Annabel Talisman

Foto: Erakogu
Helen Reinhold, Liisa Mugra 27. märts 2022 14:30

Aina rohkem tõstetakse maailmas vaimse tervise olulisuse teadlikkust. Ka meie oleme andnud oma panuse podcast’ide sarjaga „Vaimselt terveks“. Tänases osas on meil külas 21aastane Annabel, kes räägib avameelselt oma keerulisest võitlusest piirialase isiksusehäirega.

Annabel räägib, et piirialane (borderline – inglise k) isiksusehäire hõlmab endas paljusid sümptomeid – sealjuures tujude kõikumist ja impulsiivsust. Tihti aetakse neid sümptomeid segi bipolaarse häirega. „Algul pandigi mulle bipolaarsuse diagnoos, ent mida rohkem teste mulle tehti, mida rohkem arstid ja psühholoogid mind kõrvalt jälgisid, saadi aru, et see pole õige diagnoos,“ räägib Annabel.

Piirialase isiksusehäire diagnoosi sai Annabel olles vaid 19aastane. „Tavaliselt nii noortele isiksusehäire diagnoose ei panda, sest isiksus areneb välja alles pärast 20. eluaastat. Tavaliselt oodatakse sellega. Kuna mul olid aga sümptomid juba niivõrd selged ja tugevad, pandi mulle see diagnoos.“

„Mul olidki tugevad tujude kõikumised, mis ei allunud üldse ravile ega millelegi. Ma tegin impulsiivselt hästi suuri, elumuutvaid ja raskeid otsuseid. Näiteks võtsin hästi suuri laene. Või olin seksuaalvahekorras tundmatuga, tegin pidudel rumalusi või kulutasin hästi suure summa raha asjade peale, mida mul võib-olla tegelikult vaja ei läinud,“ räägib Annabel.

Praeguseks on naine võitlust isiksusehäirega võitmas ja saavutanud viimaks oma elu üle kontrolli. Seda tänu regulaarsele ravile ja ka suurele soovile terveneda.

Millist abi on Annabel haigusega võideldes saanud? Ja kuidas tal praegu läheb?

Kuula täpsemalt podcast'ist „Vaimselt terveks“!