Pühapäeval, 6. märtsil hukkus Kiievi äärelinnas Irpinis Venemaa mürskude tagajärjel kaheksa inimest, kes proovisid linnast põgeneda. Fotol endine kolmeliikmeline perekond.

Foto: AP / Diego Herrera Carcedo
Ohtuleht.ee 6. märts 2022 00:08

Vene väed pole Ukrainas märkimisväärselt edasi liikunud. ÜRO pagulasagentuuri hinnangul võib Ukraina sõja eest põgenevate põgenike arv peagi ületada 1,5 miljoni inimese piiri. Pühapäeval nurjusid tsiviilelanike evakueerimiskatsed Mariupolis ja Irpinis – Vene väed eirasid kokkulepet ja pommitasid linnu, tappes põgeneda proovinud elanikke.

Ukraina sõja 11. päeva olulisemad teated:

 • Pühapäeval tehti teine katse viia Mariupolist minema ligi poolt linna tsiviilelanikkonnast, säästmaks neid sõja eest. Seal pole elektrit, veevarustus ei tööta ja seda pommitatakse pidevalt. Lahkumiseks mõeldud vaba koridor oli taas avatud vaid pool tundi, kuna Vene väed rikkusid kümnest hommikul kella üheksani õhtul kestma pidanud relvarahu.

 • Vene vägede raketirünnaku tagajärjel hävines Vinnõtsja lähedal asuv lennujaam.

 • Itaalia on arestinud 150 miljoni dollari väärtuses oligarhide vara.

 • Paavst Franciscuse sõnul pole tegemist sõjalise erioperatsiooniga, vaid sõjaga, mis uputab Ukraina vere ja pisarate sisse. Ta ei ütle, et juhtunus on süüdi Venemaa, kuid kutsub üles rahu sõlmima.

 • Vene väed ei ole märkimisväärselt edasi liikunud. Ukrainlased peavad vapralt vastu.

 • Sajad tuhanded Ukraina majapidamised jäid gaasita. Ukraina gaasi ülekandesüsteemi haldur pidi kahjude tõttu sulgema 16 gaasijaotusjaama Harkivi, Mõkolaivi, Zaporižžja, Kiievi, Donetski ja Luganski oblastites.

 • Aeroflot tühistab kõik rahvusvahelised lennud alates 8. märtsist. Edaspidi lennatakse ainult Venemaal ja Valgevenes.

 • Putin ütleb, et tal ei ole kavatsust Venemaal sõjaseisukorda välja kuulutada. Ta ütles, et selliseid samme astutakse ainult välise agressiooni korral ja kindla sõjalise tegevuse korral.

 • Venemaa ütleb, et arvestab konfliktis osalisena igat riiki, kes püüab Ukrainas kehtestada lennukeelutsooni. „Me käsitleme neid kohe sõjalise konflikti osalistena ja pole vahet, milliste organisatsioonide liikmed nad on,“ ütles Putin. „Igasugust liikumist selles suunas käsitleme relvakonfliktis osalemisena.“

 • ÜRO pagulasagentuuri hinnangul võib Ukraina sõja eest põgenevate põgenike arv peagi ületada 1,5 miljoni inimese piiri. „See on kõige kiiremini arenev põgenikekriis, mida oleme Euroopas näinud pärast Teise maailmasõja lõppu.“

 • Väidetavalt on Ukraina julgeolekuteenistus tapnud ühe Ukraina rahuläbirääkimiste meeskonna liikme, keda kahtlustati riigireetmises Venemaa kasuks. Tegu oli Denis Kirejeviga, kes oli endine Ukraina riiklik hoiupanga ehk Oschadbanki aseesimees. Allikate sõnul tulistasid Ukraina julgeolekuteenistuse ohvitserid Kiriejevit siis, kui teda üritati kinni pidada. Ukraina luure aga nimetas Kirejevit kangelaseks.

Ukraina sõja esimese päeva blogi loe SIIT. Neljapäeva öösel toimunust saab lugeda SIIT. Ukraina sõja teise päeva blogi loe SIIT. Laupäeval ja ööl vastu pühapäeva toimunust loe SIIT. Sõja neljanda päeva blogi loe SIIT. Sõja viienda päeva blogi loe SIIT. Kuuenda päeva sündmused SIIT. Seitsmenda päeva blogi on SIIN. Kaheksanda päeva blogi on SIIN. Üheksanda päeva blogi saad lugeda SIIN. Kümnenda päeva blogi saad lugeda SIIN.

02:01

Õhtulehe Ukraina blogi lõpetab tänaseks, head ööd!

01:47

Kommunistliku partei juht Gennadi Zjuganov teatas täna, et Ukraina, Gruusia ja Kasahstan on rajanud piirile ameeriklaste juhitavad laborid, mis puhuvad Venemaale kahjulikke baktereid.

