IKEA 14. jaanuar 2022 00:01

Ligi kolmandiku Eesti elanike jaoks käib hea vaimne tervis käsikäes kodus toimuvate koosviibimistega, selgus IKEA uuringust „Kodune elu“. Ometi ei ütle kõik, et nende kodud on inimeste vastuvõtmiseks sobivad. Miks ei tunne igaüks end piisavalt mugavalt, et oma koju külalisi kutsuda ja kas seda on võimalik muuta?

Psühholoog Rita Rätsepa sõnul vajame kõik kuulumise tunnet kas pere- või sõpruskonnas, klubis või mujal. „Inimene on sotsiaalne olend – ta vajab teisi inimesi iseendast arusaamiseks. See on põhjus, mis loome tähendusrikkaid suhteid,“ sõnas Rätsepp. Mida lähedasemad suhted, seda enam oleme valmis kutsuma inimesi oma koju, kuna kodu on väga intiimne koht.

See-eest IKEA uuring „Kodune elu“ näitas, et paljude kodud ei vasta külaliste võõrustamise vajadustele. IKEA sisekujundaja jagab nippe, kuidas muuta kodu külaliste vastuvõtuks sobivaks ning mitte muretseda ruumipuuduse üle. 

Pole ammu remonti teinud?

Juhul, kui sa ei julge külalisi kutsuda põhjusel, et sinu kodu pole aastaid remonditud, on IKEA sisekujundajal sulle üks nõuanne. „Vaata ringi ja mõtle, milline mööbliese on kõige kulunum, ei täida oma eesmärki või tekitab nüüdseks ainult negatiivseid emotsioone, ning vaheta see uue vastu välja. Soovitan alustada kodu renoveerimist just sellest sammust. Nii ei koormata elamist uue tarbetu mööbliga üle, vaid uuendatakse ainult vana – mis läheb kokku ka reegliga „mida vähem asju, seda parem“ Sedasi saab kodu uuendada järk-järgult, kulud pikema aja peale ära jaotades,“ lausus IKEA sisekujunduse osakonna juht Pedro Castro.

Teine nipp, kuidas uuendada interjööri kodus või toas, kuhu sa külalised kutsud, on tekstiilide kasutamine. Uute kardinate, vaipade, patjade, sobivate tarvikute ja värvidega saab sisustus värske väljanägemise ka väikese eelarvega. Siinkohal on oluline luua ühtne ja korrastatud ilme: tekstiildetailid ja tarvikud peavad sobima nii omavahel kui ka mööbli või seinte värviga.

Muretsed segaduse pärast?

Tahaksid väga inimesi külla kutsuda, aga närveerid kodus valitseva segaduse pärast? Tavaliselt on kaos ja korratus tingitud asjade rohkusest, mitmesuguste esemete hoidmisest riiulitel ja erinevatel pindadel ning sellest, et need on tihti ka eri värvi ja mustritega.

„Igal asjal kodus peab olema oma koht, kuhu see alati tagasi käib. Selleks, et elamist suurema vaevata korras hoida, vaata esmalt kõik oma asjad üle ja anna need, mida sa ei kasuta, teistele ära. Ülearused esemed ei võta mitte ainult ruumi, vaid nendega tegelemine röövib ka väärtuslikku aega. Allesjäänud asjad soovitan sortida erineva suurusega hoiukastidesse. Kastidesse paigutatuna võtavad need sahtlites vähem ruumi ja on kergemini leitavad – nii ei teki ka muudele pindadele enam nii palju kraami. Avarates ruumides on mugav kasutada suuremaid korve mänguasjade, pleedide ja muu hoiustamiseks. Riiulitele sobivad segaduse peitmiseks suurepäraselt ka ühesugused kastid või karbid,” ütles P. Castro. Tema sõnul ei julgusta selline süsteem sind mitte ainult inimesi külla kutsuma, vaid ka koristamine nõuab vähem aega ja energiat.

Kõigile ei jagu istekohti?

„Kui soovid laua ääres lauamänge mängida ja toidule ei jää ruumi, on parimaks abiliseks ratastega abiriiul. Sellele mahuvad nii tee, magustoidud kui erinevad söögiriistad. Samuti leiab see kodus muul ajal kasutust lisariiulina,” lausus sisekujundaja.

Sellistes olukordades on väga kasulikud ka kokkupandavad toolid, mida saab seinale riputada või kappi ära panna, kui neid parasjagu ei kasutata. Virnastatavad taburetid ei võta samuti palju ruumi ja on külaliste saabumisel suureks abiks.

Sisekujundaja rahustab ka neid, kellel igale külalisele samasuguseid lauanõusid ei jätku. Tema sõnul võivad erinevad nõud laua isegi stiilsemaks muuta. Selleks, et kõik kena ja korras välja näeks, tuleb aga luua ühtne ilme ühevärvilise laudlina, sarnaste salvrätikute ning kokkusobivate tarvikutega. 

Pole võimalik öömaja pakkuda?

Sa ei saa sugulasi või sõpru kaugelt külla kutsuda, kuna sul pole eraldi külalistetuba või mõnda muud ruumi, kuhu neid majutada? Sellisel juhul soovitab sisekujundaja soetada mitmeotstarbelise diivanvoodi, mis võtab päevasel ajal külaliste istumiskohana vähe ruumi ning muutub öösel mugavaks kaheinimesevoodiks. Ka niinimetatud päevavoodit saab patjadega õdusamaks muuta, et seda päeval diivanina kasutada, ja hoolimata oma nimetusest on see ka öösel täisväärtuslik voodi. Vali diivan- või päevavoodi, millel on sahtlid – nii on sul piisavalt ruumi külaliste voodipesu ja muude asjade hoiustamiseks.

Kuidas luua õdus olemine?

Lõpuks on kõigi jaoks oluline see, et külalised tunneksid end võõrustajate juures mugavalt. Lõõgastava ja hubase õhkkonna loomisel on hädavajalik õige valgustus. Kui sul pole hämardatavaid lampe, vali ruumi eri osade jaoks mõnusa valgusega põranda- ja laualambid. Tekstiilid, nagu padjad, vaibad ja muu, teevad olemise samuti õdusamaks. Lisaks sellele saad luua piduliku meeleolu nii päris kui ka vähenõudlike kunstililledega, mis toovad igasse tuppa rõõmu ja uut värskust.

Rohkem ideid ja nõuandeid, kuidas saavutada kodus vaimne heaolu, leiad IKEA kodulehelt www.IKEA.ee.