Kohalik istub Mariupolis hävitatud elamus.

Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 12. mai 2022 23:30

Kätte on jõudnud sõja 78. päev. Soome president Sauli Niinistö ja peaminister Sanna Marin teatasid ühises avalduses, et riik peab liituma NATOga esimesel võimalusel. Venemaa jätkab rünnakuid Ukraina idaosas, ent põhjas Harkivi oblastis pole nad väidetavalt enam pealetungi üritanud.

Olulisemad sündmused:

 • USA hinnangul on Vene väed saatnud vähemalt mitu tuhat ukrainlast töötlemiseks Venemaa niinimetatud filtreerimiskeskustesse ja „evakueerinud“ veel vähemalt kümneid tuhandeid Venemaale või Venemaa kontrollitavale territooriumile

 • Linnapea nõunik Petro Andriuštšenko ütles, et Mariupolis on suur toidupuudus. Linna on jäänud 130 000–170 000 inimest. Kellest toideti päevas vaid 9510 ehk 6,5 protsenti koguarvust.

 • Venemaa Gazprom peatab gaasitransiidi läbi Poola Euroopasse. See samm järgneb Venemaa 11. mai otsusele kehtestada sanktsioonid 31 Euroopa ettevõttele, sealhulgas EuroPolile, kellele kuulub 680-kilomeetrine lõik Jamali-Euroopa gaasijuhtmest Poolas.

 • Niipea kui Soomest ja Rootsist saavad NATO liikmed ja seal on alliansi sõjaväeüksused, saavad need territooriumid Venemaa sõjaväe võimalikeks sihtmärkideks, teatas Venemaa suursaadik ÜROs Dmitri Poljanski.

 • Neli kõrget USA kongressi demokraati saatsid YouTube'i, TikToki, Twitteri ja Facebooki emaettevõtte Meta tegevjuhtidele ametliku taotluse, milles palusid neil arhiveerida sisu, mida saaks kasutada Venemaa sõjakuritegude tõendina Ukrainas.

 • Moldova president Maia Sandu kinnitas moldovlastele, et nad ei pea lähiajal kartma Venemaa agressiooni nende riigi vastu. Ta tunnistas siiski, et „ilmselt on kõik stsenaariumid võimalikud“ ja lisas, et annab inimestele teada, kui olukord muutub.

 • UNICEF kinnitas, et ainuüksi aprillis tapeti Ukrainas peaaegu 100 last, kuid tegelikud arvud võivad olla oluliselt suuremad, kuna konflikt põhjustab lastekaitsekriisi.

 • ÜRO inimõiguste nõukogu toetas resolutsiooni algatada Vene vägede sõjakuritegude uurimine. Uurimise poolt hääletas 33 nõukogus osalenud riiki, 12 jäi erapooletuks. Hiina ja Eritrea olid ainsad riigid, kes hääletasid vastu.

 • Mustal merel Ussisaare lähedal „läks põlema“ Vene vägede tuttuus logistikalaev Vsevolod Bobrov, teatas Odessa oblasti sõjaväeadministratsiooni pressiesindaja Serhi Bratšuk. Venelased pole seda kommenteerinud.

 • Ukraina asepeaminister Irina Vereštšuk ütles, et käimas on väga keerulised läbirääkimised 38 raskelt haavatud võitlejate evakueerimiseks ümberpiiratud Azovstali terasetehasest vastutasuks Vene sõjavangide eest.

 • Soome president Sauli Niinistö ja peaminister Sanna Marin teatasid, et toetavad liitumist NATOga! „Soome peab esitama avalduse NATOga liitumiseks viivitamatult,“ kirjutati ühises pressiteates.

 • Kreml: Peskov: Soome liitumine NATOga ähvardab Venemaad.

 • Putin: Venemaale kehtestatud sanktsioonid tekitavad ülemaailmse kriisi.

 • Azovstali võitlejate perekonnad pöörduvad abipalvega Türgi presidendi poole.

70. sõjapäeva blogi on SIIN. 71. päeva blogi asub SIIN. 72. päeva blogi on SIIN. 73. päeva blogi on SIIN. 74. sõjapäeva blogi asub SIIN. 75. sõjapäeva blogi on SIIN. 76. sõjapäeva blogi asub SIIN. 77. päeva blogi on SIIN.

23:43

USA hinnangul on Vene väed saatnud vähemalt mitu tuhat ukrainlast töötlemiseks Venemaa niinimetatud filtreerimiskeskustesse ja „evakueerinud“ veel vähemalt kümneid tuhandeid Venemaale või Venemaa kontrollitavale territooriumile, ütles USA suursaadik organisatsiooni juures. Euroopa julgeoleku ja koostöö (OSCE) esindaja Michael Carpenter.

