ent liigseid pingeid polevat tekkinud.

 • Venemaa meedia teatel märkis asevälisminister Aleksandr Gruško, et Venemaa astub teatud samme, kui NATO kavatseb paigutada nende piiri äärde tuumarelvastust või -rajatisi. Siiski väitis Gruško, et Venemaal pole Soome ega Rootsi suunas mingeid vaenulikke kavatsusi, mistõttu pole tema arvates mingit reaalset põhjust, et need riigid peaksid NATOga liituma.

 • Ukraina asepeaminister Irõna Vereštšuk teatas kohalikus meedias, et võimud üritavad saavutada kokkulepet 60 inimese evakueerimiseks Azovstali kompleksist.

  70. sõjapäeva blogi on SIIN. 71. päeva blogi asub SIIN. 72. päeva blogi on SIIN. 73. päeva blogi on SIIN. 74. sõjapäeva blogi asub SIIN. 75. sõjapäeva blogi on SIIN. 76. sõjapäeva blogi asub SIIN. 77. päeva blogi on SIIN. 78. päeva blogi asub SIIN. 79. päeva blogi on SIIN.

23:34

Umbes 600 raskelt haavatud Ukraina kaitsjat on endiselt lõksus Azovstali terasetehases. Nende elud on kaalul, sest nad vajavad viivitamatut evakueerimist ja ravi.

23:33

Meeldetuletus, et Eurovisioni ukrainlasest kommentaator Timur Mirošnõtšenko teeb täna õhtul saateid avalikustamata kohas asuvast punkrist.

23:31

Päästke Mariupol, päästke Azovstal kohe! – Kalush Orchestra ninamees Oleg Psjuk hõikas nii Eurovisioni lavalt Torinos.

22:48

President Volodõmõr Zelenskõi allkirjastas riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu otsuse järel seaduseelnõu, millega keelatakse Ukrainas venemeelsed erakonnad. Varem kiitis selle heaks Ukraina parlament, teatas Rahvateenrite partei saadik Olga Sovhõria.

22:46

Türgi on pakkunud haavatud Ukraina võitlejatele evakueerimist mere kaudu, kuigi Moskva pole sellega nõustunud, ütles Erdoğani nõunik. „Tegelikult on meie laev valmis minema ja tooma vigastatud sõdureid ja teisi Türki.“

22:44

Ukraina polaaruurijad Akademik Vernadski jaamast salvestasid Azovstalis videosõnumi Ukraina sõjaväelastele.

21:41

Üks sõja süngeid reaalsusi on konfliktis hukkunute surnukehadega tegelemine – ja see hõlmab ka Vene sõdureid. Reuters kirjutab spetsialisetest külmutusrongidest, mida Ukraina kasutab surnute hoiustamiseks.

„Külmutusrongis hoitakse mitusadat Vene okupantide surnukeha. Enamik neist [toodi] Kiievi oblastist, mõned on Tšernihivi oblastist ja ka mõnest teisest piirkonnast,“ ütles ametnik uudisteagentuurile.

Tsiviil-sõjalise koostöö eest vastutav Volodõmõr Ljamzin ütles, et surnukehi hoitakse sel viisil, et need saaks lõpuks kodumaale tagasi saata. „Vastavalt rahvusvahelise humanitaarõiguse normidele ja Ukraina järgib neid rangelt, peavad pooled pärast konflikti aktiivse faasi lõppemist tagastama teise riigi sõjaväelaste surnukehad,“ ütles ta. Ta lisas, et üle riigi on mitu sellist rongi.

21:33

Volodõmõr Zelenskõi rõõmustab, et kogu maailm kuuleb Eurovisioni finaalis Ukraina keelt ja palub hääletada Ukraina poolt.

20:10

Soome soovib hoida piiri Venemaaga rahumeelsena, ütles Soome välisminister Pekka Haavisto laupäeval, kinnitades vajadust säilitada sidet Kremliga, kuna riik on NATO-ga liitumisele lähedal, vahendab CNN.

„Meil on Venemaaga 1300-kilomeetrine piir. Piir on rahulik ja me tahame seda piiri rahulikuna hoida. On väga oluline, et me oma naabriga suhtleksime,“ tõdes ta.

Küsimusele, kas Türgi on Soome NATO-ga liitumise vastu, vastas Haavisto reedel, et helistas Türgi välisministrile Mevlüt Çavuşoğlule, et „pingeid maandada“, ning jätkab temaga arutelusid laupäeval NATO kohtumisel. Ta möönis, et iga NATO liige võib „protsessi blokeerida“, mistõttu on oluline säilitada kõigiga „head kontaktid“.

Sellegipoolest ütles Haavisto laupäeval, et on kindel, et nad lõpuks leiavad lahenduse ning Soomest ja Rootsist saavad NATO liikmed.

19:59

Kanada valitsus on valmis aitama kaasa teravilja eksportimisele Ukraina sadamatest, pakkudes selleks oma laevu.

19:51

Pärast Volodõmõr Zelenskõi kohtumist USA senaatoritega teatas presidendi kantselei, et järgmisel nädalal tehakse otsus eraldada Ukrainale 40 miljardit dollarit.

