Foto: Kaader videost
Ohtuleht.ee 8. mai 2022 23:21

Alanud on sõja 74. päev. Mariupolis asuvast Azovstali tehasekompleksist päästeti kõik naised, lapsed ja eakad. 9. mai lähenedes pinged kasvavad: kas Putin kuulutab „võidupühal“ sõja välja? Vene pommirünnakus sai pihta kool, kus olid pommivarjendis 90 inimest, kellest 60 kardetakse olevat rusude all hukkunud.

Olulisemad sündmused:

  • Venemaa väed on asunud sildu õhkima, et aeglustada Ukraina vastupealetungi kirdes.

  • Azovstali tehasest evakueeriti kõik lapsed, naised ja eakad.

  • Venemaa kaitseministeerium väitis, et nende väed on Ukraina ranniku lähedal Maosaare piirkonnas alla tulistanud mitmeid Ukraina lennukeid ja droone. Ukraina avaldas droonimaterjali, mis nende sõnul näitas, kuidas nende jõud hävitasid saarel Vene dessantlaeva.

  • Nad avaldasid droonimaterjali, mis nende sõnul näitas, kuidas nende jõud hävitasid saarel Vene dessantlaeva.

  • Ukraina sõjaväe teatel tulistas Venemaa laupäeval kuus tiibraketti Odessa pihta.

  • Odessa raketirünnakus ei hukkunud keegi. Linnas oli kaks peamist rünnakukohta, Odessa lennujaama maandumisrada ja elamurajoon, kus tulekahjus hävis väikeettevõte. Üle 60 päästetöötaja tõrjus tulekahju, mis on nüüdseks kustutatud.

  • Vene pommirünnakus sai pihta Luhansko oblastis asuv kool, kus 90 inimest oli pommivarjendis. Kardetakse, et neist 60 hukkus rusude all.

  • Ukrainat külastas täna USA esimene leedi Jill Bidenile. Irpinit väisas Kanada peaminister Justin Trudeau. Muusik Bono esines Kiievi metroos.

  • G7 riikide juhid leppisid kokku järk-järgulises Vene naftast loobumises.

  • USA diplomaadid naasesid Kiievisse

69. sõjapäeva blogi asub SIIN. 70. sõjapäeva blogi on SIIN. 71. päeva blogi asub SIIN. 72. päeva blogi on SIIN. 73. päeva blogi on SIIN.

23:49

Punane Rist: Azovstalist päästeti 170 inimest

Rahvusvaheline Punase Risti Komitee (ICRC) teatas pühapäevaõhtuses säutsus, et pärast nädalatepikkust maa all elamist on Zaporižžjasse saabunud üle 170 tsiviilisiku Azovstali tehasest ja Mariupoli piirkonnast.

„See on kolmas ohutu läbipääsu operatsioon, mille oleme läbi viinud koostöös ÜROga. Tunneme sügavat kergendust, et saame aidata veelgi rohkematel tsiviilisikutel ohutumasse kohta jõuda.“

23:20

Nähtavasti läks pühapäeval põlema Permi lennukolledži hoone.

Perm on Venemaa relvatööstusele võtmetähtsusega linn. Vaid mõne päeva eest oli tulekahju Permi laskemoonavabrikus. Juhus? Kes teab...

23:03

Inimeste Azovstalist evakueerimise ajal eraldasid okupandid nelja-aastase Alisa tema emast, ütleb Mariupoli linnanõukogu, viidates Azovi võitlejate infole. Lapse ema viidi filtratsioonilaagrisse ja tema asukoht on teadmata. Alisa ise jõudis tervelt Zaporižžjasse.

Tüdrukust levis varem Azovstali varjendis tehtud video.

22:49

Kuidas sõda muudab inimest: Azovstali kaitsjad enne ja praegu. Kollaaž: Sonya Matveyeva

21:59
Zelenskõi: Kurjus on Euroopasse tagasi pöördunud

Pühapäevases kõnes süüdistas Zelenskõi Volodõmõr Venemaad natsismi verises taastamises.

„Aastaid pärast Teist maailmasõda on pimedus Ukrainasse tagasi pöördunud ja kõik on taas mustvalgeks muutunud,“ ütles Zelenskõi videos, mis oli filmitud puruks pommitatud eluhoonete ees.

„Kurjus on tagasi tulnud, teistsuguses mundris, teistsuuguste loosungitega, aga samal eesmärgil,“ lisas ta, taustal arhiivikaadrid Teisest maailmasõjast ja mustvalged kaadreid Venemaa sissetungist.


21:46
Uued sanktsioonid Venemaale

Tööstusriikide ühendus G7, kuhu kuuluvad Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Suurbritannia ja USA, otsustas pärast videokohtumist Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga kehtestada Venemaale järjekordsed sanktsioonid.