01:46

„Millega teie 11aastased lapsed tegelevad? See 11aastane poiss sõitis üle tuhande kilomeetri üksi Zaporižžjast Slovakkiasse. Tema vanemad ei saanud põgeneda, nii et ta lahkus üksi, kaasas kott ja kontakttelefon.“

01:39

Ukraina relvajõud vabastasid Tšugujivi linna Harkivi piirkonnas. Ukraina kaitseministeeriumi teatel kandis Vene pool suuri kaotusi meeste ja varustuse osas.

01:37

Okupandid ründasid ja röövisid Šveitsi ajakirjanikku Guillaume Briquet'd. Vene väed tulistasid autot, millel oli suurelt kirjas press, võtsid temalt passi, kolm tuhat eurot sularaha, sülearvuti ja kogutud materjali.

01:34

Netflix lahkub protestiks sõjale Venemaalt.

01:31

USA ametnike sõnul värbab Moskva linnavõitluses vilunud süürlasi Ukrainasse, kuna Venemaa invasioon on valmis laienema sügavamale linnadesse.

Süüria väljaande andmetel on Venemaa pakkunud riigist pärit vabatahtlikele 200–300 dollarit, et nad läheksid Ukrainasse ja tegutseksid seal valvuritena kuus kuud korraga.

Süürlased pole ainsad välismaalased, kes väidetavalt on seotud Ukraina sissetungiga. Ka Tšetšeenia vägesid on paigutatud Ukrainasse.

01:23

USA luureteenistuse uus hinnang ütleb, et alates sõja algusest on siin Ukrainas hukkunud üle 4500 Vene sõduri.

23:56

Ukraina sõdurid mängimas hümni.

23:56

Kiievis lastakse õhurünnakute eest hoiatavaid sireene.

22:43

Venemaa okupatsiooniväed tulistasid Mustalt merelt laevadelt välja kaheksa raketti ja hävitas Vinnõtsja tsiviillennuvälja, kus ei paiknenud ühtegi sõjalennukit ega muud militaartehnikat. Vähemalt üks inimene sai surma ja mitu haavata.

22:18

Ukraina siseministri nõunik Vadõm Denysenko ütleb, et Vene okupandid on kogunud Kiievi lähedale piisavalt vägesid, et püüda lähipäevil pealinna vallutada.

22:16

Nürnbergi protsessi viimane elusolev prokurör Benjamin Ferencz ütles The Mirrorile, et Putin peaks trellide taga olema.

Ferencz tõdes, et on elanud piisavalt kaua, et näha, kuidas ajalugu kordub. Ta süda murdus, kui kuulis, et Putini väed olid teisipäeval õhku lasknud 33 771 peamiselt juudi ühishaua.

Ferenczile annab lootust aga see, et Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) teatas sel nädalal, et saadab Ukrainasse sõjakuritegude uurijad.

„Venemaa poolt Ukraina vastu toime pandud kuriteod on inimühiskonna häbiplekk, nende põhjustajad tuleks võtta vastutusele agressiooni, inimsusevastaste kuritegude ja mõrva eest,“ ütleb Ferencz.

Härra Ferencz on kindel, et Putin võidakse vangi panna. „See on väga realistlik,“ sõnab ta oma Florida kodust. „Meil on vaja ainult kindlameelsust, et seda teha. Ma tahan Putinit trellide taga näha, see on võimalik.“

21:37

Venemaal on sõja vastu protestitud iga päev pärast seda, kui Venemaa tungis 24. veebruaril Ukrainasse. Venemaa politsei pidas täna 63 linnas kinni 4553 meeleavaldajat, sh 2099 inimest Moskvas ja 1164 Peterburis.

21:23

TikTok peatab ajutiselt Venemaal tegutsemise. Platvorm annab teada, et tagamaks oma töötajate ja kasutajate ohutust Venemaa uue nn võltsuudiste seaduse valguses, peatatakse ajutiselt Venemaal võimalus TikToki videoid postitada ja seal otseülekandeid teha. Küll aga saab edasi kasutada rakendusesisest sõnumiteenust. „Jätkame muutuvate olude hindamist, et teha kindlaks, millal võiksime oma teenuste osutamisega täielikult jätkata, pidades esmatähtsaks ohutust,“ ütleb TikTok.

20:52

Belgia pealinnas Brüsselis protestiti sõja vastu.

20:51

Õõvastav vaatepilt: Tšernihivi pommitamises hukkunud tsiviilisikud maeti kaevikutesse.

20:49

Venemaa iluvõimleja Ivan Kuliak avaldas Doha MMil toetust Venemaa agressioonile Ukrainas, kandes T-särki Z-tähega. Sama sümboliga tähistavad okupandid oma masinaid.

20:21

Ukraina näitleja Pasha Lee hukkus Irpinis oma kodumaad kaitstes 33aastaselt.

20:17

Vene sõjaväelased avasid Sky Newsi ajakirjanike pihta tule.

Loe rohkem