Foto: Arno Saar
Toimetas Triinu Laan 5. aprill 2022 16:12

Eesti kutsus teisipäeval välja Venemaa Föderatsiooni suursaadiku Eestis Vladimir Lipajevi, et anda üle diplomaatiline noot selle kohta, et Eesti sulgeb Venemaa Föderatsiooni Narva Peakonsulaadi ja Venemaa Föderatsiooni Suursaatkonna konsulaarosakonna kantselei Tartus. Samuti otsustas Eesti saata riigist välja ja kuulutada persona non grata’ks 14 nende töötajat, kellest 7 on diplomaatilise staatusega.

Välisministeeriumi asekantsler Märt Volmer, kes diplomaatilise noodi Venemaa suursaadikule üle andis, rõhutas, et kõnealused isikud peavad Eestist 30. aprilliks lahkuma. Asekantsler Volmer sõnas, et olukorras, kus avalikkuse ette jõuab pidevalt teateid Venemaa relvajõudude koletust tegevusest, sealhulgas Butšas ja mujal, ei saa me rääkida suhete tavapärasest jätkamisest, eriti kui Venemaa rikub rängalt rahvusvahelist õigust, sealhulgas endale võetud rahvusvahelisi kohustusi. Asekantsler lisas, et sõjakuritegude ja inimsusvastaste kuritegude toimepanijad tuleb võtta vastutusele.

Välisministeeriumi asekantsler Volmer rõhutas taaskord, et Venemaa tegevus Ukrainas on vastuvõetamatu. Samuti peab Venemaa viima oma väed Ukrainast välja ja vastutama sõjakahjude eest, mida ta on põhjustanud.

President Toomas Hendrik Ilves ja eurosaadik Marina Kaljurand on leidnud, et ka Venemaa suursaadik Eestis Vladimir Lipajev peaks riigist lahkuma.

Vene suursaatkond teatas esmaspäeval sotsiaalmeedias, et Eesti peaminister Kaja Kallas valetab, kui räägib Vene vägede poolt mõrvatud tsiviilelanikest Irpinis ja Butšas. Ka nimetas Vene suursaatkond peaminister Kallast „valede armastajaks“.