Sunniviisiline ümberasumine ja teatatud vägivald, millega nn filtreerimiskeskustes viibijad silmitsi seisavad, on sõjakuriteod, ütles Carpenter. „Arvukad pealtnägijate ütlused näitavad, et väljafiltreerimine tähendab inimeste peksmist ja piinamist, et teha kindlaks, kas nad on Ukraina riigile vähegi truud,“ ütles Carpenter.

„Ellujäänud kirjeldavad neid keskusi kui ajutisi laagreid, mis on tekitaud sõjaliste telkide või tsiviilinfrastruktuuri abil, nagu koolid või spordikeskused. Kommertslikud satelliidipildid näitavad neid laagripaiku Ukraina kaguosas erinevates kohtades,“ lisas ta.

Carpenteri sõnul kirjeldasid ohvrid nendes keskustes „invasiivset ja alandavat“ kontrolliprotsessi.

„Venemaa sõdurid pildistavad ohvreid erinevate nurkade alt, võtavad sõrmejälgi ja uurivad neid füüsiliselt tätoveeringute suhtes, kontrollivad nende mobiiltelefone ja laadivad nende kontaktid ja andmed seadmetesse ning salvestavad nende elulooteavet erinevatesse andmebaasidesse... Mõnel juhul konfiskeerisid Venemaa sõdurid passid, isikut tõendavad dokumendid ja mobiiltelefonid,“ rääkis Carpenter.

„Venemaal olles teatasid ellujäänud, et mõnedel Ukraina kodanikel lubatakse viibida Venemaal elavate sõprade ja pereliikmete juures, kuid raha ja dokumentideta inimesed pannakse rongidesse, mis on mõeldud sadade kilomeetrite kaugusel asuvatesse linnadesse, et Venemaa võimud saaksid neile tööd anda.“

23:06

Kiievi erinevate linnaosade elanikel ei pruugi elektrivalgust olla, teatas Kiievi osariigi linnavalitsus.

„Ilma – vihma ja tuule tõttu on katkenud kõrgepingeliinid, mida kasutavad 100 000 pealinna elanikku,“ seisab avalduses.

23:05

Linnapea nõunik Petro Andriuštšenko ütles, et Mariupolis on suur toidupuudus Linna on jäänud 130 000–170 000 inimest. Kellest toideti päevas vaid 9510 ehk 6,5 protsenti koguarvust.

23:03

Venemaa Gazprom peatab gaasitransiidi läbi Poola Euroopasse.

See samm järgneb Venemaa 11. mai otsusele kehtestada sanktsioonid 31 Euroopa ettevõttele, sealhulgas EuroPolile, kellele kuulub 680-kilomeetrine lõik Jamali-Euroopa gaasijuhtmest Poolas.

Venemaa riigi kontrolli all olev gaasimonopol Gazprom peatas aprillis gaasitarned Poola energiaettevõttele PGNiG, kuna Poola keeldus gaasi eest rublades maksmast ja Ukraina tugeva toetuse tõttu.

23:01

Richard Gere müüs oma 1999. aasta Jaguar XK8 oksjonil maha. Kogu raha kasutatakse sõjas kannatada saanud ukrainlaste abistamiseks.

21:44

Niipea kui Soomest ja Rootsist saavad NATO liikmed ja seal on alliansi sõjaväeüksused, saavad need territooriumid Venemaa sõjaväe võimalikeks sihtmärkideks, teatas Venemaa suursaadik ÜROs Dmitri Poljanski.

21:41

Venelased demonstreerivad Moskva kesklinnas avalikult „Ukraina matusetseremooniat“.

21:24

Saksa ettevõte Siemens teatas, et lahkub lõpuks Venemaalt.

Teade tuli pärast seda, kui Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kutsus Saksa ettevõtteid üles Venemaalt lahkuma ja Ukrainasse kolima.

Kuleba säutsus: „Kuna Venemaa jätkab Ukrainas jõledate julmuste toimepanemist, on Venemaal endiselt äritegevust tegevate välisettevõtete tulud määritud Ukraina verega. Kutsun Saksa ettevõtteid Venemaalt lahkuma ja Ukrainasse kolima. See on siiras panus rahule Euroopas.“

21:19

Neli kõrget USA kongressi demokraati saatsid YouTube'i, TikToki, Twitteri ja Facebooki emaettevõtte Meta tegevjuhtidele ametliku taotluse, milles palusid neil arhiveerida sisu, mida saaks kasutada Venemaa sõjakuritegude tõendina Ukrainas.

21:08

Moldova president Maia Sandu kinnitas moldovlastele, et nad ei pea lähiajal kartma Venemaa agressiooni nende riigi vastu, vahendab BBC. „Usun, et me ei ole ohus, praegu pole Venemaal selleks selgeid plaane,“ ütles ta TVR Moldova kanalile.

Ta tunnistas siiski, et „ilmselt on kõik stsenaariumid võimalikud“ ja lisas, et annab inimestele teada, kui olukord muutub.

USA riikliku luuredirektor Avril Haines ütles teisipäeval USA senati relvajõudude komiteele, et Venemaa eesmärk on teha maasild Krimmist lahkulöönud Moldova Transnistria piirkonda. Kuid ta ütles, et Venemaa ei saaks seda ilma täiendava sõjalise mobilisatsioonita teha.

21:02

UNICEF kinnitas, et ainuüksi aprillis tapeti Ukrainas peaaegu 100 last, kuid tegelikud arvud võivad olla oluliselt suuremad, kuna konflikt põhjustab lastekaitsekriisi. „Ainult viimase kuu jooksul kinnitas ÜRO, et tapeti peaaegu 100 last, ja me usume, et tegelikud arvud on tunduvalt suuremad,“ ütles UNICEFi asetäitevdirektor Omar Abdi.

„Rohkem lapsi on vigastada saanud ja nende õigusi on tõsiselt rikutud, veel miljoneid on ümberasustatud,“ lisas ta. Samuti on rünnaku all haridus ja koole kasutatakse jätkuvalt sõjalistel eesmärkidel. Eelmise nädala seisuga oli iga kuues kool kannatada saanud või hävinud.

20:38

ÜRO inimõiguste nõukogu toetas resolutsiooni algatada Vene vägede sõjakuritegude uurimine. Uurimise poolt hääletas 33 nõukogus osalenud riiki, 12 jäi erapooletuks. Hiina ja Eritrea olid ainsad riigid, kes hääletasid vastu.

20:17

Mustal merel Ussisaare lähedal „läks põlema“ Vene vägede tuttuus logistikalaev Vsevolod Bobrov, teatas Odessa oblasti sõjaväeadministratsiooni pressiesindaja Serhi Bratšuk. Venelased pole seda kommenteerinud.

20:08

Reede õhtul kell 19.00 pannakse Lilleküla staadionil pall mängu kõige õilsama eesmärgi nimel: FC Flora võõrustab heategevusmängus Kiievi Dinamot. Viimased on üle Euroopa peetud matšidega kogunud Ukraina hüvanguks juba üle 700 000 euro ning ka iga viimne kui sent Tallinnas peetud kohtumise tuludest läheb sõjas kannatava riigi hüvanguks.

19:07

Kaitsevägi annab endale aru, et Ukraina sõjakoldest tulnutele võivad igasugused sõjamasinad ja laigulises vormis tegelased põhjustada hirmu.

18:52

Ukraina asepeaminister Irina Vereštšuk ütles, et käimas on väga keerulised läbirääkimised raskelt haavatud võitlejate evakueerimiseks ümberpiiratud Azovstali terasetehasest vastutasuks Vene sõjavangide eest.

„Täpsustuseks: praegu käivad läbirääkimised vaid 38 raskelt haavatud (voodihaige) võitleja üle. Töötame samm-sammult. Vahetame 38, siis läheme edasi. 500 või 600 inimese vahetusest praegu kõnelusi ei ole, vastupidiselt mõnede meediaväljaannete teadetele,“ ütles ta.

Ta palus protsessi üle spekuleerimise lõpetada. „Ma palun teid. See puudutab inimeste elusid. Hoiduge avalikest kommentaaridest selle kohta, mida te ei tea,“ rõhutas Vereštšuk.

18:44

Üle kuue miljoni põgeniku

ÜRO viimaste andmete kohaselt on alates Venemaa sissetungist veebruari lõpus Ukrainast põgenenud üle kuue miljoni inimese, vahendas CNN. Lisaks on üle kaheksa miljoni ehk peaaegu iga viies elanik Ukrainas riigisiseselt ümberasustatud.

18:35

Natalja ja tema 11aastased kaksikud Jana ja Jaroslav olid Kramatorski raudteejaamas, kui Vene väed sinna kobarpommi viskasid. Jaroslav viibis parajasti jaamahoones sees, Natalja ja Jana ootasid platvormil järjekorras teed, mida pakkusid vabatahtlikud. Praegu taastuvad nad Lvivis.

18:10

Eestist saadetud auto jõudis Luhanskisse. Luhanski oblasti rahvusvahelise tehnilise abi, innovatsiooniarenduse ja välissuhete osakonna direktor Denis Denõštšenko edastas Twitteri vahendusel tänusõnad eestlastele ja Eesti suursaadik Kaimo Kuusele.

17:46

Peaminister Kaja Kallas võõrustas täna Ukraina parlamendi asespiiker Olena Kondratjuki. Arutati Ukraina abistamist sõja võitmisel, sanktsioone ja seda, et Venemaa peab tekitatud kahju kinni maksma.

Loe rohkem