Juhtkiri

Juhtkiri | Riik pakub elektriarve tasumiseks kiirlaenu (51)

Ohtuleht.ee, 10. jaanuar 2022 18:57

Vähe sellest, et võimuliit peaministripartei eestvedamisel sunnib poole Eesti rahvast kerjusteks, kes peavad hakkama omavalitsustest energiahinna toetust santima, on riik leidnud moodused, kuidas hädalisi aitamise asemel hoopis täiendavalt koorida. Kõrge elektrihind on riigile tegelikult kasulik, sest nii laekub eelarvesse senisega võrreldes kordades rohkem käibemaksu. Konksuga oli ka peaminister Kaja Kallase 9. detsembril tehtud lahke ettepanek tasuda talviseid kõrgeid elektriarveid hoopis suvel.

„Eesti Energia rääkis meile täna lepingute ajatamise võimalusest. Kui suvel on elektrihind väga (!) madal ja praegu on kõrge, siis saab arvete maksmist ajatada üle kuude,“ ütles Kallas intervjuus Postimehele. Paraku jättis peaminister mainimata, et Eesti Energia arvete ajatamine ei toimu sugugi lihtsalt niisama, vaid sellel on kiirlaenukontorlikult soolane hind – 24 protsenti intresse aastas.

Kui hädaline sooviks näiteks talvist 1000-eurost ühe kuu arvet pooleks aastaks suveni ajatada, tuleks tal lisaks arvele endale maksta veel 120 eurot intresse. Talvekuid on aga mitu, seega kasvaksid intressisummad kordades. Asja ei lase palju helgemas valguses näha ka Eesti Energia lahke lubadus alandada intresse ajutiselt kuni aprillini poole võrra, sest ka 12 protsenti intresside eest pole odav lahendus ning maikuust tuleks intresse tasuda endiselt täies ulatuses.

Tuleb välja, et riik küll ühe käega lubab energiahinna tõusu kompenseerida, kuid teise käega korjab abiraha käibemaksu ja intresside näol rahva käest kohe tagasi. Kuna Eesti Energia ainuaktsionär on Eesti vabariik, keda aktsionäride üldkoosolekul esindab rahandusminister, siis poliitilise tahte olemasolul piisaks vaid ministri Keit Pentus-Rosimannuse suunistest taoline koorimine lõpetada. Et oleks selge - meie hinnangul ei tohiks praegu ajatamise eest üldse intressi küsida. Küsimus on vaid, kas Reformierakonnal selline tahe on olemas või leitakse oma kõrkuses piisavalt põhjendusi, miks seda mitte teha.

Praegu sarnaneb Kaja Kallase öeldu Prantsuse kuninganna Marie Antoinette`i soovitusega leiva nappuse üle kurtvatele talupoegadele – las söövad siis kooki! Kui elektriarvet maksta ei jõua, siis aitame sellega, et lubame neil intresse maksta!