Ohtuleht.ee 31. märts 2022 20:32

Kuigi 9. mai sovetiajast pärit võidupühani on veel üle kuu aja, on kuum katel selleaastase tähistamise ümber podisenud Venemaa poolt sõja algatamisest saadik. Käivitunud arutelud nii nõukaajast pärit kui ka Putini Venemaal loodud sümboolika kasutamise üle võimaldavad ühiskondlikku auru välja lasta ja arusaamades kasvõi grammikese üksteisele lähemale liikuda. On ütlematagi selge, et pronkssõduri ümber kirsasaabastes ja Vene vormis trampimine oli juba varem teadlikult provokatiivse maiguga, rääkimata punalippude lehvides toimunud nn surematu polgu marssidest, millega testiti Eesti riigi taluvuse piire.

Seadusega erinevate sümbolite keelustamine on küll libe tee, kuid annab selge signaali, et nende kasutamine pole soositud. Kuid kas on vaja järjekordset seadust, kui meil on sõjapropaganda keelustamist võimaldav seadus juba olemas? Kui see ei tööta, või veel hullem – pole proovitudki seda rakendada –, siis kus on kindlus, et uus seadus hakkaks paremini tööle? Juba ainuüksi teadmine, et kasvõi autode dekoreerimine sõjasümboolikaga võib tähendada näiteks politsei andmebaasi sattumist, peaks omama rahustavat toimet ja näitama suhtumist tülinorijatesse.

Kaitseväe kalmistul pronkssõduri juures tegutsemise saab paika panna kalmistu sisekorraeeskirjadega, mis peab välistama senise olukorra, kus mingid tegelased dekoreerivad nii pronkssõduri kui ka kogu kaitseväe kalmistu nõukasümboolikaga. Peame lootma nii inimeste arusaamisele kui politsei peab vajadusel valmis olema reageerimiseks, aga ka ennetavateks sammudeks, kui surematu polgu marsi üks korraldajatest on juba teada andnud, et ei kavatse ettevõtmisest loobuda.

Samas on meil 20. augusti näol kogemus tähtpäeva ülevõtmisega, kus erakondliku maiguga nn edgaripäevast sai üldrahvalik taasiseseisvuspäev. Nii saab ka 9. mail tähistatavale Euroopa päevale Venemaa algatatud sõja tingimustes anda sel aastal sootuks uue sisu, seda näiteks koostöös nii Ukraina põgenike kui ka Venemaalt putinismi eest lahkuvate ja kõigi ülejäänud sõjavastaste jõududega.

Liiati võib sõja areng mai alguseks olla sealmaal, et Venemaa kaotused ja kümned tuhanded surma saanud Vene sõdurid ei anna enam põhjust uhkusest kummis rinnaga Tallinna tänavail triibuliste lintide ja punalippudega ärplemiseks.