NAGU KAKS TILKA VETT: Charles Michel (vasakul) imetleb minister Šmõhali militaarrõivastust.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 11. mai 2022 00:20

Okupantidele jäid Ukrainas ette ajalooline juudi surnuaed, arhitektuurimälestis ning äärepealt ka kõrge külaline Euroopast. Izjumi linna viimaks pääsenud Ukraina päästjad aga avastasid ühe kortermaja keldrist 44 sinna lõksu jäänud inimese surnukehad.

  • Ukraina peaminister Denõss Šmõhal säutsus Twitteris, et üht osa kohtumisest Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga häirisid õhuhäire ja agressori poolt Odessa lähedale tulistatud raketid. Mäletatavasti juhtus sarnane lugu ÜRO peasekretäriga, kui too Kiievit külastas. Teisipäeval väisasid Ukrainat ka Saksamaa välisminister Annalena Baerbock ja tema Hollandi kolleeg Wopke Hoekstra. Baerbock on kõrgeim Saksamaa valitsusametnik, kes on alates sõja algusest Ukrainat külastanud. Butša linnas sõjakoledustega tutvunud Baerbock lubas, et Saksamaa viib Vene nafta impordi nulli ja kinnitas, et nii see ka jääb.

  • Vene väed hävitasid Izjumi linnas asunud viiekorruselise maja juba märtsis. Harkivi oblasti kuberneri Oleg Sõnjehubovi sõnul leiti maja rusude alt nüüd 44 inimese surnukeha. Päästjad ei jõudnud hoone varemeteni enne kui alles nüüd. Kuna pihta sai samal tänaval ka teinegi kortermaja, kardavad Ukraina võimud, et hukkunuid võib välja tulla veelgi. Linn on aprillist saati okupantide võimu all. Izjumi piirkonnas jätkub äge sõjategevus.

  • Ukraina kaitseministeeriumi teatel üritasid Vene väed korraldada Mariupolis Azovstali terasetehasele tormijookse. Haavatute elu Azovstali maa-alustes käikudes on väga sant: halvad sanitaartingimused, palju lahtisi haavu, mille lappimiseks jagub vaid musti marljääke, napib ravimeid ja toitu. Hukkunute surnukehi hoitakse lihtsates külmkappides. „Haavatud sõdurid tuleb viivitamatult evakueerida ja neile tuleb osutada arstiabi,“ kirjutab Ukraina kommunikatsiooni ja infoturbe keskus Twitterisse postitatud piltide all. Mariupoli linnavalitsuse hinnangul varjab end käikudes veel umbes 100 tsiviilelanikku. Mariupoli linnapea nõunik Petro Andrõjuštšenko märkis, et uued rünnakud algasid vahetult pärast seda, kui piirkonnast lahkus ÜRO delegatsioon. Nõuniku sõnul üritasid venelased õhkida silda, mida oleks võimalik kasutada Azovstalis viibijate evakueerimiseks. Nagu mainitud, jätkuvad ka rünnakud Odessa pihta.

  • Vene väed pommitasid arhitektuurimälestist – Peter Dicki nimelist veskit Nju-Jorki külas Donetski oblastis. Möödunud sajandi alguses ehitatud veski oli juba üle elanud kaks sõda. Küla huvitava nime päritolu pole täpselt teada. Aastail 1951–2021 kandis ta teist nime, ent siis ennistati Nju-Jorgi nimi. 2014. aastast on ta asunud rindejoone lähedal. Sumõ oblastis pommitasid „denatsifitseerijad“ sajanditevanust juudi surnuaeda (pildil).

Edasi lugemiseks: