Foto: Envato Elements
Kaup24 18. aprill 2022 10:42

Mida soojemaks ja ilusamaks ilmad muutuvad, seda rohkem hakkavad inimesed ringi liikuma. Kui ühelt poolt on mõnus teha autoga pikemaid väljasõite, siis linna ja selle lähiümbruse piires saab ka muudmoodi liikuda.

Oma auto omamine on pigem luksus, sest olgem ausad, sõiduk kulutab üsna palju raha – bensiinihinnad on nüüdseks tõusnud ulmelistesse kõrgustesse ning sellele lisaks peab auto olema aastaringselt kindlustatud (tavalisele liikluskindlustusele lisaks soovitavalt kaskokindlustusega). Kui aga auto peaks minema katki, siis võivad remondikulud kodusele eelarvele üsna suure hoobi anda. Tegelikkuses mõeldakse järjest enam ka keskkonnale. Kui veel kümmekond aastat tagasi oli absoluutselt normaalne, et peres on mitu autot, siis nüüd on see tendents vähenenud – pidev auto kasutamine lihtsalt saastab keskkonda. Niisiis on keskkonnateadlikumad inimesed ka autost loobunud.

Et isiklik auto pole ilmtingimata vajalik, on paljud inimesed hakanud vaatama alternatiivide poole. Kui igapäevaselt ei ole oma autot vaja, siis kasutatakse ka lühiajalist auto rentimist või siis hoopis taksot. Juhul kui sa ei ela just väga kaugel oma töökohast või koolist, on sul aga veel rohkem erinevaid võimalusi.

Sõida jalgrattaga. Vana hea jalgratas on ideaalne sõiduvahend soojaks ajaks! Suuremad entusiastid veerevad sellega muidugi ka aastaringselt, kuid enamik inimesi loodab jalgrattale kevadest kuni sügiseni. Kui ühelt poolt on jalgrattaga mõnus vabal päeval rannapromenaadil sõita, siis teisalt on see kasulik vahend punktist A punkti B jõudmiseks. Miks mitte sõita rattaga tööle? Tõsi küll, paljud muretsevad, et tööle jõudes oled siis higine ja ülejäänud päev pole kõige meeldivamate killast. Kui sinu töökohas on olemas duširuum (nagu suuremates kontorites), siis on see mure murtud! Paljudes kontorites on loodud ka eraldi väike „parkla“, kuhu saab jalgrattad hoiustada. Kui plaanid jalgrattaga peaasjalikult kergliiklusteel ja linnas sõita, siis on sinu jaoks sobiv linnaratas.

Kõige suurem hulk inimesi võtab jalgrattasõitu siiski toreda ja tervisliku ajaviitena. Kui plaanid rattaga sõita ka looduses ja natuke künklikumal või mägisel teel, siis eelista maastikujalgratast.

Kui jalgratas on juba soetatud, kontrolli üle, kas olemas on ka jalgrattapump, rattakell, jalgrattahoidja ja lukk. Ohutuse kohapealt ei maksa küll järeleandmisi teha.

Või siis hoopis elektrijalgrattaga? Kui sinu jaoks on siiski probleem, et võid jalgrattaga tööle sõites liialt higistada või ära väsida, siis on suurepärane alternatiiv just elektrijalgratas. Elektrijalgrattaga saad sõita pikki vahemaid, ilma et peaksid väntamisega suuremat vaeva nägema: samal ajal, kui sina pedaale liigutad, töötab elektrimootor, mis lisab veelgi kiirust.

Elektriratas võib olla nii linnaratas kui ka maastikuratas, kuid väga väikestele lastele see veel ei sobi.

Ülipopid on ka erinevad elektrilised tõukerattad! Elektritõukeratas on Euroopas viimastel aastatel eriti populaarseks saanud. Tõukeratas on keskkonnasõbralik ning kasulik sinu rahakotile, olles mugav ja kompaktne sõiduriist igapäevaseks kasutuseks. Koos erinevate lisadega on elektrilised tõukerattad saadaval erinevates suurustes nii suurtele kui ka väiksematele, et kasutamine võimalikult mugav oleks. Kui jalgsi liikumine pole valikuvõimalus ja ühistranspordiga lumevabal ajal liikuda ei soovi, otsustab üha enam inimesi elektrilise tõukeratta kasuks!

Suur hulk inimesi kasutab elektritõukside rendivõimalust ning paljud on hooaja lõppedes avastanud, et sadade paarieuroste kulutatud summade eest oleks võinud osta juba päris korraliku sõiduvahendi...

Tõsiasi on aga see, et elektritõukside turg on üsnagi lai ning enda jaoks sobiva tõukeratta välja valimine võib osutuda päris keeruliseks. Tegelikult, selleks, et leida enda jaoks see õige tõuks, tuleks üldse mõelda, millistes oludes on soov seda kasutada.

Milline peaks olema võimsus ja maksimaalne kiirus? Võimsamad mudelid sõidavad kiirusel 70-80 km/h, kuid linnasõidul on tavapärane optimaalne kiirus 15 km/h. Kui eesmärgiks on sõita mööda linna, siis piisabki veidi nõrgema võimsusega mudelist.

Tähtis on ka aku suurus ja laadimisaeg – kui pikki vahemaid on vaja läbida ning kas ühe laadimisega on see ikka võimalik? Arvestada tuleb ka sellega, kui palju aku täielikuks laadimiseks kulub.

Üks omadus, millele väga tihti ei pöörata tähelepanu, on ratta suurus. Mida suuremad on tõuksi rattad, seda lihtsam on kiirendada ning ebatasasemaid kohti läbida. Teisalt on väiksemate ratastega mudelitel parem juhitavus ning need kaaluvad vähem (kui näiteks on vaja see kodus kolmandale-neljandale korrusele tassida). Kõige optimaalsemaks peetakse 8-10-tolliseid rattaid.

Ka raami materjal on tähtis. Terasraami konstruktsioon tagab vastupidavuse, kuid sellised mudelid on paraku raskemad. Just sel põhjusel domineerivad turul alumiiniumraamid, mis on palju kergemad ja tänu tänapäevastele tehnoloogiatele on võimalik pakkuda vastupidavaid tooteid.

Pole vahet, kas valid jalgratta, elektrijalgratta või elektrilise tõukeratta, võid kindel olla, et sinu elukvaliteet muutub kordades paremaks! Lisaks teed omalt poolt väikese heateo keskkonnale – sest iga inimese väikesest sammust saavad suured ja olulised.