Peaminister Kaja Kallas ning riigihalduse minister Jaak Aab.

Foto: Jürgen Randma / Stenbocki maja Flickr
Triinu Laan 12. mai 2022 12:37

Valitsuse seekordsel pressikonverentsil läks tuliseks, kui peaminister Kaja Kallas süüdistas Keskerakonda uue koalitsiooni loomise katses. Riigihalduse minister ja Keskerakonna delegatsiooni juht valitsuses Jaak Aab kinnitas, et tema isiklikult soovib selle koalitsiooni jätkamist.

Pressikonverents algas tavapäraselt. Peaminister Kaja Kallas tervitas Soome otsust NATOga liituda. „Soomel pole suuremat sõpra NATOs kui Eesti. Oleme lubanud, et teeme kiirelt kõik protseduurid, mida on vaja.“

Seejärel läks jutt lisaeelarve vastuvõtmisele, mis on peaministri sõnul EKRE poolt blokeeritud „Lisaeelarve on kokku pandud, et kaitsta Eestit veel enam Venemaast tulenevate ohtude vastu. Mulle jääb arusaamatuks, miks EKRE takistab investeeringuid, mida Eesti inimesed vajavad, varjumiskohad, seiresüsteemid. Ma ei saa aru, miks EKRE on selle vastu, et Eesti inimesed saaksid kindlustunde, et sügisel pole probleeme gaasiga.“

Sõna sai kaitseminister Kalle Laanet, kes tutvustas kaitseväe teenistuse seaduse muutmist, mis on arutluse all olnud oma kümmekond aastat. Ta tõi välja kolm punkti: asendusreservteenistuse loomine, mille läbimisel on isikul teatud hetkedel kohustus minema asendusreservteenistusse. Teiseks ajateenijate tervislik eelkontroll, milleks KRA sõlmib konkreetsete arstidega lepingud. Ning kolmandaks kaitseväevormi riietuse kandmine. „Kui seda riietust kantakse reeglitevastaselt, siis järgneb konkreetne karistus. Edaspidi on vormirõivastuse kandmise õigus kontrollida lisaks politsei- ja piirivalveametile ka sõjaväepolitseil. See on selleks, et kriisiolukorras ei tekiks segadust ega kasutataks vormirõivastust mitte-eesmärgipäraselt.“

Seejärel tutvustas Jaak Aab kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu. Seejärel sai sõna Taavi Aas, kes rääkis LNG-läbirääkimiste praegusest seisus ning pidas seda töövõiduks ja kõigile kasulikuks arenguks.

Kui järg jõudis ajakirjanike küsimusteni, läks asi huvitavaks. „Aktuaalse Kaamera“ ajakirjanik tundis huvi, kuidas on koalitsiooni tervis, kas see ei lagune?

„Hea küsimus. Poliitikas valitsuskoalitsioon hoiab kokku. Kui hakatakse tegema koalitsiooniväliselt koostööd, siis on soov EKRE valitsusse tuua. Mina ei soovi seda valitsust lõhkuda ega pole midagi teinud, et seda lõhkuda,“ vastas Kallas ja suunas küsimuse koalitsioonipartnerile.

„Jutt on siis eelnõust, mille initsiatiiv on tulnud Keskerakonnast ja toetust otsitud ka teistelt erakondadelt,“ selgitas Jaak Aab.

Täpsemalt on tegu Keskerakonna fraktsiooni algatatud laste- ja peretoetuse seaduseelnõuga, mille kohaselt suureneb lapsetoetus 100 euroni iga lapse eest, lisatakse 700 eurot igakuist lasterikaste perede toetust neile, kes kasvatavad kolme kuni kuut last ning lisatakse 900 eurot igakuist lasterikaste perede toetust neile, kes kasvatavad seitset ja enamat last. Neljapäeva hommikul üle antud eelnõud pooldavad riigikogu viiest erakonnast neli – ehk siis Keskerakond, Isamaa, EKRE ja sotsiaaldemokraadid.

„Minu töö Keskerakonna delegatsiooni juhina on hoida seda koalitsiooni koos. Eesmärki teha EKREga koostööd väga ei ole,“ lisas Aab. Selle peale hakkas Kaja Kallas naerma ja ütles „piisab ka väikesest soovist.“

„Loomulikult hinnatõusud on raske küsimus. Keegi ei vaidle,“ lisas Kallas. „Kui Keskerakond tuleb esmaspäeval mõttega ideega tõsta lastetoetusi, teisipäeval esitatakse ultimaatum ja neljapäeval esitatakse eelnõu, siis tekib küsimus, kas soovitakse arutada. Kahe päevaga võtta püsikulusid üle 300 miljoni nii, et seda ei arutata. Mina näen seda niimoodi, et kõik tahavad olla populaarsed. Teha lubadusi, et kõik saavad raha juurde, on pool sellest rehkendusest ja siis justkui teise poole rehkendusest, kust see raha leida, selle peaks tegema Reformierakond. Niimoodi koalitsioonis asju ei tehta. Ma ei näe siin taga muud põhjust kui luua uus koalitsioon. Olge siis mehed ja tehke see umbusaldusavaldus mulle ära, ärge veiderdage,“ lisas peaminister.

ERRi ajakirjanik Madis Hindre esitas täpsustava küsimuse: mis saab, kui see eelnõu enne jaanipäeva vastu võetakse?

„Siis seda koalitsiooni ei ole,“ vastas Kallas. „Siis see koalitsioon on koos hoopis teiste häältega, see kamp, kes on selle kokku pannud.“

„Mina ei tea sellistest kokkulepetest, et kuskil mingit koalitsiooni kokku pannakse. Minu eelis on selle koalitsiooni jätkamine,“ kinnitas Aab veel kord.

Samal teemal

Kommentaarid  (326)

Merle eile 11:27
millega need Kaja sisutühjad viletsas keelepruugis triviaalsed avaldused küll köidavad, aru ma ei saa, meil on hädasti vaja eestimaalasi hoidvat tarka peaministrit, kes alustab kohe täna aktsiisilangetuste ja perede toetamisega , teeb sügiseks plaanid energiatoetusteks ..oleme ennast tühjaks toetanud, ei saa ju teist riiki lõputult aidata oma rahva arvelt..me oleme nii väike.
lee 13. mai 2022 14:39
soovin seda juba kuid, et Kaja MINEMA LÄHEKS
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS