KOHUSTUSLIKULT VABATAHTLIK? Seadus küll kohustab huvide deklaratsiooni täitma, kuid sanktsioone selle kohustuse ignoreerimisega ei kaasne.

Foto: Kollaaž (Vida Press, Alar Truu, Teet Malsroos, Priit Simson / Ekspress Meedia, Martin Ahven, Rauno Volmar / Ekspress Meedia)
Ekvard Joakit, Priit Pärnapuu 2. mai 2022 16:34

Avaliku sektori tipptöötajad peavad igal aastal avalikustama nii oma varad, sissetuleku kui ka kohustused. Paljud tipp-poliitikud ja -ametnikud on aga sellele kohustusele vilistanud ning karistusi ette nähtud pole. Selles nimekirjas on mitu vallavanemat ning linnapead. „Loomulikult on ühiskonna seisukohast murekoht, kui seaduseid ei täideta,“ nendib riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni juht Riina Sikkut.

Kuigi majanduslike huvide deklaratsiooni esitamine on kohustuslik, ei kaasne selle täitmata jätmisega karistust. Korruptsioonivastases seaduses on küll öeldud, et deklaratsiooni tähtajaks täitmata jätmine on keelatud, kuid konkreetset karistust seaduses ei mainita. Õigupoolest pole ühtegi poliitikut või ametnikku seni deklaratsiooni esitamata jätmise eest mingilgi moel karistatud.

Loe artiklist, kuidas põhjendavad kohustuse ignoreerijad seda ise ning vaata tabelist, kas ka sinu kohaliku omavalitsuse juht on oma sissetulekud enda teada jätnud.

Edasi lugemiseks: