Eesti uudised

Kannik: Venemaa võib tahta Valgevenesse vägesid viia (21)

Toimetas Annika Erg, 13. jaanuar 2022 23:35

Aleksandr Lukašenka ja Vladimir Putin möödunud aasta detsembris Peterburis. Lukašenka on seni suutnud vältida Vene vägede paigutamist Valgevenesse

Foto: EPA / Scanpix

„Kas see on reaalne stsenaarium? Jah, paraku on,“ ütles rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse direktor Indrek Kannik „Aktuaalse kaamera“ saatejuht Johannes Trallale, et Venemaa võib tahta Valgevene territooriumile arvestatavaid vägesid paigutada. See aga lääneriikidele kindlasti ei meeldiks.

Kui nende kõneluste alguses kõlas rohkelt kriitikat, et lääs ei peaks nö relv oimukohal Venemaaga laua taha istuma, siis mida see nädal näidanud on? Mida oli läänel sellest kõigest võita, miks seda vaja oli?

Samal teemal

Üks asi, mida läänel on olnud võita, on kasvõi see, et kui Venemaa ikkagi peaks ründama Ukrainat, siis on võidetud veidi aega ja ka ukrainlased on selle võrra saanud paremini valmistuda. Teiseks – kogu lääne filosoofias on alati olnud suhtumine, et me vähemalt peame rääkima. Nagu me näeme, meie kõige suuremad mured ei ole täitunud ja venelastega on räägitud väga ühel häälel. Kui alguses võibolla oligi kerget võbelust, kui venelased oma nõudmistega välja tulid, siis hiljem saadi sellest võbelusest üle ja vähemalt NATO Vene nõukogus – nii palju, kui mina sellest aru olen saanud – olid kõik lääneliitlased, kõik 30 riiki täiesti üksmeelsed.

Milliseid samme võib nüüd Venemaalt oodata? Seda rõhutati ka täna, nende kõnelustega Moskva rahule jääda ei saa.

On selge, et kui minna nõudma sisuliselt NATO laiali saatmist, siis see, kui sinuga ollakse valmis rääkima teatud tehnilistest küsimustest, siis sellega rahul olla ei saa. Mis on Venemaa valikud? Üks variant on öelda, et see, et me saame tehnilistes küsimustes läbi rääkida, on meie jaoks suur võit ja mängida seda sisepoliitiliselt niimoodi välja. Teine võimalus on alustada agressiooniga Ukraina suunal. See on suur risk, aga me ei saa seda kuidagi välistada. Kolmandad on sellised vahepealsed variandid, mis meie jaoks on ka väga riskantsed, kui Venemaa peaks siiski suutma viia oma vägede arvestatava kohalolekuni Valgevenes, mis muidugi raskendab meie julgeolekuolukorda.

Kas see võiks olla üks reaalne stsenaarium, et Venemaa päriselt viib täiendavad väed Valgevenesse ja kas lääs võiks põhimõtteliselt sellega omamoodi kompromissina rahul olla? Et vähemalt ei tungi Ukrainasse ja vähemalt ei pea minema NATO sõtta.

Ma arvan, et lääs ei ole sellega rahul, kui see juhtub. Ma arvan, et sellisel juhul on meie vaatevinklist igal juhul vajalik täiendavate NATO üksuste kohalolek Eestis ja Balti riikides, et meie julgeolekupositsiooni parandada. Kas see on reaalne stsenaarium? Jah, paraku on. Aga ma usun, et siin ei ole viimast sõna öelnud ka Valgevene diktaator Aleksandr Lukašenka, kes on aastakümneid suutnud seda stsenaariumit vältida. Kuigi ta positsioon on praegu nõrgem kui varem, üritab ta seda kindlasti jätkuvalt vältida.

Millist toetust vajab praegu reaalselt Ukraina, arvestades võimalikku kõige mustemat stsenaariumit ja milline on see toetus, millele Ukraina tegelikult loota saab?

Siin on kolm asja. Esiteks on poliitiline toetus ja see on üsna maksimaalne, mida nad on saanud. Teiseks on see, et Venemaale tuleb teha tagajärjed võimalikult raskeks. Seda nii majanduslikult, et sanktsioonid oleksid võimalikult tugevad, kui ka sõjaliselt. See tähendab seda, et Ukraina vajab täiendavat sõjalist toetust lääneriikidelt.

Aga seda näha ei ole hetkel?

Ei, ma usun, et samme selles suunas toimub. Sellest võibolla meile kogu aeg ei teatata, aga neid samme ikkagi toimub ja kui Venemaa agressioon tuleb, siis neid samme toimub kiirenevas tempos.

Kas USA senine reaktsioon võib olla pannud Kremli mõtlema, et kas ikka tasub seda teha. Kas see sanktsioonide pakett on veenvam kui senised?

Ega me täpselt ei tea, mis seal sanktsioonide paketis on, aga vähemalt on ameeriklased jätnud mulje, et need on väga jõulised sanktsioonid, mis tulevad.

Samal teemal

12.01.2022
SANKTSIOONID VALMIS! USA lubas need rakendada hetkel, mil tankid Vene-Ukraina piiri ületavad
11.01.2022
„SEE ON MEIE KODU!“ Ukraina säilitamine osutuks Venemaale potentsiaalse invasiooni järel väga keeruliseks
10.01.2022
USA asevälisminister kohtumisest venelastega: nõustusime, et tuumasõda pidada ei saa ega tohi