72aastane naine seisab oma kodu rusudes 6. mail Irpinis.

Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 10. mai 2022 21:02

Alanud on sõja 76. päev. Jätkuvad rünnakud Odessa ja Azovstali tehase vastu. Donbassis on Vene vägede pealetung intensiivne, ent kulgeb aeglaselt.

Olulisemad sündmused:

 • Vene väed on juba hävitanud teise maa-aluse haigla Azovstali territooriumil. Rünnaku tagajärjel hukkus 10 inimest, vigastada said nii sõjaväelased kui ka tsiviilisikud.

 • Kolmandik gaasitransiiti läbi Ukraina Euroopasse võib Venemaa sõja tõttu katkeda. Kuna okupeeritud aladel on mitu gaasirajatist, ei suuda Ukraina alates 11. maist tagada gaasitransiiti Venemaalt Euroopasse, teatas Ukraina gaasi ülekandesüsteemi haldur.

 • Valgevene relvajõud paigutavad Ukraina piirile erivägesid, sest „USA ja tema liitlased suurendavad jätkuvalt oma sõjalist kohalolekut riigipiiridel„, ütles relvajõudude peastaabi ülem Viktor Gulevitš. „Mere- ja õhutiibrakette vedava grupi ilmumine Vahemere ja Läänemere vetesse, lennundusgrupi arvu suurenemine Poola ja Balti riikides viitavad kasvavale ohule Valgevene Vabariigile.“

 • Mariupoli linnavolikogu on kogunud üle 800 teate sõjakuritegude kohta elanikelt, kellel on õnnestunud ümberpiiratud linnast põgeneda.

 • 10. mail suri 88aastasena Ukraina esimene president Leonid Kravtšuk, kes oli Ukraina iseseisvuse väljakuulutamise ajal 1991. aastal Ukraina NSV Ülemraada esimees, seejärel võitis esimesed presidendivalimised ja juhtis riiki kuni 1994. aastani.

 • Aljaksandr Lukašenka hoiatab, et Valgevene armee on lahinguvalmis ja võib tekitada NATO riikidele „vastuvõetamatut kahju“. Lukašenka sõnul on see heidutusavaldus, mitte märk Valgevene agressioonist NATO vastu, mille kohta ta möönab, et see ei õnnestuks.

 • Ukraina kaitseministeeriumi luureosakond teatas, et Venemaa vägede poolt okupeeritud aladelt varastatud vilja saadetakse juba välismaale. Luuredirektoraat väitis, et märkimisväärne osa Ukrainast varastatud viljast asub Vahemerel Venemaa lipu all sõitvatel kaubalaevadel.

 • Tšehhi välisminister Jan Lipavsky tänas ÜRO liikmeid selle eest, et nad valisid nemad ÜRO Inimõiguste Nõukogusse, asendades Venemaad, mille liikmelisus peatati aprillis.

 • Harkivi oblasti kuberneri Oleg Sõnjehubovi sõnul leiti okupeeritud Izjumis asuva viiekorruselise maja rusude alt 44 surnukeha. Vene väed hävitasid hoone juba märtsi alguses.

 • Paljudele ootamatult ei toonud Vladimir Putini tänavune võidupüha kõne mingeid olulisemaid teadaandeid. Ta ei teatanud ametliku sõja kuulutamisest Ukrainale ega rääkinud mobilisatsioonist. Pigem üritas ta õigustada Venemaa kallaletungi Ukrainale ning kritiseeris NATOt ja Euroopa Liitu.

 • Valgevene valitseja Aljaksandr Lukašenka kuulutas 9. mai pidustustel peetud kõnes, et valgevenelastel pole mingit õigust Venemaad mitte toetada. „Oleme olnud alati koos ja ühtsed. Meid pole võimalik lahutada ega tükkideks rebida,“ põrutas Lukašenka. Lisaks kritiseeris ta lääneriike, kes on koondunud „üheainsa“ Venemaa vastu.

 • President Zelenskõi sõnas, et venelasi ootab sama saatus, mis on tabanud kõiki Ukrainat vallutada soovinud okupante läbi ajaloo. „Nad astuvad sama reha otsa. Iga meie maale saabuv okupant komistab sellele.“

69. sõjapäeva blogi asub SIIN. 70. sõjapäeva blogi on SIIN. 71. päeva blogi asub SIIN. 72. päeva blogi on SIIN. 73. päeva blogi on SIIN. 74. sõjapäeva blogi asub SIIN. 75. sõjapäeva blogi on SIIN.

23:43

USA Ukraina suursaadiku kandidaat Bridget Brink ütles, et USA püüab teha koostööd rahvusvaheliste partnerite ja teistega, et aidata leida alternatiivseid marsruute teravilja ja maisi jaoks Ukrainast välja viimiseks.

„Kauba sadamatest eksportimise küsimuses on see praegu suur väljakutse, sest Venemaa blokeerib Musta mere ja Aasovi mere sadamaid,“ ütles ta. „Seega püüame teha koostööd rahvusvaheliste partnerite ja teistega, et aidata leida alternatiivseid marsruute teravilja ja maisi väljaviimiseks Ukrainast, samuti teha koostööd teiste abiorganisatsioonidega, et aidata neid riike, mis olid sellest ekspordist sõltuvad.“

23:21

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock lubas etteteatamata reisil Ukrainasse Kiievile rohkem toetust. Ta ütles, et Butšas toime pandud „halvimad ettekujutatavad kuriteod“ ei jää karistamata.

23:20

Vene väed on juba hävitanud teise maa-aluse haigla Azovstali territooriumil. Rünnaku tagajärjel hukkus 10 inimest, vigastada said nii sõjaväelased kui ka tsiviilisikud.

23:15

Sõda Ukrainas on muutnud Süüria probleemid senisest veelgi hullemaks, ütles ÜRO pagulaste ülemvolinik BBC-le. Filippo Grandi ütles, et humanitaarolukord Süürias on muutunud „üsna katastroofiliseks“. Ta lisas, et Ukraina kriisist tingitud toiduga kindlustamatus on avaldanud Süüriale ja selle naabritele kohutavat mõju. Venemaa blokaad Musta mere rannikul tähendab, et miljoneid tonne teravilja ei saa üle mere saata. Ukraina on üks maailma suurimaid nisu eksportijaid. Grandi tõdes ka, et Euroopa pagulaste kohtlemises võib toimida topeltstandard. Tema sõnul on „vastuvõetamatu, rassistlik ja diskrimineeriv“, et ukrainlasi peetakse mõnikord „tõelisteks“ pagulasteks, samas kui teisi – sealhulgas Lähis-Idast pärit – mitte.

23:05

Liiguvad mitmed kuulujutud, mis viitavad sellele, et Ukraina väed on Ternova linna vallutades surunud Vene väed tagasi Harkivi piirile.

23:02

Kolmandik gaasitransiiti läbi Ukraina Euroopasse võib Venemaa sõja tõttu katkeda.

Kuna okupeeritud aladel on mitu gaasirajatist, ei suuda Ukraina alates 11. maist tagada gaasitransiiti Venemaalt Euroopasse, teatas Ukraina gaasi ülekandesüsteemi haldur.

23:01

Harkivi linnapea Ihor Terekhov ütles, et maapealne ühistransport on kavas käivitada juba järgmisel nädalal. Mis puutub metroosse, siis seda ei ole võimalik käivitada varem kui kaks kuud pärast sõja lõppu.

23:00

Ukraina etteaste Eurovisionil.

22:59
21:57

Valgevene relvajõud paigutavad Ukraina piirile erivägesid, sest „USA ja tema liitlased suurendavad jätkuvalt oma sõjalist kohalolekut riigipiiridel“, ütles relvajõudude peastaabi ülem Viktor Gulevitš.

„Valgevene Vabariigi julgeoleku tagamiseks lõunasuunal on erioperatsioonide üksuste väed paigutatud kolmele taktikalisele suunale,“ seisab teisipäevases teates. Seal öeldakse, et ukrainlased lõid Valgevene piiri lähedale 20 000-liikmelise rühma, mis „nõuab neilt vastust“.

„Mere- ja õhutiibrakette vedava grupi ilmumine Vahemere ja Läänemere vetesse, lennundusgrupi arvu suurenemine Poola ja Balti riikides viitavad kasvavale ohule Valgevene Vabariigile,“ öeldakse avalduses.

21:10

Mariupoli linnavolikogu on kogunud üle 800 teate sõjakuritegude kohta elanikelt, kellel on õnnestunud ümberpiiratud linnast põgeneda, vahendab CNN. Mariupoli linnapea Vadõm Botšenko ütles, et kogu teave väidetavate sõjakuritegude kohta on edastatud piirkonna prokuratuurile.

Linnapea ütles, et elanikud andsid tunnistusi peamiste rünnakute kohta linnas, sealhulgas hävitatud Mariupoli sünnitusosakonna ja draamateateri kohta, kus hukkus palju naisi ja lapsi.

Kõik tõendid on osa Mariupoli elanike genotsiidi laiemast kriminaalmenetlusest, ütles ta Ukraina meediakeskusele. „On palju näiteid Vene okupatsiooniarmee sõjakuritegudest, mida juhib nende peamine kurjategija Putin,“ lisas linnapea.

21:00

10. mail suri 88aastasena Ukraina esimene president Leonid Kravtšuk, kes oli Ukraina iseseisvuse väljakuulutamise ajal 1991. aastal Ukraina NSV Ülemraada esimees, seejärel võitis esimesed presidendivalimised ja juhtis riiki kuni 1994. aastani.

20:59

Aljaksandr Lukašenka hoiatab, et Valgevene armee on lahinguvalmis ja võib tekitada NATO riikidele „vastuvõetamatut kahju“. Lukašenka sõnul on see heidutusavaldus, mitte märk Valgevene agressioonist NATO vastu, mille kohta ta möönab, et see ei õnnestuks.

20:38

Ukraina kaitseministeeriumi luureosakond teatas, et Venemaa vägede poolt okupeeritud aladelt varastatud vilja saadetakse juba välismaale. Luuredirektoraat väitis, et „märkimisväärne osa Ukrainast varastatud viljast asub Vahemerel Venemaa lipu all sõitvatel kaubalaevadel“.

„Kõige tõenäolisem sihtkoht on Süüria. Sealt võidakse teravilja smugeldada teistesse Lähis-Ida riikidesse,“ seisab teates. Direktoraat teatas ka, et venelased „jätkavad Ukrainast varastatud toiduainete eksporti Venemaa Föderatsiooni territooriumile ja okupeeritud Krimmi“.

Eelmisel nädalal teatas kaitseministeerium, et varastatud on juba ligi pool miljonit tonni Ukraina teravilja.

20:16

Boris ja Juri on juba varaste piduliste seas. „Eestlased toetavad sanktsioone ja vaadake, nüüd on gaasi hind tõusnud kaks korda,“ ei ole nad rahul lääneriikide suhtumisega Venemaasse. Nad selgitavad, et erioperatsioon ei käi mitte venelaste ja hohollide (ukrainlased) vahel, vaid peaosaliseks on hoopiski Ameerika.

20:14

Tšehhi välisminister Jan Lipavsky tänas ÜRO liikmeid selle eest, et nad valisid nemad ÜRO Inimõiguste Nõukogusse, asendades Venemaad, mille liikmelisus peatati aprillis, vahendab BBC.

Lipavski avaldas tänu Tšehhi Vabariigile antud usalduse eest ja ütles, et tema riik alustab neljapäevase istungi raames Venemaa sõjast Ukrainas põhjustatud inimõiguste rikkumisi koheselt tööd. Välisministri sõnul on inimõigused nii tema partei kui ka Tšehhi valitsuse prioriteet, mis tema sõnul on naasmas Vaclav Haveli pärandi juurde. Tšehhi Vabariik täidab ülejäänud Venemaa kolmeaastase ametiaja nõukogus.

20:13

Vaid vähem kui üks neljast Eesti elanikust ei loe iga päev Ukrainas toimuva kohta uudiseid. Sealjuures räägivad 47% siinsetest elanikest vähemalt korra päevas Ukraina sõjast ka sõprade või pereliikmetega. Mõlema näitaja osas on Eesti Euroopa Liidus eesotsas. Kõige vähem räägitakse Ukraina sõjast Belgias, kus igapäevaseks kõneaineks on see vaid 22% elanikest.

20:01

President Alar Karis kuulas välisminister Eva-Maria Liimetsa vahetuid muljeid Ukrainast: „Nähtud sõjakoledusi ei suuda isegi sõnadesse panna. Tsiviilelanike vastu toime pandud sõjakuriteod vajavad uurimist ja siin saab Eesti kindlasti oma uurijatega Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule tuge pakkuda. Nii nagu me jätkame ka Ukraina igakülgset toetamist.

Tuleb tõsiselt võtta Žõtomõri kuberneri ettepanekut, et Eesti osaleks selle oblasti taastamisel. Arutasime ka ministriga, millist otsest abi saab Eesti anda enam kui miljoni elanikuga oblasti ülesehitamisel.

Homse Soome visiidi valguses arutasime välisminister Liimetsaga ka meie riigi suhteid põhjanaabriga ja tulevikukoostöö raportit ning sellest tõukuvaid koostöövõimalusi.“

19:56

Järjekordne okupantide sõjakuritegu? Harkivi lähedal teel Tsvirkunisse leiti kolm tapetud tsiviilisikut.

19:51

Ukraina väed vabastasid Harkivi oblastis neli asulat: Tšerkaski Tõški, Ruski Tõški ja Bairaki külad ning Rubižne linna.

Loe rohkem