Foto: TEET MALSROOS
Mariliis Pinn, toimetaja 13. jaanuar 2022 21:45

Mina olengi see elektribörsispekulant, kes on valinud fikseeritud hinna asemel börsipaketi. Veel hullem, aeg-ajalt ostan ka aktsiaid. Kuid nende kahe börsi toimimises on mõningaid erinevusi. Elektribörs kõlab nagu midagi aktsiabörsi sarnast, aga aktsiate asemel müüakse elektrit. Kaugelt vaadates võib sarnaseid elemente näha, kuid börsipaketiga elektri ostmist spekuleerimiseks pidada on huvitav mõttekäik.

Kõige olulisem – kui tahan, siis ma ostan näiteks Tesla aktsiaid, kui mul hetkel vaba raha ei ole, siis ei osta. Ja mu elukvaliteet ei lange oluliselt, kui ma mitte kunagi mitte ühtegi aktsiat ei osta. Elektrit ma pean ostma. Mul on maal maja, kus 2005. aastal elektrit ei olnud. Alguses oli romantika, küünlad, idüll. See asendus kiirelt sellega, et autos sai käia telefoni laadimas, soetatud sinna generaator, akud ja nüüd, kuna võrku sinna ei tule, toodame ise oma elektri. Normaalset elu elektrita ei ole – vett ei ole, sest pump ei käi. Linnas ei ole isegi võimalik kuskilt kaevust vett ämbriga võtta. Elektroonika, söök, valgus, soe – kõik vajab elektrit.

Kui ma tunnen ennast erilise spekulandina, siis ma üritan aktsiaid osta turuhinnast madalamalt. Aeg-ajalt õnnestub, kui keegi müüa soovib. Kui veab, siis saab mõne aktsia eriti soodsalt, kui müüja on müügiorderisse hinna kirjutamisel mõne nulliga eksinud. Elektrihinna üle puudub mul igasugune otsustusõigus, ma võin öelda, et ma tahan odavamalt osta ja mõni tootja võib tahta isegi soodsamalt müüa, kuid börsihind on ikka viimase kõige kallima pakkumise kohane. Pole üldse lahe.

Ja siis, kas keegi on kuulnud aktsiate hinnalaest, nagu näiteks elektribörsi hinnalagi 3000 eurot MWh? Tesla aktsia võib raketina taevasse söösta ja nii on.

Õnnelikud on need, kel hetkel on kehtiv fikseeritud hinnaga pakett. Kui see 12–36 kuud, milleks hind fikseeriti lähiajal läbi saab, mida te uueks hinnaks pakute? Hetkel soodsam börsipakett hinnavõrdlusportaalis oli keskmisel 37.34 €/kuu, fikseeritud hinna pakett 37.06 €/kuu. Ega elektrimüüja saa lõpmatult börsilt kallilt elektrit osta ja siis seda odavalt müüa. Seetõttu ongi paljud valinud börsihinna, sest ajalooliselt on nii soodsam. Ja ilmselt kui täna hind fikseerida, on börsihind samas suurusjärgus.

Eksisteerimiseks vajalikud tooted ja teenused ei peaks olema luksuskauba mekiga. Sügavkülmik marjade ja lihaga ei ole rikkuri tunnus, sest esiteks on kodumasinad tänaseks suhteliselt soodsa hinnaga ja suvel metsas saab marjad kätte vaid oma ajakuluga, mida saavad lubada endale ka tuhanded pensionärid.

Kommentaarid  (11)

Nii oligi määratud see krahh. 14. jaanuar 2022 12:55
Salastatus ilmub ka kunagi välja,algas kõik NSVL lagundamisest mitte iseenesest ,kõige lihtsamalt maailma majanduse turud seati ümber lootes kapitalismi tõusu mis ka mingil määral õnnestus kuid ülbed loogikavead tõid nüüd lõpuks tänapäeva mida ka ennustati ette.
Tsuksi 14. jaanuar 2022 08:44
Elektribörs ongi selleks loodud, et aktsionärid võimalikult palju kasu saaksid.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS