Maailm

MORAALSE KOMPASSI LAHKUMINE: Desmond Tutu unistus vikerkaarerahvast jäi tema eluajal täitumata (1)

Aare Kartau, 27. detsember 2021 15:05

LAVi „südametunnistuseks“ peetud Desmond Tutu soovis apartheidirežiimi lõppu, ent suhtus karmilt ka uue valitsuse vigadesse.

Foto: AFP/Scanpix

„Me saame olla tõeliselt vabad alles siis, kui vabadusse pääsevad viimaks ka need, kes on siiani köidikuis!“ Nii kuulutas kaasmaalastele Lõuna-Aafrika Vabariigi vaimulik ja Nobeli rahupreemia laureaat Desmond Tutu, kes lahkus siitilmast tänavu 26. detsembril. 1980ndatel LAVis apartheidivastast võitlust vedanud inimõiguslane ei jäänud aga elu lõpul kodumaal toimuvaga rahule – tema propageeritud „vikerkaarerahva“ idee ei teostunud.

Lühikest kasvu (u 170cm) ja nakatava naeruga Desmond Tutu sündis 1931. aastal Klerkdorpi linnas võrdlemisi vaesesse perekonda. Ehkki Tutu isa Zachariah oli kohaliku metodistide kooli direktor, märkis mees hiljem, et neid ei saanud kindlasti lugeda sugugi jõukaks pereks – nad elasid lihtsas savitellistest majas ega saanud endale äraelamiseks enamat lubada. Desmondi sõnul oli ta isaga lähedane, ent viimane kippus sageli jooma ja peksis vahel ka naist. Poiss ise oli haiglane, ent siiski õnnelikuma saatusega kui kaks tema venda, kes surid imikueas.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26.12.2021
Suri Nobeli rahupreemia laureaat, inimõiguslane Desmond Tutu
24.04.2013
Desmond Tutu viidi haiglasse