G7 riikide juhid leppisid kokku järk-järgulises Vene naftast loobumises.

21:30
Vene raketid tabasid Odesa rannikul maju

Umbes kell 16:20 lasid Vene lennukid Odesa suunas välja 3 raketti, üks tulistati alla, kaks tabasid elurajooni. Lõuna kaitse- ja julgeolekujõudude Natalia Humeniuki sõnul ei saanud keegi vigastada.

21:22
USA diplomaadid naasesid Kiievisse

USA suursaadiku kohusetäitja Ukrainas Kristina Kvien ja rühm USA diplomaate naasis pühapäeval esimest korda pärast sõja algust Kiievis asuvasse saatkonda.

USA saatkond Ukraina pealinnas suleti veebruari keskel, kuna mure Venemaa sõjategevuse pärast kasvas. Osa USA diplomaate paigutati ümber Lääne-Ukraina linna Lvivi, enne kui nad kolisid üle piiri Poola. 24. veebruaril – samal päeval, mil algas Venemaa sõjaline invasioon – peatas USA teenistused Lvivis.

Aprilli lõpus teatas riigisekretär Antony Blinken Kiievis visiidil, et USA saadab diplomaadid tagasi Ukrainasse.

Kvieni ja teiste USA diplomaatide visiit Kiievisse tuleneb võidupäevast Euroopas – päev enne Venemaa võidupüha – ja samal päeval, kui esimene leedi Jill Biden tegi üllatusvisiidi Ukrainasse.

20:59

„Berliin tegi valesti, et Ukraina sümbolid keelustas,“ leiab Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba. „On vale neid võrdsustada Vene sümbolitega. Võtta rahumeelsetelt meelevaldajatelt ära Ukraina lipp, on rünnak kõikide vastu, kes kaitsevad Euroopat ja Saksamaad Vene rünnaku eest.“

Tuletame meelde, et Saksamaa keelustas 8. ja 9. mail Ukraina sümboolika kasutamise. Samamoodi on keelustatud Vene vaenusümboolika kasutamine.

20:03
20:03
18:09

Bono üllatuskontsert Kiievi metroos.

18:04

Lisaks Jill Bidenile külastas täna Ukrainat ka Kanada peaminister Justin Trudeau, kes väisas Irpinit ja muusik Bono esines Kiievi metroos.

18:00

Teise maailmasõja ajal tapsid natsid Mariupolis 10 000 tsiviilelanikku kahe aasta jooksul. Vene väed on kahe kuu jooksul tapnud Mariupolis üle 20 000 inimese, teatas Ukraina välisministeerium.

16:52
USA esimene leedi Jill Biden külastas Ukrainat

USA presidendi abikaasa Jill Biden tähistas emadepäeva koos Ukraina presidendi abikaasaga.

Esimene leedi Jill Biden ületas pühapäeval Ukraina piiri, aktiivsesse sõjapiirkonda sisenemine on istuva presidendi abikaasa jaoks haruldane, kirjutab Washington Post.

Biden sisenes riiki emadepäeval Slovakkiast pärast seda, kui ta külastas Vysne Nemecke piiripunktis asuvat töötlemiskeskust ja kohtus pagulastega. Ukrainas kohtus ta Ukraina presidendiproua Olena Zelenskaga, kes pole pärast Venemaa sissetungiavalikkuse ette ilmunud.

„Ma tahtsin tulla emadepäeval,“ ütles Biden enne kahe presidendiproua kohtumise algust. „Ma arvan, et on oluline näidata Ukraina rahvale, et jõhker sõda tuleb lõpetada ning et USA inimesed seisavad Ukraina rahvaga.“

Zelenska kiitis Bidenit julguse eest Ukrainasse tulla.

15:50

Venemaa on Krimmi raketiheitjaid ja relvastust juurde toonud…

15:32

Armas foto kuulsast koerast nimega Patron. Koer aitab igapäevaselt ukrainlasi Vene lõhkekehadest puhastada. Pressikonverentsil oli loomake niivõrd väsinud, et pea vajus lauale.

15:16

Vene armee kasutab vägistamist relvana.

Videos räägivad ühe tüdruku ema ja kasuisa, millised plaanid olid neiul, kes venelaste poolt vägistati ja hiljem maha lasti.
Samuti tuuakse välja, et paljudel juhtudel on tegu grupiviisilise vägistamisega. Vene sõdurid vägistavad lapsi, naisi, vanureid. Seda võigast tegevust saadavad vägistajate laused nagu, et iga natsi h..r ongi seda väärt. Või siis kiitlevad vägistajad, et vägistavad seni, kuni ei sünni enam ühtegi ukrainlast.

14:33

Ukraina kaitsjad võtsid rajalt maha Vene drooni.

14:03

Laste kaasamine taolisel moel võtab sõnatuks…

Loe rohkem