Maailm

„SEE ON MEIE KODU!“ Ukraina säilitamine osutuks Venemaale potentsiaalse invasiooni järel väga keeruliseks 

Aare Kartau, 11. jaanuar 2022 16:03

Ukraina sõdur Donetskis. Ehkki sõjalises ülekaalus Venemaa võib korraldada kiire pealetungi, kohtaksid nad tugevat vastupanu. Küsitlused näitavad, et ligi kolmandik ukrainlastest on valmis relva haarama ja kodumaad kaitsma.

Foto: AP/Scanpix

Suhted Ukraina ja Venemaa vahel on muutunud üha pingelisemaks. Kuigi viimase nädala jooksul on peaaegu kogu tähelepanu koondunud Kasahstanis toimuvale, pole kriis Almatõst umbes 3000 km läänes asuva Ukraina piiri lähedal sugugi lõppenud. Jätkuvalt on sinna koondatud hinnanguliselt 100 000 Vene sõjaväelast. Ehkki ekspertide hinnangul pole erilist kasu sanktsioonidest ning venelased võivad soovi korral teostada kiire pealetungi, osutuks Ukraina säilitamine vaenuvägedele keeruliseks ülesandeks. Mõned ukrainlased on potentsiaalseks invasiooniks valmis ja käivad metsas märki tulistamas. Teised üritavad Venemaa plaanidele üldse mitte mõelda, sest teisi muresid on praegu niigi palju.

Uue aasta alguses puhkenud rahutused Kasahtanis olid Vladimir Putinile ilmselt soovimatuks uudiseks. Vägivaldsete meeleavalduste käigus astus tagasi Kasahstani valitsus, kuulutati välja eriolukord ning president Kassõm-Žomart Tokajevi palvel tõttasid riiki Venemaa sõdurid. Paljud asjatundjad on siiski märkinud, et Venemaa sekkumine ei pane Kasahstani kriisile veel punkti. „Kui venelased on teie majja sattunud, on neid sealt mõnikord väga keeruline lahkuma sundida,“ märkis USA välisminister Antony Blinken. Ehkki Kasahstanis toimuv viis tähelepanu Ukrainalt kõrvale, pole Euroopa riik veel potentsiaalsest ohust pääsenud. Mõned eksperdid kardavad, et Vladimir Putin plaanib jätkuvalt ulatuslikku invasiooni Ukrainasse.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.01.2022
USA asevälisminister kohtumisest venelastega: nõustusime, et tuumasõda pidada ei saa ega tohi
09.01.2022
USA ja Venemaa kõnelused kihutavad täiskiirusel tupikusse?
06.01.2022
Väliskomisjon: NATO idatiib vajab kohest tugevdamist