Foto: Martin Ahven
Ia Mihkels, toimetaja 8. jaanuar 2022 09:32

Aasta esimese töönädala lõpp on just paras aeg hakata valmistuma järgmiseks aastavahetuseks, kas pole? Aga mõne muudatusega tulebki aegsasti algust teha, et asjast üldse asja saaks. 

Mingil seletamatul põhjusel mulle väga meeldib Soome. Ja soomlased. Paljud asjad näivad sealpool lahte olevat paremini läbi mõeldud kui meil. Ühtelugu taban ennast mõttelt: miks meil ei võiks see või teine asi olla nii, nagu on Soomes? Viimati tõi selle mõtte pähe meie presidendi uusaastatervitus.

Kes, millal ja miks otsustas, et see peab tele-eetris olema vahetult enne keskööd? Kui palju on seltskondi, kus kümme minutit enne südaööd teleri ette kogunetakse, et kuulata, mis on presidendil öelda? Pigem sätitakse siis jutuvada saatel valmis vahuveinipudeleid ja -pokaale – või sagitakse hoopis kõik korraga rõivastuda, et õigeks hetkeks õue ümbruskonnast taevasse lendavat ilutuld vaatama jõuda ja naabritega häid soove vahetada.

Kellele president siis kõneleb? „Lausa piinlik on teda sedasi tühja tuppa jutustama jätta,“ tõdes tütar hetk enne väljumist – aga säraküünalde süütamise ootel lapsed õues nõudsid oma. Muidugi: järgmise päeva kordusest või järelvaatamisest saab presidendi sõnad esimesest viimaseni segamatult ära kuulata, aga on seda kesköist etteastet üldse vaja? 

Soomes peabki president traditsioonilise uusaastakõne 1. jaanuari keskpäeval. Selleks ajaks ei takista keskmist aastavahetajat mitte miski teleri ette istumast ja presidendi mõtetele keskendumast. Miks ei võiks meilgi nii olla?

Kommentaarid  (13)

Lobo 9. jaanuar 2022 07:14
See mis praegu on vene aja pärandus. Aga muidugi, sõna Soome ajab eestlase vihaseks.. Ikka nad paremad.
9. jaanuar 2022 12:31
Mis seal Soomes siis paremat on? See oli 1990. aastatel, kui palgavahe oli kümnekordne või rohkemgi ja Soome oli unistuste riik igale koristajale ja nõudepesijale. Nüüd töötavad seal veel ainult ehitajad, aga kohati teenib hea ehitaja Eestis rohkemgi, kui Soomes.
Lembitu 9. jaanuar 2022 03:25
Üldiselt on selline suhtumine orjaikke mõtteviis, juba mõisnike ajast pärit. Et mujal on kõik "õigesti". Mina arvan hoopis nii, et teeme meie nii, nagu meie teeme ja las teised teevad meie järgi, kui neil soovi on.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS