IKEA | Sisuturundus

Korras kodu, korras vaim: kodu organiseerimise ideed sujuvamaks igapäevaseks eluks 

IKEA, 14. jaanuar 2022 00:02

Iga-aastane IKEA uuring „Kodune elu“ näitas, et pärast aasta aega kestnud pandeemiat mõistsid inimesed paremini, milliseid kodusid nad tegelikult soovivad. Nüüd peab iga kolmas Eesti elanik oma ideaalsele kodule mõeldes oluliseks, et seal ei oleks üleliigseid asju ning seda oleks kerge korrastada. Psühholoogide sõnul on see ka oluline meie vaimse heaolu jaoks. Kuidas aga kodus segadust vältida ilma, et peaksid kogu aeg koristama? IKEA sisekujundaja jagab ideid, mis säästavad aega, vähendavad stressi ja muudavad kodu harmoonilisemaks.

Psühholoog Rita Rätsepp märgib, et oma kodu üle kontrolli omamine on äärmiselt oluline just ebakindlal ja äreval ajal, kuna see aitab meil end turvaliselt tunda. „Kodu on koht, kus end laadida ja turvaliselt tunda. Koht, kus sa ei pea muretsema ja saad nautida aega oma lähedastega. Mida rohkem kontrolli oma kodu üle omame, seda turvalisemalt end tunneme,“ ütles Rätsepp. Ta rõhutas, et lihtsam on lõõgastuda kodus, mis on korras ja kus ebavajalikud asjad on ära pandud ning emotsionaalselt olulised asjad esile tõstetud.

„Segadus on rõõmsa meele ja mõnusa kodu põhiline vaenlane. Tavaliselt oleme õnnelikud, kui meid ümbritsevad asjad, mida armastame – need võivad olla justkui meie elu talismanid. Aga segadus ja üleliigsed asjad on midagi muud. Need on sageli katkised, kingiks saadud või ebavajalikud asjad, mida igaks juhuks kohusetundest alles hoitakse. Need võtavad meilt energiat ning samuti kapis ebavajalikult palju ruumi. Seega on segadusevaba eluga jätkamiseks esimene samm nendest asjadest lahti saada. Vabastad sõna otseses mõttes ruumi, et oma kodus parem elu luua“ ütles IKEA sisekujunduse osakonna juht Pedro Castro.

Paremini organiseeritud kodu tähendab ka rohkem aega tegeleda asjadega, mis päriselt õnnelikuks teevad ja tasakaalukana hoiavad. Uuring „Kodune elu“ näitas, et kõige rohkem teevad inimesi õnnelikuks lõõgastumine, kaaslasega kvaliteetaja veetmine, hobidega tegelemine ja üksi olemine.

IKEA sisekujundaja annab nõu, kuidas enda vaba aega planeerida nii, et see koristamisele ei kuluks.

„Lahendus on jagada majapidamistööd osadeks ja jaotada need nädala peale. Näiteks esmaspäev on pesu pesemiseks, teisipäev põranda puhastamiseks jne. Nii kulub meil igapäevasele koristamisele pool tundi, mitte nädalavahetusel pool päeva. Samuti proovi majapidamistöid mitte edasi lükata. Näiteks tee köök kohe pärast toiduvalmistamist korda. Kasuta võimalust mitu asja korraga ära teha, näiteks duši alla minnes pane pesumasin tööle. Kuid mis kõige olulisem – vabane asjadest, mis on vanad ning ei leia enam kasutust. Need saab maha müüa või annetada, et need kodus aega, ruumi ja energiat ei võtaks,“ ütles Castro.

Ta jagab nippe, kuidas kodus erinevaid tube paremini organiseerida.

Magamistuba

 • Esimene samm tasakaalukama elu poole on hea atmosfääriga magamistoas ärkamine. Magamistuba on tavaliselt ruum, kus hoitakse riidekappi ja riideid. Sisekujundaja soovitab oma garderoobis ja sahtlites kasutada erineva suurusega aluseid, vaheseinu ja karpe. See aitab asju sorteerida, neid lihtsamini leida ning hoida riidekappi ja sahtlite riiulit kogu aeg korras. Siin tulevad appi SKUBB, STUK, KOMPLEMENT hoiustamislahendused.

 • Hooajalisi riideid ja voodipesu võib hoida vaakumkottides, et need võtaksid vähem ruumi ja ei koguks tolmu.

 • Hooajalisi asju saab koos harvem kasutatavate asjadega hoiustada kõrgemal riiulis, riidekapis või spetsiaalsetes kastides voodi all.

 • Väikeseid asju pole mitte ainult kõige kergem kaotada, vaid need loovad organiseerimata jätmisel tuppa ka korralageduse mulje. Mitme väikese sahtliga hoiukast on hea lahendus, kus sageli kasutatavaid ehteid ja muid pisiasju hoiustada.

