Sofia Sapega 6. mail Grodnos toimunud kohtuistungil.

Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 6. mai 2022 14:09

Pea aasta tagasi toimus Valgevene õhuruumis vastuoluline operatsioon, kui Valgevene võimud sundisid Ateenast Vilniusesse suundunud reisilennukit ootamatult suunda muutma ja Minskis maanduma. Toona vahistati pardal viibinud dissidendist Valgevene ajakirjanik Raman Pratasevitš ja tolle venelannast tüdruksõber Sofia Sapega. Nüüd otsustas Valgevene kohus viimase kuueks aastaks trellide taha saata, kirjutab BBC.

Valgevene kohus mõistis venelannast tudengi kuueks aastaks vangi. Kohtu sõnul oli Sofia Sapega „põhjustanud sotsiaalset vaenu ja lahkhelisid“. Lisaks tunnistati ta süüdi anonüümse isiku eraelu puudutava teabe ebaseaduslikus kogumises ja levitamises (tollelt isikult nõusolekut saamata).

Varem on Sapegat süüdistatud Aljaksandr Lukašenka režiimi ja tolle vastuolulist 2020. aasta „valimisvõitu“ kritiseerinud meeleavalduste korraldamises. Teadaolevalt ei mänginud Sapega meeleavaldustes kuigi märkimisväärset rolli.

Sarnastel süüdistustel võeti 2021. aasta mais vahi alla ka Sapega opositsiooniaktivistist poiss-sõber Raman Pratasevitš, keda nimetati Valgevenes üheks tagaotsitavamaks inimeseks. Noormees ise pole veel kohtu alla jõudnud, ent tema suhtes käib uurimine, mille seis pole selge.