IKEA 14. jaanuar 2022 00:01

Kodu mängib meie elus nüüd palju suuremat rolli, kuna see on koht nii igapäevasteks tegevusteks, tööks kui ka lõõgastumiseks. Kõige selle juures tasakaalu leidmine hästi toimivate rutiinide kaudu on meie vaimse heaolu jaoks oluline. IKEA uuringust „Kodune elu“ selgus, et pea viiendik Eesti elanikest peab vaimse heaolu jaoks tähtsaks enda eest hoolitsemist. IKEA sisekujundaja jagab nippe, kuidas luua igas vannitoas koduse spaa tunnet.

Kõigepealt korrasta kodu

Korras vannitoas on hea ja rahulik olla. Spaa väärilist õhkkonda on keeruline tekitada, kui segadus olemist häirib.

„Üks levinumaid harjumusi vannitoas on hügieenitoodete hoidmine vanni serval või dušipõrandal. Kui vannituba on väike, mõjub segadus veelgi intensiivsemalt. See tekitab nähtava korralageduse, lisaks on vannituba keerulisem koristada. Kiireks lahenduseks võib siin olla paarieurone vannitoa seinahoidik, mis ei nõua plaatidesse aukude tegemist, kuna need kinnitatakse iminappadega – alates hambaharjahoidjast kuni duširiiulini välja,“ ütles IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro.

Selleks, et väikeses kodus asjade hoiustamiseks rohkem ruumi tekitada, tuleks kasutada ära kogu seina kõrgust. Piisab vaid mõne riiuli või kapi lisamisest. Kui vannituba on väga väike, võiks ruumi maksimaalselt ehk kuni laeni ära kasutada. Astepink vannitoas tagab, et kõik on käeulatuses. Samuti ära unusta ruumi pesumasina kohal – ehk mahub sinna mõni seinakapp või rätikukuivatid?

„Kui tõesti ruumi seinakappide jaoks pole, kasuta seinu ja kitsaid kohti hoiustamislahenduste jaoks. Vaba ruum kappide vahel võib olla väga kasulik – äkki mahub sinna kitsas pesukorv? Või mahub käterätikuivati ​​nurka või vannitoa ukse taha? Konksud ja nagid sobivad suurepäraselt ka vannitoatekstiilide jaoks ning neid saab kinnitada peaaegu kõikjale. Kasuta ka vannitoa ust ja selle kohal olevat vaba ruumi, et vannituppa täiendav panipaik luua. Uksepealne jäetakse sageli tähelepanuta, kuid on ideaalne paik puhaste rätikute hoiustamiseks. Võid kaaluda ka uksele nagi lisamist, et sinna näiteks hommikumantel riputada,“ sõnas sisekujundaja.

Sisekujundaja soovitab ka hoiustamiskohad omakorda korda teha. Isegi siis, kui sul on kapp või sahtlid, kuhu saab segaduse peita, tasub asjad panna omakorda karpidesse. Aseta karpidesse valmis komplektid erinevateks olukordadeks – kodune spaakomplekt, meigiasjad, hügieenitarbed. Sedasi saad vajalikud asjad korraga välja võtta ja hiljem tagasi panna. Väikesed hoiustamiskarbid ja korrastajad on lihtne viis, kuidas sahtlites korda hoida.

Loo kodune spaa

Kui vannitoas on asjad kenasti organiseeritud ning üleliigsed asjad silma alt ära pandud, muuda seal viibimine koduse spaaga veelgi paremaks. Selle jaoks ei ole isegi vanni vaja, vaid piisab ka dušist.

Pööra tähelepanu tekstiilidele. Lihtsaim ja soodsaim viis vannitoa interjööri värskendamiseks on lisada rohkem tekstiili ning praktilisi tarvikuid. Uuenenud vannitoa efekti saab luua ilma seinu üle värvimata ja plaate vahetamata. Vali uus dušikardin, vannimatt, käterätikud, seebialus ja muud tarvikud ning sobita neid omavahel. See kõik võib maksta vaid mõnikümmend eurot ja mõjub vannitoa atmosfäärile värskendavalt. Vali tarvikud vastavalt olemasolevale seina- ja põrandavärvile.

Ammuta inspiratsiooni spaadest. Lisa väike riiul taime ja mõne dekoratiivesemega. Riiulitel olevad mustrid, raamid ja merekarbid pakuvad lõõgastumise ajal piisavalt silmailu. Aseta riiulile taim, oma lemmiklõhn ja sobivates värvitoonides puhtad rätikud. Bambusest karbid või klaaspurgid võivad olla kena aktsentelement, kus hoiustada väiksemaid esemeid. Kasuta oma lemmik spaatoodete hoidmiseks korve– nii on vajalikud asjad alati käepärast.

Lisa vannituppa eukalüpti aroomi. Sooja vanni minek ei ole alati võimalik ning tegelikult ei olegi seda vaja. Dušist piisab, et luua oma väike Türgi aroomisaun. Lihtsalt riputa eukalüptilehed duši alla ja lase selle kosutaval lõhnal niiskes õhus levida.

Komplekt isiklike lemmikutega. Üksi vannitoas veedetud aeg võib sageli olla lühiajaline privileeg. Selleks, et see oleks piisavalt tõhus, pane juba varem valmis komplekt enda lemmikasjadega. Olgu selleks näiteks kehakoorija, lõhnaküünlad, näomask või muu vajalik, et kiirelt spaakogemusse sukelduda. Pärast seanssi saad panna asjad mugavalt karbiga järgmist korda ootama.

Ja lõpetuseks– võta spaa tunne endaga kaasa ka siis, kui vannituba on hõivatud. Vajad aega iseendale, kuid paraku ei saa selleks vannituba kasutada? Pööra ebaõnn enda kasuks ning leia mõni muu eraldatud koht kodus, kus saad teha eeterliku õliga jalavanni ning rahus vaba aega nautida. Võimalusi oma koduse spaa loomiseks on veelgi. Võid alustada isegi köögist – toitainerikkast kohvipaksust saab valmistada loodusliku kehakoorija. See on justkui magustoit sinu kehale ning sobib imehästi vannitoarituaalideks. Saad selle valmistada kenasse purki, mis on vannitoas hoolitsusteks alati kättesaadav.

Rohkem nõuandeid kodus parema vaimse heaolu loomiseks leiad IKEA kodulehelt www.IKEA.ee.