Esik

 • Päevaks valmistumine on palju lihtsam, kui ei pea vajaliku leidmiseks asju sortima. Enamikul meist kulub pärast ärkamist kodust lahkumiseks tublisti üle tunni. Käepärane esikuriiul võib uksest väljumise pisut lihtsamaks muuta.

 • Ära alahinda head nagi. Nagid aitavad tagada, et riided ei kuhju toolile või lihtsalt esikupõrandale. Nagidele lisatud sildid muudavad asjade organiseerimise veelgi lihtsamaks.

 • Ära lase oma jalanõudel esiku üle kontrolli haarata. Kingakapid või -riiulid säästavad põrandapinda ja hoiavad esiku organiseerituna.

Köök

 • Kõigepealt kontrolli üle kogu köögitehnika ja hinda, kas kõiki masinaid on vaja või on midagi, mille saad kellelegi teisele anda. Seejärel tuleks masinad rühmitada vastavalt nende funktsioonidele. Seadmed, mida kasutad sagedasti, paiguta kergesti ligipääsetavatesse kohtadesse ning need, mida kasutad harvem, aseta silma alt ära kõrgemale riiulisse või sügavamale kappi.

 • Kasuta köögis organiseerijaid: karpe, sahtlite vaheseinu, nõudealuseid, riiulivahesid. See aitab köögisahtlite- ja kappide ruumist maksimumi võtta ning säästab koristamise arvelt aega. Hoia pottide kaasi ja lõikelaudu vertikaalselt, kuna see aitab säästa ruumi ning hõlbustab nende väljavõtmist ja tagasipanemist.

 • Vältimaks kuivainete või vürtside laialivalgumist sahtlitesse ja riiulitesse, kasuta läbipaistvaid tihedalt suletavate kaantega toidunõusid või vaid paarieuroseid kuivtoidupurke. Need muudavad otsitava leidmise lihtsaks ja aitavad köögis ruumi säästa. Karpe saab hoiustada üksteise peal või kõrval, et veelgi ruumi kokku hoida.

 • Erinevate köögireelingute, magnetiliste noahoidjate, konksude ja nagide kasutamine vabastab tööpinda ning aitab korrastada vürtse, tasse või söögiriistu.

 • Sorteeri oma külmikus olevad tooted kategooriate kaupa – üks riiul piimatoodetele, teine ​​lihatoodetele jne. Ka külmkapis saab ruumi maksimeerimiseks kasutada hoiukarpe.

Vannituba

 • Et vannituppa tarbetult palju pudeleid, kreemipurke ja hügieenivahendeid ei koguneks, osta uued vajalikud vahendid alles siis, kui vana on otsa lõppenud.

 • Üks levinumaid harjumusi vannitoas on hügieenitoodete hoidmine vanni serval või dušipõrandal. Kui vannituba on väike, mõjub segadus veelgi intensiivsemalt. See tekitab nähtava korralageduse, lisaks on vannituba keerulisem koristada. Kiireks lahenduseks võib siin olla paarieurone iminappadega kinnitatav vannitoa seinahoidik, mis ei nõua plaatidesse aukude tegemist – neid on alates hambaharjahoidjast kuni duširiiulini välja.

 • Isegi siis, kui sul on kapp või sahtlid, kuhu saab segaduse peita, tasub asjad panna omakorda karpidesse, nagu näiteks KUGGIS karbid. Aseta karpidesse valmis komplektid erinevateks olukordadeks– kodune SPA komplekt, meigiasjad, hügieenitarbed. Sedasi saad vajalikud asjad korraga välja võtta ja hiljem tagasi panna.

 • Paar erineva suurusega läbipaistvat karpi või klaaspurki muudavad väiksemate ilutoodete ja tarvikute korrastamise ning leidmise tunduvalt lihtsamaks.

 • Vaba ruum kappide vahel võib olla väga kasulik – äkki mahub sinna kitsas pesukorv? Või mahub käterätikuivati nurka või vannitoa ukse taha? Konksud ja nagid sobivad suurepäraselt ka vannitoatekstiilide jaoks ning neid saab kinnitada peaaegu kõikjale.

 • Kasuta ka vannitoa ust ja selle kohal olevat vaba ruumi, et vannituppa täiendav panipaik luua. Uksepealne jäetakse sageli tähelepanuta, kuid on ideaalne paik, kuhu nagi lisada, et sinna näiteks hommikumantel riputada.

Elutuba

 • Kasuta kinniseid hoiustamislahendusi. Kui elutoas on liiga palju segadust, võib meil olla raske lõõgastuda. Seega proovi avatud raamaturiiulile lisada riiulivahesid ja kinniseid karpe, kuhu panna väikesed ja vähem vajalikud asjad, mis muidu toas korratu mulje jätavad.

 • Vali erineva suurusega dekoratiivkotid või karbid ning hoia neid kodus nähtaval kohal. Looduslikust materjalist valmistatud väike kast esemete hoiustamiseks pole mitte ainult praktiline detail, vaid kaunistab ka interjööri.

Rohkem nõuandeid, kuidas luua kodus tasakaalukam elu – www.IKEA.ee