Foto: Kollaaž (2 × Vida Press)
Priit Pärnapuu 12. mai 2022 10:00

Kahe aasta eest, kui koroonaviirus vallutas terve maailma, läksid riigipiirid elanike kaitseks lukku ning ühtlasi sai seetõttu valusalt pihta turismisektor. Eesti elanikud sõitsid välisreisidele kaheksa korda harvem, välismaalaste reisid Eestisse kukkusid suisa 14 korda. Vaata graafikutelt, milline on seis praegu: kas eestlased eelistavad Egiptust või Valgevenet? Keda käib siinmail rohkem: jaapanlasi või turiste Venemaalt?

Nüüd, koroonaviiruse taandudes, jääb piiranguid üha vähemaks ja reisimiseks on maailm valla. Kuhu eestlased reisivad ja kust meile reisile tullakse, selle kohta peab mobiilpositsioneerimise andmete alusel arvet Eesti Pank koostöös osaühinguga Positium LBS. Andmete käsitlemisel ollakse nii osavad, et suudetakse välja praakida võõrtöölised ja välistudengid. Samuti ei lähe arvesse transiitriigid: näiteks kui reisid Eestist bussiga Saksamaale – sõites sealjuures läbi Läti, Leedu ja Poola – läheb kirja vaid, et reisisid Saksamaale. Läti, Leedu ja Poola jäävad nulli peale.

Eesti Pank kasutab välisreiside statistikat reisiteenuste ekspordi ja impordi arvutamisel. Nimeliselt on eristatud 30 riiki sihtkohana ning 27 riiki lähtekohana, kõik teised on pandud ülejäänute alla kokku.

Edasi lugemiseks: