Eesti uudised

“Mul on mees, tütar ja tütre sõber keset päist päeva surnud...” 

Andrus Esko , 16. aprill 2001 23:00
MÕRVAPAIK: Pärast ukseluku lahtipuurimist leiti selle kahetoalise korteri köögist kaks ja elutoast kolmas elutu keha.Foto: Aldo Luud
Inimelu odavneb meie silme all. Nädal tagasi tappis kellegi automaadivalang Võhmas 29aastase korteriperemehe ja haavas tema poega. Nüüd kustutas keegi ülestõusmispühade rahust välja tegemata üksteise järel külmavereliselt kolm eluküünalt.

Pühapäeva hilisõhtul ei pidanud Tartu elamuühistu esimehe Mati K. närv voodisse kostnud puurimismürale enam vastu. Ta otsustas pool tundi enne südaööd vaatama minna, kas ei saaks ülemise naabri sektsioonkapi kokkupanekule lõppu teha.

“Olime just maalt saunast tulnud, tahtsime puhata,” räägib Mati K. “Astusin öörahu nõudmise mõtetega trepikotta, korraga kostis tütarlapse karjatus. Neil käis ülemise ukse taga päris kõva aktsioon. Kaks noormeest, kenad tüdrukud. Ühel pooleldi tööriides noorel mehel oli maas laiali tööriistakohver.”

Selgus, et ei mingit kapiehitamist - viienda korruse trepimademel käis hoopis väärtpuidust korteriukse luku lahtipuurimine. Ilmselt oli see just äsja lõpetatud. “Ma ei saanud aru, kuidas võib kellelgi olla nii kõva mandaat, et tohib öösel võõrast ust lahti võtta.”

Naisüliõpilasest korteriomanikku öiste tegutsejate hulgas ei olnud.

Mis pagan siin üldse toimub?

Nahktagiga siilipäine noormees seisis esimehe teele rinnaga ette ja hakkas nõudma mõnd tõendit, mis põhjendaks tema uudishimu. Esimees lubas kutsuda politsei. Noh, sellepärast polevat tal vaja muretseda, sest väljakutse olevat juba tehtud.

Sama kinnitas esimehe helistamise peale ka politsei korrapidaja: mehed sõitsid juba välja.

Politsei tööks sai kinnitada uksemuukijate karjatuse põhjustanud avastust: kahetoalise korteri köögis lamas kaks ja toas kolmas elutu keha.

Tragöödia algas kotivargusest

Laskudega, mida keegi majaelanikest ei kuulnud, oli tapetud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna II kursuse stomatoloogiatudeng Tiina. Tema kõrval oli surma leidnud Tartu sõjakooli ülema kohusetäitja kapten Urmas Aal, 30. Elutoast leitud tapetu osutus Tiina isaks Ermoks, 44.

Väidetavalt oli kõiki ohvreid tulistatud pähe.

Kinnitamata andmeil sai tragöödia lähtepunktiks laupäevane kotivargus. Tiina jäi kotist ilma, kuid leidis selle õhtul oma kodu ukselingi küljest. Dokumendid olid kotis alles, kuid võtmeid mitte.

Tiina helistas Jõgevale isale. Lepiti kokku, et too tuleb pühapäeva hommikul appi vana lukusüdamikku uue vastu vahetama. Tütar ei pääsenudki enne tuppa, kui isa tuli - temal olid ka Tartu korteri võtmed.

Pühapäeva hommikul kella 11 paiku jättis isa Kuremaa ujula juures abikaasaga hüvasti. Kolmveerand tundi hiljem, kui ta oleks pidanud juba olema Tartus, jäi tema telefon abikaasa helistamise peale tummaks. Samuti vaikis ka Tiina mobiil.

Ema, kaasas noorem tütar, sõitis Tartusse asja uurima. Põllu tänava maja ees seisis perepea dziip. Tiina korteri uksekella helistamise peale ei tulnud keegi avama. Ema tiirutas mööda söögikohti lootuses, et leiab otsitavad sealt.

Ei leidnud.

Õhtuks oli murest murtud naine Jõgeval kodus tagasi. Suures masenduses ei mõistnud ta muud, kui helistada Tartusse ja paluda tütre sõbrannat, et see telliks mõne lukumuukija ja vaataks Tiina korteri igaks juhuks üle.

Pidukorterist ei kostnud ühtki lasku

Ema Jõgeval perearst, isa veterinaar. Tütar Tiina kolis Tartusse Põllu tänava kahetoalisse korterisse aasta tagasi. Mullu suvel tehti seal korralik remont, misjärel naabritele hakkas tihti kostma pidutsemiste tümpsu.

Majarahva arusaamist mööda elati korteris number 28 juba pikemat aega “küllaltki rikast elu”. Kapten Aali (politsei andmeil on Virumaalt pärit kapten jõgevlaste peretuttav) rohelist, kaitseväe numbrimärgiga Opel Astrat on maja ees seismas nähtud korduvalt.

Pühapäeva hommikul kella 10-11 vahel käinud trepikojas “aktiivne liiklus”. Tiina saabus isaga lepitud kohtumisele tõenäoliselt kapteni seltsis. Trepi pesemiskorda täitnud naine ja kartuliseemet ostmas käinud pensionär nägid üles minemas veel teisigi mehi. Ühel neist olid tumeda jope hõlmad eest lahti.

Kuigi trepikojaliiklusel oli silm mõnevõrra peal, ei kuulnud väidetavalt ükski korteri- ega majanaaber ühtki heli, mis oleks viidanud tulistamisele. Tõenäoliselt kasutas mõrtsukas summutiga relva.

Versioone palju, prefekt lubab tapja tabada

Tiina juures elas ühes toas allüürilisena tudengist noormees, kes oli lihavõttepühadeks koju sõitnud.

Pressiesindaja Peeter Rehema väitel asus politsei spetsiaalne, prefekt Raivo Palo juhtimisel töötav uurimisrühm kolmikmõrva uurides läbi hekseldama paljusid versioone alates armukadedusest ja kättemaksust. Kõige töökindlamaks peetakse kõikvõimalikest võimalustest seda, et kolm ohvrit jooksid ei tea mismoodi ja ei tea millal korterisse sisenenud mõrvarile kahjuks lihtsalt sülle.

Kotivaras tuli tagastamata jäetud võtmetega korterit tühjendama? Esialgsetel ja kinnitamata andmetel on surmakorterist kadunud vaid muusikakeskus.

Kuriteokohalt ei leitud ühtki relva. Kohe korraldatud kontrollimisel tehti kindlaks, et kapten A. teenistuspüstol oli sõjakooli relvalaos oma kohal.

Eileõhtuse seisuga lubas prefekt Palo ajakirjanikele ja AK vaatajaile, et teeb kõik mis võimalik, et mõrtsukas saaks tabatud. Selleks ajaks oli leinav ema Jõgeval lõpetanud koduuste lukusüdamike vahetuse (kadunud võtmekimbus oli ka nende võtmeid) ja otsinud oma kallitele hauaplatsi.

“Mul on mees, tütar ja tütre sõber keset päiset päeva surnud. Lihtsalt lasti maha. Ma ei oska öelda muud, kui et meie riigis ei ole turvaline elada ja et... et mul on vaja üles kasvatada kaks last,” oli ainuke, mis murtud naise huulilt telefoni kostis. Ja veel kahetsus: “Mul on püstol. Kahjuks ei olnud see Ermol kaasas.”

Kapten Urmas Aali leinavad nelja-aastane tütar ja abikaasa

Kaitseväe ühendatud õppeasutuste ülem Ants Kiviselg sai eile hommikul kurva teate ja tema ülesandeks jäi korraldada kapten Urmas Aali surmast lähedastele teatamine.

“Seda tegid meie kaitseväelased,” ütleb Kiviselg napilt. Mis toimus eile hommikul Kiviselgi hinges, kui ta Urmas Aali surmast kuulis, jääb mehe enda teada.

“Oleme küll sõjaväelased ja saanud tugevama karastuse, kuid me ei ole kivist mehed. Kes peab hakkama saama lahinguväljal, peab seda saama ka mujal,” võtab Kiviselg lühidalt kokku ühe sõjaväelase oleku.

Urmas Aal on seotud riigikaitsega 1991. aastast. Pärast ajateenistuse lõpetamist teenis Urmas piirivalves, hiljem oli ta pühendunud Eesti ohvitseride väljaõppele. Alates 1997. aastast on Urmas Aal töötanud kaitseväe koosseisus erinevatel ametikohtadel.

“Ta on pidevalt ennast täiendanud. Kapten Aal ei olnud seda tüüpi inimene, kes oma tööpäeva 8 tunniga ära teeb. Ta oli perspektiivikas ohvitser,” ütleb Kiviselg. Urmas Aal oli pärit suurest perekonnast, ta oli abielus ning tal oli nelja-aastane tütar Annika.

Kirsti Vainküla

Tartu mitmikmõrvad

1999 novembris pussitas 28aastane viinanäljas Enn Tartu Tammelinnas Soinaste 36 kahekorruselises eramus oma õetütre elukaaslast, õde ja tema kaht last - 2- ja 8aastast tütart. Lapsi tappes oli mõrvar eriti jõhker - laste kõrid olid läbi lõigatud. Raskes pohmellis mõrtsuka ohvriks võinuks langeda veel kolm inimest, kui neil poleks õnnestunud põgeneda.

1994 märtsis leiti Tartus Ihaste tee ääres asuva mahajäetud pumbamaja tagant õhukese savimulla kihi alt kaks tulirelvaga tapetud mehe laipa. Ühe laiba leidsid seal mänginud lapsed, teise politsei operatiivgrupp. Tapetute isikud on siiani kindlaks tegemata.

1993 novembris tulistas 19aastane Tartu Annelinna politseikonstaabel Janek Limberg Tammelinnas Suur-Kaare tänava eramu teisel korrusel oma teenistuspüstolist Makarov une pealt surnuks neli sugulast: oma 42aastase onu, tolle 41aastase elukaaslase ja nende 14aastase poja ning 12aastase tütre. Kõige lõpuks tegi politseinik otsa peale ka iseendale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee