Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 9. mai 2022 19:20

Päike tõusis idast nagu igal teisel päeval juba tuhandeid päevi järjest. Inimesed ärkasid, kes tegi kohvi, kes luges uudiseid. Üldiselt enamik meist toimetas igapäevaselt tööl, koolis jne. Vaikselt viidi lilli hukkunute mälestuseks, tähistati Euroopa päeva, üldjoontes möödus kõik rahulikult. 

Paljud ootasid Venemaa presidendi Vladimir Putini kõnest justkui suurt teadet või miskit. Seda ei tulnud. Isegi naaberriigi õhuvägi ei demonstreerinud oma lennumasinaid. Putini kõne oli täis klišeesid ja süüdistusi, kuidas keegi vene hinge ei mõista ja nemad üksi peavad lääne barbarismiga võitlema, et kogu inimkonda hukatusest päästa. Ja seda tehakse kangelaslikult, vahendeid valimata ja enda heaolu arvestamata. Kas ta tõesti võib ise uskuda, et on maailma päästja? Seekord ei olnud Putiniga koos pidustusi vaatamas ühtegi tavapärast liitlast, isegi Valgevene diktaatorit Aljaksandr Lukašenkat polnud. 

Eestis möödus mälestuspäev rahulikult. Eelmistest aastatest meenuvaid vahejuhtumeid ei olnud. Pronkssõduri juures korraldati inimeste liikumine nii, et kõik said lilleõie viia. Oli mõni sümbol siin-seal, mis politsei palve peale ära pandi. Peeti mõned mõttevahetused dialoogipolitseiga. Seni Putini propagandast innustunud inimesteni jõuab grammhaaval teadmine, mida tähendab teise maailmasõja lõpp Eestis. Mis teha, kõiki maailma tarkusi ei anta n-ö emapiimaga kaasa. Ikka tuleb selgitada ja inimeste silmaringi laiendada.

Nagu lastele räägime, kuidas on kohane käituda ja olla, nii peame seni teises inforuumis olnud inimestele selgitama nn meie toa reegleid. Politsei saab sellega hästi hakkama. Rahulikult selgitades ja kui vaja, mitu korda. Imetlusväärne on, kuidas nad suudavad ise seejuures rahulikuks jäädes selgitada nii maskikandmise nõudeid kui ka seda, millised sümbolid on kohatud ja miks. Ikka järjekindlalt üht ja sama korrates. Ehk pole tulevastel aastatel enam vaja ka lilli ja mälestajaid pildistada ning nende tegevust kajastada. Kui soovitakse leinata, siis vaikuses.