Jaak Aab

Foto: Kuvatõmmis valitsuse pressikonverentsi videopildist
Toimetas Elis Kusma 16. detsember 2021 11:55

Valitsuse iganädalasel pressikonverentsil osalesid peaministri ülesannetes riigihalduse minister Jaak Aab, justiitsminister Maris Lauri, tervise- ja tööminister Tanel Kiik ning ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

Vaata videopilti pressikonverentsist siit!

Peaministri ülesannetes riigihalduse minister Jaak Aab ütles, et Euroopas on olukord koroonaviirusega üsna erinev: ka kõrge vaktsiiniga hõlmatusega riikides on nakatunute arv tõusmas, kuigi olukord haiglates pole väga halvenenud. Eesti nakatumiskordaja on 1 kandis, haiglanumbrites väga suurt allaminekut pole. Terviseamet ja teadusnõukoda on soovitanud jätkata praeguste piirangutega, kuid üks erand siiski tehti. Kellaajaline meelelahutusasutustes viibimise piirang kaob 31. detsembri õhtul ja taastub 2. jaanuari hommikul.

Valitsus jagab preemiat neile kohalikele omavalitsustele, mille täishõlmatus vaktsiiniga on 80%. Selliseid omavalitsusi oli neli, Ruhnu hoiab esikohta 83% hõlmatusega. Preemiat saavad ka need omavalitsused, kus vaktsiiniga hõlmatus kasvas 10%. See puudutab Maardut, Narvat, Kohtla-Järvet ja Sillamäed.

Järgmise aasta sisserände piirarvuks kehtestas valitsus 1311, mis on 0,1% Eesti alalisest elanikkonnast.

Justiitsminister Maris Lauri ütles, et Reformierakonna poolt on valmisolek kehtestada energia kallinemise kompenseerimise meetmed. Kokkuleppele loodetakse jõuda võimalikult kiiresti.

Lauri kutsus üles vaktsineerima end tõhustusdoosiga, sest uuringud näitavad, et see aitab omikrontüve vastu.

Valitsus kiitis heaks teavitaja kaitse eelnõu. Kõik ettevõtted, kus on rohkem kui 50 töötajat, peavad looma turvalise kanali rikkumistest teavitamiseks, ning teavitajat ei tohi karistada. Valeinfo levitamise eest saab määrata väärteo ja trahvid.

Tanel Kiik ütles, et suuremaid piirangute leevendusi oodata pole. Kui omikrontüve laine kasvab, siis on aja küsimus, millal hakkab taas tõusma haiglate koormus. Umbes pooltel kõigil lõpetatud vaktsineerimisega inimestel on avanenud võimalus tõhustusdoosi saamiseks.

Praeguste ülinakkavate tüvede levides ei saa keegi enam loota karjaimmuunsusele. Oluline on iga inimese individuaalne kaitse. 82% inimestest on ühel või teisel moel saanud kaitse. Euroopa Komisjon on avanud läbirääkimised täiendavate tõhustusdooside tellimise üle, riikidel tuleb varuda piisavalt vaktsiine. Arvestada tuleb ka võimalusega, et varuda tuleb kohandatud vaktsiine kaitseks uute tüvede eest.

Ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt ütles, et valitsus kinnitas sidevõrkude turbenõude määruse, mis oli viimane samm selleks, et välja kuulutada sageduslubade konkurss, et kasutusele võtta 5G võrk. Seda võrku kasutatakse tulevikus isesõitvate autode ja koduelektroonika juhtimisel, mistõttu on turvalisus väga oluline. See ei puuduta tavainimeste valikuid, milliseid nutiseadmeid osta ja kasutada. Sageduslubade konkurss tuleb kolme loaga, detailid selguvad tõenäoliselt reedel.

Kanal 2 reporter küsis, et kuidas on lood halduskoormusega, kui kaks kolmandikku Eesti elanikest peavad kohalikelt omavalitsustelt taotlema abi energiaarvete tasumisel. Aab ütles, et paremat viisi kui inimese- ja arvepõhiselt maksta ei ole olemas. Administratiivselt on see keeruline. Vaja on täiendavat tööjõudu ja infosüsteemide ümberkorraldamist. Ühe taotluse eest on arvestatud 7,5 eurot, mis peaks heldelt katma kõik kulud. IT-lahenduste mõttes ei ole kuu aega veel venimine. Valitsuses täpsustatakse, kas arvesse võetakse vaid leibkondade püsitulud või ka erakorralised tulud.

Täiendav küsimus: millal raha kätte saab, talv saab ju enne läbi? Aab ütles, et iga kohalik omavalitsus peab ütlema, millal ta on valmis taotlusi vastu võtma. Määruses oli kirjas 21 päeva menetlemiseks, mis ilmselt pikendatakse kuu aja peale. Inimesed võiksid raha kätte saada veebruari alguses, kui nad esitavad taotluse jaanuari alguses.

Postimehe reporter küsis, mis on uus kriteerium kellaaja kaotamiseks, kui varem räägiti, et see kaob, kui oleme kollasel ohutasemel. Miks on piirang just 23 juures ja mitte 22 või 00?

Tanel Kiik vastas, et kui Eesti jõudis kollasele tasemele, siis hakkas maailmas levima omikrontüvi. Oleks olnud vastutustundetu selles olukorras leevendusi teha. Praegu liigume selgelt oranži ohutaseme suunas, mistõttu ei saa enam leevendusotsuseid teha. 12kuuline vaktsineerimistõend ilmselt enam kehtida ei saa, see tuleb lühendada 9 kuu peale või veelgi enam. Olukorras, kus meil on 600 000 tõhustusdoosiga vaktsineerimata inimest ja levib omikrontüvi oleks suurte ürituste lubamine vastutustundetu. Samas on inimlikult mõistetav, et aastavahetust soovitakse vastu võtta õigel ajal. Tõhustusdoosid ja vaktsineerimine on ainus, mis tegelikult aitab.

Jaak Aab täiendas, et kella 23ks on kultuuriüritused nagu kontserdid ja etendused tavapäraselt lõppenud.

Delfist küsiti, mis andmetele püüti ligi pääseda, kui septembris küberrünnati riigikantseleid, ja kas mingid andmed ka lekkisid. Sutt vastas, et infot jagab RIA.

Delfi reporter küsis, et mis hinnangu annab Sutt sellele, et Operaili kaudu käib läbi Eesti eksport, mis toetab Valgevene režiimi. Sutt vastas, et see kaubavoog, mis on liikunud, on läbinud eelnevalt ka Läti kontrolli. Tema teada on see liikumine sanktsioonidega ja seadustega kooskõlas.