Foto: Stanislav Moshkov
Ohtuleht.ee 7. aprill 2022 19:44

Ukrainast sõja küüsist pääsenud põgenike olukord pole kiita, sest olgu vastuvõtt kuitahes külalislahke, tuleb meile tulnuil harjuda nii kodust sunnitud eemaloleku kui ka uue elukeskkonnaga. Kuid eestlane poleks eestlane, kui ta ka selles olukorras ei prooviks rehepappi teha. Sest kuidas mõista olukorda, kus ukrainlastele pakutakse Eesti tööjõuga võrreldes ajuti oluliselt madalamat, et mitte öelda miinimumpalka? Selline suhtumine pole loodetavasti üleüldine, kuid ka tilk tõrva võib rikkuda meepoti.

Ühelt poolt aitamissoov, korjandused ja lahked annetused, teisalt aga ettevõtjais tärganud lootus, et koroona- ja energiakriisiga kogunenud kahjumit saaks leevendada odava tööjõu palkamisega. Ukrainlaste seisukohalt on see halb, kuna tühjade kätega tulnuina on neil vaja raha uue elu sisseseadmiseks. Eestlaste seisukohalt on asi samuti halb, sest pärsib eeldatavat palgatõusu, kuigi kõrge inflatsiooni tõttu on surve selleks tugev. Mäletame ju Soome ametiühingute seismist oma palgaõiguste eest, kui Eesti odavad kalevipojad nende sissetulekuid ähvardasid.

Muidugi ei pruugi paljud ukrainlased saada meil sama tööd, mida kodumaal tegid. Ka teise ilmasõja ajal Rootsi põgenenud Eesti haritlasedki pidid seal pikka aega tegema lihttöid ja end üles töötama. Eesti kogemus meie juures juba aastaid ametis olnud Ukraina töötajatega on ju hea. Kindlasti pole ka sõjapõgenikud vähem edasipüüdlikud, sestap tuleb nende uue elu alustamisele kaasa aidata. Kuid suur meditsiinikeskus meelitas Ukraina arste-õdesid, pakkudes neile koristajapalka.

Kui riik omalt poolt tagab põgenikele sotsiaalse kindlustatuse samal määral kui teistelegi Eesti elanikele, siis pole ettevõtjatest kena omalt poolt kaikaid kodaratesse loopida, balansseerides seaduslikkuse piirimail. Ebaeetiline on kasutada ära ka inimeste mitte kursis olekut meie õigusruumiga, pealegi on sõjast räsitud inimene leplikum, kui ta tavaoludes oleks. Nii peavad nii riik kui kodanikuühiskond Eesti mainet hoides põgenike töölevärbamisel silma peal hoidma, neid nõustades ja vajadusel juriidilist abi pakkudes.