Foto: Presidendi kantselei
Toimetas Keit Paju 30. märts 2022 20:56

President Alar Karis ütles kolmapäeval Pärnus sõjapõgenike vastuvõtukeskust külastades, et Eesti peab aitama Ukrainast põgenenud inimestel siin sõja aeg turvaliselt üle elada, pakkudes neile peavarju, esmavajalikke teenuseid, tööd ja haridust. 

„Veendusin täna Pärnus sõjapõgenike vastuvõtukeskusega tutvudes ning politsei- ja piirivalveameti inimestega rääkides, et kõiki sõja eest pakku tulnud inimesi koheldakse siin lahkelt ja hoolivalt,“ ütles Karis, vahendab presidendi kantselei pressiteates.

„Venemaa on oma sõjategevusega põrmustanud nende inimeste elu, vähim, mida me nende heaks teha saame, on pakkuda neile turvalisust, esmavajalikke teenuseid ning vajadusel ka psühholoogilist tuge,“ rõhutas riigipea. „Peame kõigiti toetama neid inimesi, et nad leiaksid selle sõja ajal oma koha meie ühiskonnas, aidates neil leida lasteaia-, kooli- ja töökohad. Loodan, et sõjategevus lõpeb võimalikult kiiresti ja põgenikud saavad minna tagasi koju, et oma riiki taastada.“ 

Riigipea sõnul on Pärnu sõjapõgenike vastuvõtukeskus ning siinsed töötajad ja vabatahtlikud abistajad on soojad ja sõbralikud. Keskuses töötavad paljudest Eesti kohtadest saabunud PPA ametnikega kõrvuti sisekaitseakadeemia kadetid, abipolitseinikud, Punase Risti töötajad, Pärnu Ukraina kogukonna liikmed, vabatahtlikud ja paljud teised. 

Lääne prefekt Kaido Kõplas andis riigipeale ülevaate prefektuuri tööst ja väljakutsetest ning kinnitas, et Eesti ametkonnad on operatiivselt organiseerunud põgenike abistamiseks, esimestest kogemustest on ka palju õpitud ning saadakse tublilt hakkama. Ajutise kaitse andmise protseduuridele lisaks aidatakse põgenikke ka majutuse leidmisega ning vahendatakse ettevõtjate pakutavaid töökohti.

President Karis andis ka ühiskonnaõpetuse tunni Pärnu Koidula Gümnaasiumis, vastas õpilaste küsimustele ja andis intervjuu kooliraadiole. Pernova Hariduskeskuse tehnikamajas tutvus riigipea noorte huvihariduse võimalustega ning andis intervjuu Pärnu Noorte Televisioonile. 

Noortele oli riigipea sõnum lihtne ja selge: „Igal ajal on noore inimese kõige olulisem ülesanne õppimine ja maailmapildi avardamine. Ja ärge unustage lugeda.“ Noored tundsid huvi näiteks presidendi igapäevatöö ja ametikohustuste, julgeoleku, päevapoliitika ja ka poliitikute koostöö ning regionaalelu küsimuste vastu.