19:47

BBC Ukraina teenistus teatab, et Ukraina armee on müüki toonud kaks kaardipakki, millel on kujutatud venelasi, keda nad kahtlustavad sõjakuritegudes. Idee kordab 55 mängukaardi komplekti, mille USA sõjavägi valmistas 2003. aasta Iraagi invasiooni ajal, kujutades väidetavalt Saddam Husseini valitsuse kõige tagaotsitumaid liikmeid. Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valerii Zalužnõi ütles, et kaardid valmistati rahvusvahelise luureühenduse InformNapalm vabatahtlike abiga.

18:35

Kiievi noored on väljas esimeseks suureks sündmuseks pärast sõja algust – sõjaaegse kunsti näitusel linna ühes populaarseimas tehnoklubis.

18:20

Azovstali terasetehase kaitsjad ütlevad, et nad on tugeva rünnaku all, vahendab BBC. Telegrami postituses kirjutab Aasovi pataljon, et Venemaa jätkab õhust pommitamist, raskekahurväe ja tankide kasutamist [ning] kasutab suurel hulgal jalaväge, et üritada Ukraina positsioonidest läbi tungida.

„Hoolimata äärmiselt kriitilisest olukorrast tõrjuvad kaitsjad üliinimlikke pingutusi tehes katsed murda läbi kaitsjate positsioonidest ja heidutada vaenlase vägesid.“

18:08

Zelenskõi kutsus USA-d ametlikult nimetama Venemaad terrorismi toetajaks.

USA Senati delegatsioon eesotsas Mitchell McConnelliga on visiidil Kiievis. USA Kongressi ülemkoja saadikud kohtusid Ukraina presidendi ja ülemraada spiikriga.

17:12

Venemaa on teadlikult otsustanud laiendada sõda Ukraina vastu teraviljasõjaks, ütles Saksamaa välisminister Annalena Baerbock Saksamaal G7 välisministrite kohtumise kokkuvõtval pressikonverentsil.

„Venemaa tegevus põhjustab tarnete katkemise, hindade mõõtmatu tõusu – mitte ainult meie riigis, vaid kogu maailmas – ja jõhkra nälja ohu,“ ütles Baerbock.

„Me ei tohi olla naiivsed – see ei ole kaaskahju. See on teadlikult valitud instrument praegu käimasolevas hübriidsõjas,“ lisas ta.

„Venemaa valmistab ette kasvulava uuteks kriisideks, et tahtlikult nõrgendada rahvusvahelist ühtekuuluvust Venemaa sõja vastu,“ ütles Baerbock. „Põhjustatakse nälga, ebastabiilsust, ebakindlust energias, demokraatlike väärtuste, aga ka inimõiguste hiilivat erosiooni desinformatsiooni kaudu.“

Vene väed on allikate sõnul varastanud Ukraina farmeritelt farmitehnikat ja tuhandeid tonne teravilja ning sihikule võtnud toiduainete ladustamiskohti. Ukraina kaitseministeerium teatas eelmisel nädalal, et Venemaa sõdurid varastasid hinnanguliselt 400 000 tonni teravilja.

„See, kuidas me tegutseme või kuidas me ei tegutse, kujundab seda, kuidas me maailmas koos elame veel paljude aastate, või võib-olla aastakümnete jooksul,“ hoiatas ta.

17:04

Kiievis on tööd jätkanud juba 38 saatkonda, teatas Ukraina välisministeerium.

16:51

Harkivi eeslinnas jätsid taganevad venelased lahkumiskingituse. Dergatši kultuuripalee on venelaste raketisuurtükiväele nüüd hõõguv vare, vahendab BBC.

Linnapea Igor Terekhov ütles BBC-le, et inimesed hakkavad linna tagasi tulema – ja et lahing on võidetud.

„Harkivi linna sees Vene vägesid ei olnud. Ukraina hävitajad likvideerisid Vene tankid ja soomustatud lahingumasinad. Ja tänu Harkivi territoriaalkaitse ja Ukraina relvajõudude jõupingutustele on venelased taandunud linnast kaugele – piiri poole,“ ütles Terehhov.

Kuid see ei olnud täielik taganemine, nagu Kiievis oli näha. Vene väed vaid kaugenesid, või ühinevad uuesti võitlustega mujal. See ei ole Ukraina jaoks sõjas pöördepunkt, kuid siiski suur võit.

15:45

Gruusia valitsev erakond Gruusia Unistus teatas, et riik ei tunnusta Lõuna-Osseetias kavandatavat referendumit.

15:42

AFP teatel on mitmed Azovstali tehases lõksus olevate ukrainlaste lähedased pöördunud abipalvega isegi Hiina presidendi Xi Jinpingi poole. Nad väidavad, et Xi on liider, keda Moskva võiks kuulata. „Maailmas on järele jäänud vaid üks mees, kelle poole saame pöörduda – see on Hiina juht,“ sõnas Stavr Võtšniak, kelle poeg on Azovstali piiramisrõngas lõksus. Mehe arvates on Hiinal Venemaale ja ka Putinile isiklikult suur mõju.

Loe rohkem