Foto: Martin Ahven
Toimetas Triinu Laan 23. detsember 2021 08:15

Riigikohus ei võtnud menetleda määruskaebust, millega Rahvusooper Estonia töötajad soovisid saada esialgset õiguskaitset vallandamise vastu.

Rahvusooper Estonia kehtestas käskkirjaga enamikele töötajatele töötamise eelduseks COVID-19 vastase vaktsineerimise.

Rahvusooper Estonia peadirektor Ott Maaten ütles Delfile, et töölepingu ülesütlemine ei ähvarda paljusid töötajaid, vaid pelgalt üksikuid inimesi, kes ei ole ümber mõelnud ja on koroonaviiruse vastu endiselt vaktsineerimata. „Vaktsineerituse tase rahvusooper Estonias on üle 90%, aga neid töötajaid, kes on vaktsineerimata ja vältimatus lähikontaktis, ei ole üle kümne,” ütles Maaten.

Tema sõnul on vaktsineerimata töötajaid püütud veenda juba pikemat aega.

„Veenmine käib ja alates 5. detsembrist, kui oli käskkirja tähtaeg, on inimestega vesteldud. Me oleme lineaarselt vestelnud kindlasti üle poolega neist, keda see otsus puudutab,” lausus Estonia peadirektor.

14. oktoobril kehtestas rahvusooper Estonia oma käskkirjaga enamikele töötajatele töötamise eelduseks koroonaviiruse vastu vaktsineerimise. Vaktsineeritud peavad olema artistid (orkestriartistid, balletiartistid, kooriartistid, ooperi solistid jt), juhtiv-kunstilised töötajad (repetiitorid, pianistid, koormeistrid, kontsertmeistrid, dirigendid, lavastuse assistendid, näitejuhid, inspitsiendid jt), vahetult etendust ettevalmistavad ja teenindavad töötajad (rekvisiitorid, lavameistrid, riietajad, grimeerijad), samuti Rahvusooperi kliente ja publikut teenindavad baari- ja saaliteenindajad ning saaliadministraator.

Umbes 70 rahvusooperi töötajat allkirjastas pöördumise, milles palusid loobuda kohustuslikust vaktsineerimisest. Üks rahvusooperis 32 aastat töötanud inimene pöördus lisaks kohtu poole eesmärgiga tühistada kohustusliku vaktsineerimise nõue, kuid halduskohtust abi ei saanud. Töötaja pöördus lõpuks ka riigikohtusse, paludes kõigile töötajatele anda esialgne õiguskaitse ning kohustada halduskohut asja menetlema, kuid riigikohus teemat käsitleda ei võtnud.

„Kui Rahvusooper peaks tõesti vaktsineerimata töötajad vallandama, on töötajatel võimalus otsida õigust veel vaid Maakohtust, ent kahjuks see nende tööd enam tagasi ei too. Heal juhul on võimalik vaid hüvitist saada,“ ütles neid esindanud advokaadibüroo Pallo&Partnerid advokaat Jaanika Reilik-Bakhoff.

Halduskohus leidis tänavu novembris, et töötajatel on Rahvusooperiga tsiviilsuhe, mistõttu ei kuulu see kaasus halduskohtu pädevusse. Ka riigikohus ei võtnud kaasust menetlusse.