Õnnetuse põhjustas ilmselt Briti lipu all sõitnud suurem kaubalaev. Märke kokkupõrkest on näha laeva esiosas.

Foto: AFP/Scanpix
Aare Kartau 14. detsember 2021 11:10

Ööl vastu esmaspäeva toimus Läänemere edelaosas laevaõnnetus, milles hukkus üks inimene. Kokku põrkasid kaks kaubalaeva, millest üks vajus kummuli. Ehhki õnnetuse täpsemad asjaolud on alles selgitamisel, näevad võimud õnnetuse ühe põhjusena alkoholijoovet.

Briti ja Taani kaubalaevade vahel toimunud õnnetus leidis aset Rootsi lõunaranniku ja Taanile kuuluva Bornholmi saare vahelisel alal umbes kella poole nelja paiku esmaspäeva varahommikul. 55 meetri pikkune taanlaste Karin Høj sõitis 90meetrise Scot Carrieriga samas suunas, kui nad ööpimeduses kokku põrkasid. Teadaolevalt võis olla üheks õnnetuse põhjuseks tugev udu, vahendab Reuters. Taanlaste väiksem laev läks kokkupõrke järel ümber. Ehkki šotlastele kuuluva aluse meeskond saatis välja päästepaadi ja otsis inimesi, ei õnnestunud neil kedagi leida – põgusalt kuuldi vaid karjeid.

Sündmuskohale saabusid peagi üheksa päästepaati ja helikopter. Võimudel õnnestus kindlaks teha, et taanlaste laeva pardal viibis õnnetuse ajal kaks inimest. Esmaspäeva ennelõunal päästeoperatsioon peatati, sest kummuli vajunud Karin Høj pukseeriti kaldale lähemale, et sukeldujatel oleks võimalik korraldada otsinguid laeva sisemuses. Veidi pärast kella 15 leidsidki tuukrid vrakist ühe surnukeha, kirjutab Rootsi uudisteportaal Local.

Väiksem laev vajus pärast kokkupõrget kummuli.

Foto: EPA/Scanpix

Juba varem oli ühe päästepaadi kapten Mats Kellerman ajakirjanikele märkinud, et võimalus leida ellujäänuid on väike, kuna õnnetusest oli möödunud võrdlemisi palju aega ning vesi oli jäiselt külm. Praegusel ajal on vee temperatuur umbes 4 kraadi. Püsis siiski õhkõrn lootus, et Taani laeval viibinud olid jäänud vraki alla tekkida võinud „õhumulli“. Tõenäoliselt on hukkunud ka kadunud meeskonnaliige. Teadaolevalt olid mõlemad Taani kodanikud.

Rootsi prokuratuur teatas esmaspäeva pärastlõunal tehtud avalduses, et juhtunuga seoses algatati põhjalikum uurimine, mille keskmes on Šoti laeval viibinud Briti ja Horvaatia kodanikud. Nende puhul kahtlustatakse raskendatud joobeseisundit merel, tõsist hoolimatust mereliikluses ja surma põhjustamist ettevaatamatusest. Uurijad jõudsid vrakkide vigastusi uurides seisukohale, et suurem Briti laev rammis väiksemat Taani meresõidukit.