Foto: MATI HIIS
Kersti Eero, toimetaja 18. detsember 2021 08:46

Kingitus ei pea olema käega katsutav, kõige enam soovitakse, et pere saaks jõulude ajal kokku, selgus äsja ühest Eestis korraldatud uuringust. See oli enam kui veerandi vastanute suurim jõulusoov. Pole ka ime, sest võib-olla eelmisel aastal polnudki võimalik pühi koos veeta. Ja pärast uudist, et kuninganna Elizabeth II tänavu oma hiigelsuurt perekonda pühadeks ühe katuse alla kokku ei kutsu, hiilib vaikselt hinge hirm, millal meilgi kohtumisvõimalused taas kasinamaks võivad muutuda.

Õnneks pole lähedasi ja inimlikke kontakte väärtustama õpetanud siiski koroonaga kaasnenud piirangud – ka kaks aastat tagasi rõõmustas enam kui viiendikku meist just võimalus veeta pühad koos vanemate, laste või teiste seltsis. Kui veel ajas tagasi minna, siis tänavu plaanitakse kingitustele kulutada rohkem kui kolm aastat tagasi, aga seejuures kingisaajate arv väheneb. Samas ligi kümnendik vastanutest ei plaani tänavu jõulukingitustele üldse raha kulutada ja ligi viiendik kavatseb kingitused ise meisterdada. Eks sinnagi kipu materjali kuluma, kuid nende pakkide väärtus pole mõõdetav mitte niivõrd rahas, kui just valmistamiseks kulunud ajas.

Eestlased võtavad jõulude ajal teistega võrreldes vähem võlgu, selgus ühest teisest, igal aastal 24 Euroopa riigis läbiviidavast uuringust. Kui Eestis teeb seda neli protsenti, siis Iirimaal võtab kingituste ja pühadetoitude tegemiseks laenu enam kui iga neljas inimene. Lähedastega koos veedetud aeg pole laen, vaid investeering.