Dnipros maeti eile Ukraina sõdurit, kes tapetu kuu alguses Harkivis. Teda jäid leinama kaks tütart.

Foto: Zuma Press/Scanpix
Ohtuleht.ee täna 08:18

Kätte on jõudnud sõja 80. päev. Venemaa katkestab alates tänasest Soome elektritarne. Jätkuvad keerulised läbirääkimised Azovstali tehase kaitsjate päästmiseks.

Olulisemad sündmused:

  • Venemaa sõjavägi on tõenäoliselt otsustanud väed Harkivi lähistelt täielikult tagasi tõmmata. See tähistaks ukrainlastele olulist võitu.

  • Eesti peaminister Kaja Kallas on nördinud, et Vladimir Putini telefoniliin on nii hõivatud. „Kui te tõesti tahate, et ta saaks sõnumi, et ta on isoleeritud, siis ärge helistage talle!“ pöördus ta Lääne juhtide poole.

  • Rasked läbirääkimised jätkuvad Mariupoli Azovstali terasetehases endiselt lõksus olevate Ukraina sõdurite saatuse üle, ütles Donetski oblasti sõjaväevalitsuse juht Pavlo Kõrõlenko.

  • Ukraina luure juht ütles, et Putin on tõsiselt haige, tal on vähk. Ja juba algasid protsessid, mis võivad viia riigipöördeni. Ta arvab, et sõda jõuab pöördepunktini augusti keskpaigaks ja enamik vaenutegevust lõpeb 1. jaanuaril 2023, kuigi see ei saa olema lihtne. See on seni kõige optimistlikum Ukraina ametlik ennustus.

  • Ukraina kaitseminister ütles, et loodab relvastada miljon võitlejat, ajal, mil riik valmistub uueks pikaks sõjafaasiks.

  • Ukraina inimõiguste ombudsman teatas, et riigist on küüditatud Venemaale üle 200 000 lapse. „Kui meie lapsed välja viiakse, hävitavad nad rahvusliku identiteedi, jätavad meie riigi ilma tulevikust. Nad õpetavad meie lastele seal vene keeles ajalugu, mida Putin on kõigile rääkinud.“

  • Venemaa katkestab alates tänasest Soome elektritarne. Vaid 10% Soome elektritarbimisest kattis import Venemaalt.

70. sõjapäeva blogi on SIIN. 71. päeva blogi asub SIIN. 72. päeva blogi on SIIN. 73. päeva blogi on SIIN. 74. sõjapäeva blogi asub SIIN. 75. sõjapäeva blogi on SIIN. 76. sõjapäeva blogi asub SIIN. 77. päeva blogi on SIIN. 78. päeva blogi asub SIIN. 79. päeva blogi on SIIN.

11:27

Venemaa meedia teatel märkis asevälisminister Aleksandr Gruško, et Venemaa astub teatud samme, kui NATO kavatseb paigutada nende piiri äärde tuumarelvastust või -rajatisi. Siiski väitis Gruško, et Venemaal pole Soome ega Rootsi suunas mingeid vaenulikke kavatsusi, mistõttu pole tema arvates mingit reaalset põhjust, et need riigid peaksid NATOga liituma. Gruško sõnas pahuralt, et NATO-l on soov „kõik oma käeulatuses militariseerida“.

10:46

Luhanski kuberneri Serhi Haidai sõnul on Vene väed hävitanud oblastis suurtükitulega iga päev umbes 50 hoonet. Enim on kannatada saanud Hirske ja Popasna lähedal asuvad asulad.

10:19

Venemeelsete Luhanski ja Donetski rahvavabariikide sõdurid on sattunud kitsikusse. Ka nemad on vägede seas, kes on sunnitud Harkivi oblastis põhjapoolsel rindel vastupealetungi alustanud Ukraina vägede ees taanduma. Ent Venemaa ei luba neid üle piiri, mistõttu pole neil lihtsalt võimalik kuhugi taganeda. Seega on LNRi ja DNRi sõdurid piiril lõksus. Venemaa jaoks on separatistlikud liitlased ilmselt lihtsalt väärtusetu „kahuriliha“.

10:05

Suurbritannia kaitseministeeriumi tänase luureraporti teatel kuulutas Hersoni venemeelne juhtkond, et paluvad liita oblasti Vene Föderatsiooniga. Brittide hinnangul oligi ilmselt Vene invasiooni keskseks plaaniks korraldada Ukraina oblastites manipuleeritud referendumeid, et haarata piirkonnad oma kontrolli alla. Seni on suudetud venemeelne valitsus pukki tõsta vaid Hersonis, mis näitab, et Venemaa pole saavutanud invasiooniga loodetud poliitilisi eesmärke. Suurbritannia kaitseministeerium on veendunud, et Hersoni referendumi puhul manipuleeritakse valimistulemusi, et jääks mulje, otsekui sooviks enamik sealsetest elanikest Ukrainast lahku lüüa.

09:27

Luhanski oblastis asuvast Popasna linnast on jäänud pärast Vene vägede suurtükituld alles sisuliselt vaid rusud.

09:02

Täna kohtuvad Berliinis Rootsi ja Soome esindajad NATO välisministritega. Ehkki kumbki riik pole veel ametlikult liitumisavaldust esitanud, juhtub see ilmselt peagi – esimesena astub sammu Soome, kelle peaminister ja president andsid mõne päeva eest liitumisele heakskiidu. Tänasel kohtumisel on kohal ka Türgi, kes teatas hiljuti, et ei toeta Soome ja Rootsi potentsiaalset liitumist NATOga.

08:33

Ukraina rokkbändi Okean Elzy solist Svjatoslav Vakartšuk korraldas esinemise Tšornobõli tuumajaamas. Ta rääkis pärast etteastet, et ilmselt pole keegi varem seal midagi sarnast korraldanud. Lisaks kiitis ta Tšornobõli jaama personali: „Imelised töötajad – vaprad ja pühendunud.“

08:21

Saksamaa ajalehe Welt am Sonntag väitel on riiki jõudnud juba üle 700 000 Ukraina sõjapõgeniku. Ligi 40% põgenikest on alaealised. Täiskasvanutest moodustavad naised 81%.

08:18

USA sõjauuringute instituudi teatel on Venemaa sõjavägi tõenäoliselt otsustanud väed Harkivi lähistelt täielikult tagasi tõmmata.

08:13

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi rääkis oma tavapärases hilisõhtuses pöördumises eelkõige Mariupolist. Riigipea sõnul on vaja Azovstali tehasest evakueerida palju haavatuid. „Evakueerimismissiooni järgmises etapis ootavad meid ees väga keerulised läbirääkimised,“ tõdes Zelenskõi. Ta toonitas, et võimud teevad kõik endast oleneva, et tuua Azovstalist välja kõik sealsed kaitsjad. Lisaks märkis Zelenskõi, et Kiiev kasutab kõnelustel „mõjukaid vahemehi“, ent selle kohta ta täpsemat infot ei jaganud.

08:09

Eilse päeva blogi loe siit: