IKEA 14. jaanuar 2021 00:01

IKEA uuringust „Kodune elu“ selgus, et 41%-l Eesti elanikest on partneriga kvaliteetaja veetmine kodus vaimse heaolu säilitamisel kõige olulisem. Laulja ja suhteekspert Margus Vaheri sõnul tuleb suhte eest hoolitseda teadlikult ja seda regulaarselt paitada nagu kodulooma.

„Ööpäevas on 24 tundi. Kui suures plaanis kolmandiku sellest investeerime ööunne, teise kolmandiku reeglina töökohustustele, siis ülejäänud kaheksa tunni osas on meil vabu valikuid rohkem – olgu selleks trenn, hobid, perekonnaga aja veetmine või mõni neljas meeldiv tegevus. Seega, kui tundub, et aega meeldiva jaoks pole piisavalt, siis võtta see mõnikümmend minutit analüüsida, kuhu aeg õigupoolest kaob,“ kõneleb laulja ja suhteekspert Margus Vaher.

Ta võrdleb vaba aega porgandipeenraga, mida tuleks aeg-ajalt harvendada – teisisõnu mõelda läbi, kas asjad, millele me aega kulutame, on piisavalt tähtsad. „Tihti leiame, et erinevates äppides ringi surfamine võtab meilt näiteks ebaproportsionaalselt liiga palju ajaressurssi ja neid minuteid nutikamalt investeerides suudame mõne teise valdkonna enda elus õitsema panna,“ nendib Vaher.

Suhe vajab hoolitsemist

Paratamatus on see, et paljude paaride jaoks kipub muude tegemiste kõrval oma suhte eest hoolitsemine tagaplaanile jääma. „Täitsa inimlik, et paljud tunnevad, et kui jaht on olnud edukas ja ihaldatud saakloom koju veetud, siis kodus justkui jaht lõppeb. Olgem ausad, enamasti peakski ja võibki. Aga suhe on teistmoodi trofee – seda tuleb enamasti siiski regulaarselt paitada nagu kodulooma,“ arutleb ta.

Vaher toob välja, et suhte allakäigutrepil on astmed umbes sellises järjekorras: partnerist kaugenemine, pidev süüdistamine ja tülid kodus, füüsilise läheduse defitsiit jne.

„Kui ostad endale ikka vinge auto ja sellega aastaid ringi paarutad, siis oleks ju justkui naiivne loota, et temaga kunagi korralises hoolduses käima ei pea,“ teatab Vaher. „Ometi suhetes tuleb selliseid kummalisi ja ebareaalseid ootusi ette ja ilma suhtesse järjekindlalt panustamata veel imestatakse, miks selle mootor lõpuks kinni jookseb või mõne muu rikke tõttu ootamatult maani maha põleb.“

Kui tänapäevases kiires elutempos kipub suhte ja partneri armas poputamine liigtihti ununema, siis soovitab ekspert seda täiesti teadlikult planeerida ja enda graafikusse kirja panna. „Näiteks igal nädalal üks armas üllatus kaasale ning nädala seitsmest päevast üks planeerida romantikaõhtuks. Nii on lambad terved ja susi söönud ning kõik rahulolevad ja rõõmsad.“

Vanemad vajavad aega ilma lasteta

Vaher meenutab Gary Chapmani maailmakuulsat raamatut „Armastuse viis keelt“, mille kohaselt tajuvad inimesed partneri armastust viiel erineval moel. Nendeks on tunnustussõnad ehk komplimendid, teenimiskunst (viisid, kuidas enda partneri elu lihtsamaks teha), kingitused, kvaliteetaeg ja füüsiline lähedus.

Mida ühiselt kodus ette võtta, sõltub juba paarist ning nende huvialadest. „Aga kui peaksin mõned ideed puusalt tulistama, siis stripp-pokker, male, Netflix, YouTube‘i abiga mõne ägeda paaristantsu õppimine, koos musitseerimine, paarimassaaž, koos maalimine, kodu ümbersisustamine... Ainult veidike loovust ja suhteenergia liigub ning tantsib koos teiega,“ arutleb ekspert.

Nii mõnegi lapsevanema jaoks võib kujuneda murekohaks, kuidas võsukestele seletada, et ema ja isa tahavad vahepeal omaette olla. Vaheri arvates pole põhjust liigselt muretseda. „Lapsed on väga targad. Ja kui neile ausalt öeldagi, et selleks, et emme ja issi oleksid õnnelikud ning kodus valitseks rahulolu ja harmoonia, on vaja vanematel aeg-ajalt ainult kahekesi koos asju teha. Nagu parimad sõbrad seda teevad, et nende hea side säiliks. Lapsed suudavad imehästi teatud asju mõista ja aktsepteerida. Eriti, kui nad näevad, et vanemad on alati pärast kahekesi ühiselt veedetud aega ekstraõnnelikud, täidetud ja vitaalsed,“ leiab ta.

Kui soovid leida põnevaid ideid koduseks kvaliteetaja veetmiseks, siis vaata veebilehelt www.IKEA.ee.