Foto: AFP/ Scanpix
Toimetas Keit Paju 15. jaanuar 2022 12:23

Paljud Vaikses ookeanis asuvad riigid, sealhulgas Tonga, Fidži ja Uus-Meremaa, said tsunamihoiatuse, kuna ookeani põhjas purskas hiiglaslik vulkaan.

Ühismeediasse postitatud foto- ja videomaterjal Tonga saarelt näitab, kuidas vulkaanipurske tagajärjel ookean üle kallaste tõusis ning kuidas lained uhtusid läbi kiriku ja majade. Tonga pealinnale langeb pealtnägijate sõnul ka vulkaanituhka. Elanikel palutakse kõrgemale pinnale liikuda.

Vulkaan, mis paksu pahandust tekitab, on Hunga Tonga-Hunga Haʻapai nimeline vulkaan. Vulkaanipurse kestis lausa kaheksa minutit ning see tegi nii põrgulikku müra, et seda oli kuulda ka 800 kilomeetri kaugusel asuval Fidži saarel.

Tonga geoloogiateenistuse teatel ulatusid vulkaanist paiskuvad gaasi-, suitsu- ja tuhasambad 20 kilomeetri kõrgusele taevasse. Tonga pealinn asub kõnealusest vulkaanist vaid 65 kilomeetrit põhja pool. Austraalia meteoroloogiabüroo andmetel täheldati seal 1,2meetrist tsunamilainet.

Üks Tonga elanik, Mere Taufa, rääkis ajakirjandusel, et hiidlaine tabas tema kodu, kui nad kodus õhtusöögiks valmistusid. Tema noorem vend arvas, et läheduses plahvatasid pommid.

"Minu esimene instinkt oli varjuda  laua alla, ma haarasin oma väikese õe ja karjusin oma vanematele ja teistele majas olijatele, et nad sama teeksid,” kirjutab kohalik meedia. Taufa sõnul hakkas järgmise asjana nende majja vett voolama. „Igal pool oli lihtsalt kuulda karjeid, inimesi karjusid ja käskisid kõigil kõrgemale pinnale liikuda,“ lisas ta.

Vesi tungis kirikusse.

Uus-Meremaa, mis asub vulkaanist umbes 2300 kilomeetri kaugusel, on saanud hoiatuse purskest tingitud tormihoogude eest. Riiklik hädaolukordade lahendamise agentuur teatas, et riigi erinevates osades võib kaldal näha tugevaid, ebatavalisi ning ettearvamatuid hoovuseid.