Tallinna linna vastuvõtukeskus Ukraina sõjapõgenikele.

Foto: Teet Malsroos
Triinu Laan 12. mai 2022 12:07

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) lõpetab reedest massilise sisserände hädaolukorraplaani rakendamise ning sõjapõgenike abistamise juhtroll liigub tagasi sotsiaalkindlustusametile (SKA).

Hädaolukorra lahendamise juhi, PPA peadirektori Elmar Vaheri sõnul on sõja esimesest päevast alates olnud Eesti eesmärk Ukraina sõjapõgenike aitamine parimal viisil. „Olime esimest korda olukorras, kus riiki saabus tuhandeid põgenikke iga päev. Otsus lahendada seda kriisi ühtse juhtimise all, oli õige. Tänaseks on riiki sisenevate põgenike arv märkimisväärselt langenud ning inimeste vastuvõtmisega seotud teenused toimivad. Kriis ei ole tegelikult läbi ja nüüd peab riigi pingutus koonduma põgenike pikaajalisele majutusele ja Eesti ühiskonda integreerimisele. Neis ülesannetes on suurem roll sotsiaalministeeriumi haldusalal, mistõttu lõpetab PPA massilise sisserände hädaolukorraplaani rakendamise ja annab juhtrolli üle sotsiaalkindlustusametile. Kõik asutused, kes on seni pingutanud Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmisel, jätkavad selle nimel koostööd ka edaspidi,“ ütles Elmar Vaher.

Märtsi alguses, kui PPA juurde moodustati ühendstaap, saabus Eestisse nädalas ligi 13 000 sõjapõgenikku. Viimase kahe nädala jooksul jääb nädalas riiki sisenenud põgenike arv 3500-3700 inimese piiresse, kellest üle poolte liigub edasi teistesse Euroopa Liidu riikidesse.

Elmar Vaheri sõnul on PPA teinud põhjalikud ettevalmistused selleks, et juhtimise üle andmine SKAle toimuks sujuvalt. „Olen ühendstaabis õlg-õla kõrval töötades näinud partnerasutuste töötahet ja siirast soovi sõjapõgenikke aidata. Arvestades, kui targalt ja südamega teevad oma tööd SKA inimesed, tean hästi, et Ukraina inimeste aitamine on kindlates kätes,“ lisas Vaher. PPA rolliks jääb edaspidi piiril sõjapõgenike abistamine ning PPA teenindustes ajutise kaitse menetlemine. Põgenike teemalist kriisijuhtimist strateegilisel tasandil koordineerib jätkuvalt siseministeerium.

Massilise sisserände hädaolukorra lahendamise plaani võttis PPA kasutusele 11. märtsil ja lõi ühendstaabi, kuhu kuulusid lisaks PPA-le ka sotsiaalkindlustusameti, päästeameti, siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse, Kaitseliidu, maksu-ja tolliameti, sotsiaalministeeriumi, terviseameti ning teiste asutuste esindajad.

Ühendstaabi tegevused Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmisel:

  • Avasime sõjapõgenike vastuvõtmiseks vastuvõtupunktid Pärnus ja Tartus, kus esmased teenused olid ühes kohas.

  • Menetlesime suurel hulgal ajutise kaitse taotlusi. Ligikaudu 25 000 Ukraina kodanikul ja nende lähedasel on tänaseks Eesti elanikega samasugused õigused siin elada ja töötada.

  • Abistasime põgenikke juba piiril nii lõunas kui idas.

  • Võtsime majutusasutuste kõrval põgenike lühiajaliseks majutamiseks kasutusele reisilaeva, tänu millele on meil piisav varu põgenike ajutiseks majutamiseks.

  • Avasime infopunkti Tallinna bussijaamas, et aidata ka neid sõjapõgenikke, kes soovivad Eestist edasi mõnda teise riiki liikuda, kuid kes vajavad selleks rohkemat informatsiooni või vältimatut abi enne Eestist lahkumist.

  • Riigi abil on lühiajaliselt majutuselt püsivasse elukohta suunatud ca 1700 sõjapõgenikku.

Kommentaarid  (23)

Juhhhei. 14. mai 2022 15:21
Varsti iga eestlase riigivõlg 5000%
hhhei näh 14. mai 2022 17:20
eks oma ämeericamaa peremehele tuleb jõuda järele ja poliitilistel prostituutidel tampooniviletsuses kindlasti plaan kuidas mööda minna.Tolm ja tampoonirada taga ..........
Paneb mõtlema 13. mai 2022 09:25
Lugesin just , et Eestisse tuleb üle Narva piiripunkti kakssada sõjapõgenikku päevas . Mina saan aru , et nad tulevad Venemaa kaudu . Millegipärast räägitakse meile , et venelased on nii õud..d ukrinlaste vastu ja kõik on nii kole . Kuidas nad küll teekonna Venemaa kaudu ette võtta julgevad ? Kogu sellest kraamist on raske „ sotti“ saada .
ja mõtlengi 13. mai 2022 10:06
Donbassi rahvas on selline kodu hoidev kontingent.Need pole kindlasti.Teised regioonid?Kangesti tahaks teada konkreetseid piirkondi kus need "õnnetukesed" on elanud ja millega tegelenud et nii pika tee ette võtnud.Kisub ikka rohkem majanduspõgenike suunas ja lisaks veel mobiiloperaatorite "tasuta kõned Ukrainasse" et suguvõsa ja sõbrad järele kutsuda.Poolas neist vaimustuses ei olda.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS