Eesti uudised

Justiitsminister Maris Lauri: kindlasti ei olnud valitsuse soov, et energiatoetused läheksid võlgade katteks (76)

Toimetas Elis Kusma, 14. jaanuar 2022 13:42

Justiitsminister Maris Lauri.

Foto: Kollaaž (Robin Roots, Mati Hiis)

Justiitsminister Maris Lauri tegi ettepaneku muuta seadust nii, et energiahinna kompenseerimiseks mõeldud erakorralist toetust ei oleks kohtutäituritel võimalik arestida, teatas justiitsministeerium.

„Kehtivate seaduste kohaselt ei ole erakorraline energiahüvitis loetelus, mida ei saa võlgade katteks sissenõudmisele pöörata. Põhjus selles, et tegemist on väga kiiresti väljatöötatud meetmega ja lahendusega, mida kunagi varem pole kasutatud. Seadusandja ei saanud ette näha, et selline vajadus võib kunagi tekkida. Mis aga ei tähenda, et me nüüd, kui elu kitsaskoha kätte näitab, seda teha ei saaks,“ ütles justiitsminister Maris Lauri. „Samas osutab täitemenetluse seadustik sellele, et vara arestimisel ei tohi kütet või kütte muretsemiseks mõeldud rahalisi vahendeid ära võtta. See punkt osutab, et teatud juhtudel ei tohiks ka praegu vähemalt kogu energiahüvitise summat arestida.“

„Seetõttu teen õigusselguse huvides ja inimeste kaitseks suurema võlakoorma alla sattumise eest riigikogule ettepaneku kiiremas korras seadust täiendada. Justiitsministeeriumis on valmimas seadusemuudatuse sõnastusettepanekud. Teavitasime sellest plaanist juba ka kohtutäitureid,“ rääkis Maris Lauri.

Kehtiva seaduse mõte on ministri sõnul see, et võlgnik peaks küll elama kokkuhoidlikult ja oma võlga vähendama, kuid siiski saama enda eluga edasi minna. „Täiendavate ja uute võlgade teke seda ei toeta. Ärgem unustagem sedagi, et võlgnikku motiveerib pingutama seegi, kui ta võlakoormus mitte ei kasva, vaid väheneb,“ rõhutas justiitsminister.

„Kindlasti ei olnud see valitsuse soov, et energiatoetused läheksid täitemenetluses võlgade katteks. Vana võlg küll väheneks, kuid tekib uus võlg. Konkreetne võlausaldaja võib küll olla rahul, kuid uued võlausaldajad ja võlgnik kindlasti mitte,“ lisas Lauri sotsiaalmeediapostituses.

Samal teemal

13.01.2022
TASUB TEADA: kohtutäitur saab energiatoetuse võlgade katteks arestida