Foto: Mari Luud
Toimetas Keit Paju 2. aprill 2022 16:35

Kuigi märtsi lõpp tõi veidi päikesepaistet ja soojemat ilma, algab aprill sünoptik Kairo Kiitsaku sõnul vägagi talviselt: tuleb nii lund kui ka lörtsi ja liiklusesse suverehvidega minna ei ole soovituslik.

Kiitsak teatab ühismeedias, et suurem lörtsi- ja lumesadu, mis on kohati tugev, on uue nädala alguses tulemas lääne poolt ja madalrõhkkonna haardesse satub kogu Eesti. Lisaks tugevneb ka tuul.

„Teeb maa korralikult valgeks ka seal, kus lund pole. Suverehvidega ei tasuks liiklusesse minna. Lisaks on oodata märja lume ladestust - elektriliinidele ja puudele. Toob pahandusi kaasa see sadu,“ hoiatab ta.

See ei ole aga midagi ebatavalist: ka eelmisel kevadel algas aprill lume ja jahedusega, esimene soe päev oli alles mai teisel nädalal. Märtsi keskmine temperatuur oli Eesti peale 2021. aastal 0,1 kraadi, tänavu 0,4 kraadi. 2018 oli märtsi keskmine hoopis –3,3 kraadi, 2013 veel külmem, –6,3 kraadi. „Nii et pole siin imestada midagi. On veel talvisemaid aastaid olnud,“ nendib Kiitsak.

Nendele, kes aga juba sooja kevadet ootavad, ütleb Kiitsak, et veidi tuleb veel veidi oodata. „Tuleb ära kannatada see kuu esimene dekaad, praegu on vähemalt lootust soojemale kuu keskpaigale ja kuu teisele poolele,“ sõnab ta.