Mariupolis õnnestus täna Azovstali tehasest evakueerida kõik naised, lapsed ja vanurid.

Foto: ALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 7. mai 2022 21:35

Alanud on sõja 73. päev. Mariupolist ja sealsest Azovstali tehasekompleksist üritatakse jätkuvalt evakueerida tsiviilelanikke ja võitlejaid. Venemaa lubas seal alates neljapäevast kolm päeva kestvat relvarahu, ent Ukraina sõnul on Vene sõdurid jätkanud rünnakutegevust. 9. mai lähenedes pinged kasvavad: kas Putin kuulutab „võidupühal“ sõja välja?

Olulisemad sündmused:

  • Venemaa väed on asunud sildu õhkima, et aeglustada Ukraina vastupealetungi kirdes.

  • Harkivist ida pool asuvas Tsõrkunõi ja Ruski Tõški piirkonnas õhkusid okupandid kaitseväe vasturünnakute pidurdamiseks kolm maanteesilda.

  • Venemaa väidab, et hävitas Ukrainas läänelt saadud relvavarud

  • Venemaa väidab, et on Harkivi oblastis raudteejaama lähedal hävitanud suure koguse USA ja Euroopa riikide sõjatehnikat.

  • Azovstali tehasest evakueeriti kõik lapsed, naised ja eakad.

  • Venemaa kaitseministeerium väitis, et nende väed on Ukraina ranniku lähedal Maosaare piirkonnas alla tulistanud mitmeid Ukraina lennukeid ja droone. Ukraina avaldas droonimaterjali, mis nende sõnul näitas, kuidas nende jõud hävitasid saarel Vene dessantlaeva.

  • Nad avaldasid droonimaterjali, mis nende sõnul näitas, kuidas nende jõud hävitasid saarel Vene dessantlaeva.

  • Ukraina sõjaväe teatel tulistas Venemaa laupäeval kuus tiibraketti Odessa pihta.

  • Odessa raketirünnakus ei hukkunud keegi. Linnas oli kaks peamist rünnakukohta, Odessa lennujaama maandumisrada ja elamurajoon, kus tulekahjus hävis väikeettevõte. Üle 60 päästetöötaja tõrjus tulekahju, mis on nüüdseks kustutatud.

69. sõjapäeva blogi asub SIIN. 70. sõjapäeva blogi on SIIN. 71. päeva blogi asub SIIN. 72. päeva blogi on SIIN.

23:14

Volodõmõr Zelenskõi: „Täna sooritasid sissetungijad raketirünnaku Odessale. Linnale, kus peaaegu igal tänaval on midagi meeldejäävat, midagi ajaloolist. Aga Vene armee jaoks pole see oluline. Nad ainult tapavad ja hävitavad. Odessa? Harkivi piirkond? Donbass? Nad ei hooli!

Vene armee saatis eile õhtul raketi, et hävitada Harkivi oblastis Hrihorõi Skovoroda muuseum. Rakett... Muuseumi hävitamiseks. Selle sõja igal päeval teeb Vene armee asju, mille kirjeldamiseks pole sõnu. Vene sõjavägi hävitas või kahjustas 7. mail 200 kultuuripärandi objekti.

Meil õnnestus päästa üle 300 inimese – naised ja lapsed. Tõime Azovstalist välja tsiviilisikud. Ja nüüd valmistume evakuatsioonimissiooni teiseks etapiks – haavatute ja meedikute jaoks. Muidugi, kui kõik kokkuleppeid täidavad. Seda muidugi juhul, kui ei valetata.

Loomulikult tegeleme ka oma sõdurite evakueerimisega. Kõik kangelased, kes kaitsevad Mariupoli. See on vaevaline. Aga elutähtis. Olen kindel, et kõik mõistavad selle raskuse peamist põhjust ja ka seda, kes see põhjus on. Kuid me ei kaota lootust. Me ei peatu.“

23:07

Odessa raketirünnakus ei hukkunud keegi. Linnas oli kaks peamist rünnakukohta, Odessa lennujaama maandumisrada ja elamurajoon, kus tulekahjus hävis väikeettevõte. Üle 60 päästetöötaja tõrjus tulekahju, mis on nüüdseks kustutatud.

22:38

„Russistid viskasid Belohorivkas (Luganski oblastis) koolile õhust pommi. Peaaegu terve küla oli seal peidus – need, kes ei evakueerunud, kooli kelder ainuke varjupaik. Seal oli umbes 90 inimest, 30 on rusude alt päästetud.“

22:26

CIA direktor Bill Burns hoiatas laupäeval, et Vladimir Putin on sõja teise etappi palju panustanud ja usub, et sõjalise konflikti intesiivistamine on endiselt tema parim tee edasi. Burnsi sõnul muudab see mõtteviis rünnaku teise faasi vähemalt sama riskantseks - ja võib-olla isegi riskantsemaks - kui konflikti esimene faas.

