Foto: Stanislav Moshkov
Toimetas Triinu Laan täna 18:10

Neljapäeval lahvatas valitsuskriis ja Reformierakonna esimees Kaja Kallas lubas, et kui lastetoetuste tõstmise eelnõu läbi läheb, astub ta tagasi. President Alar Karis kutsus koalitsioonierakondade juhid enda juurde.

„Vestlesin täna koalitsioonierakondade juhtidega, et neilt otse kuulda, kui sügavaks hindavad Reformierakonna esimees Kaja Kallas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas avalikuks saanud erimeelsusi valitsuses ning kas need võivad päädida valitsuskriisi ja praeguse koalitsiooni lagunemisega,“ kirjutab Karis sotsiaalmeedias.

President märgib, et koalitsiooni mõlema erakonna üks roll ja vastutus on hoida enda kokkupandud valitsusliidu koostöövõimet ja omavahelist usaldust.

„Kui koostöö asemele tulevad ultimaatumid, ühine valitsemine muutub omavaheliseks sõnasõjaks ja usaldus põleb heleda leegiga, siis ei ole koalitsioonivalitsusel mõtet koos käia. Sest koostööta ja usalduseta ei suudeta ka riiki juhtida,“ leiab president.

Praegustel valitsuserakondadel tuleb nii isekeskis kui ka võimalusel üheskoos jõuda otsuseni, kas senine koalitsioon saab tegelikult jätkata.

„Meil pole õigust lubada endale kergemeelsust ja lühinägelikkust, et keset paljusid kriise – alates rahvusvahelisest julgeolekust kuni energeetika ja pandeemiani – oleks Eestil valitsus, kes on valitsus vaid tinglikult, sest on takerdunud sisemisse kaevikusõtta. Valitsus peab olema töine ja toimekas,“ rõhutab Karis.