Foto: TIINA KÕRTSINI
Lauri Laats, Mustamäe linnaosa vanem 24. jaanuar 2022 07:21

Neljapäeval jõudis valitsuskoalitsioon energiahindade kompenseerimise asjus kokkuleppele. Kõige olulisem on, et inimesed saavad nüüd riigilt abi. Eriti tähtis on asjaolu, et uus meede ei sunni kedagi oma vaesust tõestama, vaid see toimib diskreetselt ja efektiivselt. Praeguseks on aga tehtud pool rehkendust – tuleb ju lahendada veel kaugkütte hinnatõusu kompenseerimine ning seegi, kuidas jõuab energiatoetus nende tarbijateni, kes saavad oma elektri korteriühistu vahendusel.

On tehtud sapiseid märkusi, et elektriga hakatakse riigi abil priiskama. Paraku on selle hind kolmekordistunud. Kuna hinnatõusu kompenseerimine algab 12 sendist, siis on laristamisplaane raske uskuda.

Järgmise kiire sammuna tuleb tegelda kaugkütte hinnatõusu leevendamisega. Kui ehk veel mõni nädal tagasi võis tunduda, et kaugküttehind püsib stabiilne, on soojapakkujad praeguseks siiski teada andnud, et seoses energiaallikate hinnatõusuga kasvab ka selle hind oluliselt. Seega on hädavajalik, et uus meede laieneks ka kaugküttele. Siin saab rakendada hinnalaeloogikat. Tegutseda tuleb kiiresti, sest hinnatõus mõjub karmilt ning kaugkütte puhul pole võimalik ka tarbimist vähendada. Näeme ju Tallinnas, et kümnest inimesest kaheksa vajavad seoses kaugküttearve tasumisega abi.

Seegi pole aga veel kõik. Lahendus tuleb leida ka neil puhkudel, kui elektrienergiat vahendab korteriühistu, kes maksab majas tarbitud elektrienergia eest elektrimüüjale ning esitab mõõdikute näitude alusel omakorda arved majaelanikele. Uus toetusmeede ei lähe aga sellisel juhul aga käiku.

Energiatoetuse asjus astuti küll suur samm edasi, kuid samas oleme siiski alles poolel teel, et jõuda tulemuseni, mis arvestaks kaugkütte tarbijate, elektritarbimise tehniliste erisuste ja ettevõtjatega. Samamoodi peame jõudma olukorrani, et bürokraatlik ja hulganisti ressurssi nõudev vaesuse tõestamise meede asendataks lihtsa ja efektiivse lahendusega, mille mõju jõuaks kiiresti tarbijateni.