„Ta on sellises meeleseisundis, et ta ei usu, et saab endale lubada kaotust,“ ütles Burns Putini kohta Financial Timesi üritusel Washingtonis. „Ma arvan, et ta on praegu veendunud, et asjale hoo juurde andmine võimaldab tal edusamme teha.“

„Tema veendumused Ukraina kohta ja Venemaa suutlikkuse kohta Ukraina vastupanu purustada – ma ei tea, kas see on veel kõigutatud,“ lisas ta. „Seega on panused üsna kõrged.“

Seda seisukohta kinnitab see, mida Burns on Putini kohta viimastel aastatel täheldanud. „See, mida ma olen näinud, eriti viimase kümnendi jooksul, on temas teatud mõttes väga põlev kombinatsioon kaebustest, ambitsioonidest ja ebakindlusest, mis on kokku põimitud,“ ütles ta.

Burns ütles ka, et tuumasõja ohtu ei tohiks teises etapis alahinnata, kuigi USA luurekogukond ei näe praegu praktilisi tõendeid Venemaa taktikaliste tuumarelvade kasutuselevõtu plaanide kohta.

22:20

Venemaa kaitseministeerium väitis, et nende väed on Ukraina ranniku lähedal Maosaare piirkonnas alla tulistanud mitmeid Ukraina lennukeid ja droone.

Moskvas toimunud briifingul ütles Venemaa kaitseministeeriumi pressiesindaja kindralmajor Igor Konašenkov, et nemad tulistasid alla Ukraina pommitaja Su-24, hävituslennuki Su-27, kolm maandumisväega helikopterit Mi-8 ja kaks Türgis toodetud ründedrooni. „Ka Ukraina dessantlaev Stanislav on hävinud,“ ütles ta.

Varem teatasid Ukraina sõjaväelased lahingutest Maosaare ümber, kuid ei kommenteerinud kaotusi. Nad avaldasid droonimaterjali, mis nende sõnul näitas, kuidas nende jõud hävitasid saarel Vene dessantlaeva. Seal öeldakse, et tabamuse said ka kaks õhutõrjeraketisüsteemi.

22:00

Purustatud silla alla püstitati Irpenis mälestusmärk neile, kes Vene okupantide poolt tapetud.

21:18

Alade puhastamine lõheainetest Ukrainas jätkub.

20:34

CNN-i teatel on Azovstali tehasest kõik lapsed naised ja eakad evakueeritud.

20:22

11 541 tapetud inimest, kellest 1601 on lapsed…

19:51

Teise maailmasõja veteranid pöörduvad Putini poole. Kiievi veteranid paluvad, et Putin laseks Azovstali tehases olevatel Ukraina sõduritel ja tsiviilisikutel turvaliselt lahkuda.

19:29

Video Maosaare lähedusest, kus Ukraina võitlejatel õnnestus Vene dessantlaev põhja lasta.

19:18

Odessa administratsioon on täpsustanud, et Putini armee on lasknud linna suunas 10 raketti. Ukraina armee hävitas linna kohal neist neli. Kuus tabasid linna…

18:50

Huumor hoiab elus ka keset sõda.
Ukraina „bioloogiline relv“ on leitud!

18:47

CNN-i teatel on tänasega õnnestunud Mariupolist pääseda 152 inimesel. Nende seas oli ka 32 last, kes evakueeriti Mariupoli piirkonnast.

18:35

Venelased jätkavad Ukraina hävitustööd. Nagu fotodelt näha, siis puutumata ei jää ka kultuur…

17:59

Kõnekad fotod…
Esimesel fotol istub perenaine Olga oma koer Vadikuga. See foto on tehtud aasta enne sõda, mil pererahvas pani kartulit maha.
Teisel fotol seisab üksik koer Vadik, keda ümbritsevad varemed ja tühjus. Vene armee pommitas Olga ja ta abikaasa surnuks.

17:28

Kui Venemaa alustab sõda, siis tuleb ka 24aastasel noorel naisel jätta oma senine elu graafilise disainerina ja haarata relv.

„Nüüd mu kodu on seal, kus ma öö veedan. Kuhu jätsin oma seljakoti, siis seal ma elan.“

17:09

Azovstali tehasest õnnestus evakueerida 50 inimest, vahendab CNN.

Nende seas on naisi, lapsi ja vanureid. Loodetakse, et ehk õnnestub täna veel tehasesse lõksu jäänud inimesi evakueerida.

17:05

Kiievi tänavale ilmus skulptuur, mis kannab endas väga selget sõnumit Putinile.

16:59

Odessa kohal on taevas täna must, ja tossune, sest Venemaa õhurünnak on suunatud just sinna…

Loe rohkem